10 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci

Pokaż smykowi, że zabawa jest o wiele ciekawsza, niż długie siedzenie z pilotem w ręku. Oto propozycje, które ci w tym pomogą.

zabawy dla dzieci 10 pomysłów

Twoje dziecko budzi się i… biegnie włączyć telewizor? A może robi to natychmiast, kiedy tylko wróci z przedszkola? Jeśli tak, to na pewno wiele razy obiecywałaś sobie, że to się zmieni – z naszymi pomysłami na oderwanie dziecka od odbiornika będzie znacznie łatwiej. Pokaż dziecku, że zabawa jest o wiele ciekawsza, niż siedzenie z pilotem w ręku. 

Oto propozycje kreatywnych zabaw dla dzieci, które ci w tym pomogą.

  • Malowanie trójwymiarowego domu lub inych modeli wykonanych z kartonu.

Obecnie jest ich w sprzedaży naprawdę sporo – duże, kartonowe domki, składane w trójwymiarowe, wielkie modele. Opatrzone są grafiką przygotowaną już do pokolorowania albo pomalowania. Z racji nietypowego wyglądu bardzo wciągają dzieci i zachęcają do wielogodzinnej nawet aktywności.

kartonowe domki do kolorowania

1. tekturowy zamek 59zł // 2. mały kartonowy domek 31,50zł // 3. statek piratów 34,90zł

Nasza rada: Pokaż dziecku kilka sposobów na ładne wykończenie domku, niech czuje, że też angażujesz się w to dzieło!

  • Robienie ciastek.

Jeśli tylko twoja pociecha jest już w wieku, w którym potrafi zrobić wiele rzeczy samodzielnie, to zaproponuj jej robienie ciastek. Przygotuj ciasto, a potem połóż je na kuchennym stole – dziecku daj do ręki foremki. Nie przejmuj się bałaganem i nastaw na to, że ciastka mogą być… no cóż, nieidealne. Sprzątniesz w pięć minut, a ciastka i tak przecież będą wyjątkowe.

Nasza rada: Przygotuj sobie większe ilości ciasta i je zamróź. Przy kolejnych ciasteczkach oszczędzisz sobie pracy.

  • Figurki z masy solnej.

Na pewno pamiętasz je jeszcze z czasów, kiedy sama byłaś dzieckiem – i na pewno uwielbiałaś je tworzyć. Na wszelki wypadek przypominamy przepis na masę solną: szklanka mąki, szklanka soli, 125 ml wody i gotowe.

Tworzenie takich figurek to praca na całe popołudnie. Ty możesz zajmować się swoimi sprawami, a malec będzie tworzył, malował i ozdabiał.

Nasza rada: Namów dziecko do zrobienia małego ZOO. Pomóż mu stworzyć jakiś plan pracy, a dalej pójdzie jak po maśle.

  • Piasek kinetyczny.

piasek kinetyczny dla dzieci

Piasek kinetyczny wygląda zupełnie zwyczajnie, jednak wszystko zmienia się po jego dotknięciu. Dzięki ciągle ruchomym drobinkom jest niemal hipnotyzujący i można z niego stworzyć prawdziwe dzieła sztuki – nawet w wydaniu dziecięcym. Co ważne dla rodzica, piasek ten jest banalnie łatwy do uprzątnięcia.

Nasza rada: kupując piasek kinetyczny, wybierz ten kolorowy – chyba, że dziecko życzy sobie inaczej.

  • Klocki konstrukcyjne.

klocki konstrukcyjne dla dzieci

1. klocki plus plus od 15zł // 2. panele do budowania 199zł

To nietypowe klocki, ale super wciągające i rozwijające kreatywność zabawki do tworzenia bajecznych konstrukcji – między innymi przestrzennych. Twoje dziecko będzie nimi zachwycone, a ty uzyskasz minimum godzinę jego skupienia.

Nasza rada: Wybierz takie klocki konstrukcyjne, które obejmują ulubioną tematykę twojego dziecka. Może być to wiejska zagroda dla zwierząt, robot albo super auta.

  • Odrysowywanie cieni.

Aby oderwać dziecko od telewizora, możesz też w ogóle nie wydawać pieniędzy na nowe zabawki. Przykładem jest właśnie odrysowywanie cieni. Zasady są proste. Wykorzystaj światło słoneczne albo odpowiednio ustaw lampkę (tak, by padała na ustawione w rzędzie zabawki). Potem namów malca, żeby odrysował wszystkie cienie.

Nasza rada: Postaw raczej na figurki, niż autka – efekt końcowy będzie bardziej wyrazisty.

  • Figurki z folii.

Za kilka groszy możesz kupić półprzezroczystą folię w różnych kolorach – zrób to i namów dziecko, aby powycinało z niej figurki. Potem wspólnie przyklejcie je do okna.

Nasza rada: Jeśli dziecko nie radzi sobie jeszcze z rysowaniem, ty to zrób – dziecku zostaw wycinanie.

  • Bez z popcornu.

Kolejną, kreatywną i bardzo konkurencyjną dla telewizji propozycją jest tworzenie bzu z popcornu. To proste – kupujesz gotowy popcorn albo robisz go w mikrofali. Zbierasz kilka liści. Potem kładziesz przed dzieckiem popcorn, liście, klej i arkusz papieru. Malec wykleja, a potem maluje „kwiaty” na fioletowo. Efekt jest naprawdę wspaniały, a zabawa przednia.

  • Okazjonalne ozdoby.

Bardzo dobrym pomysłem na kreatywne zajęcia dla dziecka jest tworzenie wszelkiego rodzaju ozdób – już na kilka tygodni przed świętami Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Już 4-ro czy 5-cio letnie dziecko z łatwością wykona ozdoby z filcu, a młodsze dzieci mogą zająć się choćby okręcaniem sznurka wokół bombek czy pisanek.

Nasza rada: Niech takie ozdoby stanowią prezent od malca dla babci czy dziadka. Twoja pociecha będzie z siebie dumna, a dziadkowie – zachwyceni.

  • Rysowanie po świecy/zabawa z monetą.

Kolejny ciekawy pomysł – mający korzenie jeszcze w naszym dzieciństwie, to rysowanie po kartce, na której wcześniej narysowaliśmy coś białą świecą. Nazwijmy to „magicznymi” rysunkami i obserwujmy fascynację dziecka. Opcjonalnie możemy też nauczyć dziecko, jak rysować po monecie – będzie zaintrygowane doskonałym odwzorowaniem każdego grosika. 

fot.
Fotolia, materiały producentów