Co to jest Montessori i jakie są zasady tej filozofii?

Zasady pedagogiczne Montessori są niezwykle cenione przez pedagogów i rodziców. Dzięki nim możliwe jest stworzenie dogodnych warunków do rozwoju. Omawiana filozofia kładzie duży nacisk na wolność oraz swobodę. Zmuszanie pociechy do podjęcia konkretnej aktywności przynosi skutki odwrotne do zamierzonych.
rozwój dziecka

Artykuł zewnętrzny

Chcesz poznać najważniejsze reguły, do których należy się stosować każdego dnia? Przejdź do dalszej części artykułu, gdzie znajdziesz zbiór przydatnych informacji.

1. Swoboda wyboru miejsca pracy

Istnieje przekonanie, że dziecko powinno odrabiać lekcje, czytać książkę czy korzystać z komputera w wyznaczonym do tego miejscu. Filozofia Montessori przedstawia ten temat zgoła inaczej. Maluch może samodzielnie decydować o miejscu pracy. Podstawą jest to, aby sumiennie wypełnił swoje zadanie. Nie ma więc znaczenia, czy będzie wykonywał obowiązki w swojej sypialni, jadalni czy salonie.

Rodzic powinien wykazać się wysokim poziomem elastyczności oraz wyrozumiałości. Warto pamiętać, że nawet dorosły może odczuwać monotonię. W takiej sytuacji w głowie rodzi się chęć opuszczenia firmy czy domowego gabinetu.

2. Swoboda wyboru materiału

W praktyce oznacza to, że dziecko może korzystać z różnych pomocy dydaktycznych. Otrzymuje w tym temacie pełną swobodę. Warto jest zapewnić maluchowi szeroki wybór pomocnych akcesoriów. We wpisie poradnikowym https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/post/zabawki-montessori-dla-2-3-4-latka przestawiono praktyczne, skuteczne i ergonomiczne produkty, które można wykorzystać podczas nauki, ale nie tylko.

3. Swoboda wyboru czasu pracy

Możliwości małego człowieka są ograniczone. Dorośli często wymagają zbyt długiej produktywności i skupienia. Nauka pod presją nie jest wystarczająco efektywna. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby dać dziecku prawo wyboru. Oczywiście nie oznacza to możliwości rezygnacji z wykonania obowiązków. Maluch potrzebuje przerwy w pisaniu szkolnego wypracowania? Żaden problem, ale niech pamięta, że daną pracę musi wykonać danego dnia. 

4. Swoboda wyboru formy pracy

Socjalizacja z rówieśnikami ma ogromne znaczenie, jednak nie można oczekiwać, że smyk potrzebuje kontaktu z innymi przez całą dobę. Zupełnie normalne jest to, że czasami odczuwa on potrzebę odłączenia się od grupy. Wybór samodzielnej formy pracy nie jest niczym złym - w takiej sytuacji należy zrezygnować z nachalnego zachęcania dziecka do tego, aby dołączyło ono do koleżanek i kolegów.

5. Porządek i minimalizm

Filozofia Montessori uwzględnia także zachowanie porządku w otoczeniu. Wszystkie elementy powinny mieć swoje stałe miejsce. Ważny jest również minimalizm. Zbyt dużo bodźców z otoczenia utrudnia dziecku skupienie się na wykonywanej czynności.

6. Kontynuacja działań

Koniec jednego zagadnienia powinien być początkiem następnego. Długi łańcuch treści rodzi w głowie dziecka skojarzenia, co sprzyja utrwaleniu wiedzy. Maluch poznaje kolory? Kolejnym poruszonym tematem może być wielobarwna tęcza. Warto posiłkować się różnego typu akcesoriami (np. drewnianą zabawką imitującą tęczę). Istotne jest, aby nie wprowadzać zbyt dużej ilości wiedzy, gdyż szkrab może poczuć się przytłoczony.

7. Indywidualizm

Wychowanie dziecka w zgodzie z zasadami Montessori wymaga szacunku do jego indywidualizmu. Każdy człowiek ma własne potrzeby, wymagania i predyspozycje. Nie należy ograniczać zainteresowań malucha. Ważne, aby wspierać go w dążeniu do wyznaczonych celów.

8. Samokontrola

Bardzo często ocena dziecka jest subiektywna, a nawet krzywdząca. Zdarza się, że zniechęca ona do dalszej aktywności w danej dziedzinie. Ogromną rolę odgrywa więc samokontrola. Warto jednak pamiętać, że trzeba jej się nauczyć. Maluch powinien być w pełni odpowiedzialny za swoje działania. Dobrze jest dawać mu możliwość samodzielnej identyfikacji oraz poprawy popełnionych błędów.

 

Autor
redakcja oseseka
fot.
Materiały partnera