Refluks żołądkowo – przełykowy u niemowląt i dzieci

Refluks żołądkowo – przełykowy to cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. 

refluks ulewanie

Refluks żołądkowo – przełykowy to cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. U niemowląt refluks występuje bardzo często i jest spowodowany niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego. W większości przypadków zanika, zanim niemowlę skończy rok. U starszych dzieci refluks występuje znacznie rzadziej. Refluks żołądkowo – jelitowy może być niebezpieczny dla niemowląt szczególnie podczas snu. Treść pokarmowa może dostawać się do dróg oddechowych, co powoduje ciągły kaszel i nawracające zapalenie oskrzeli lub płuc. Może też powodować wzrost ryzyka wystąpienia zapalenia ucha środkowego oraz bardzo niebezpiecznego dla dziecka bezdechu.

Refluks żołądkowo – przełykowy - objawy u niemowląt

  • ulewanie po karmieniu lub nawet wymioty,
  • możliwe oznaki niepokoju i złego samopoczucia, głównie po karmieniu,
  • możliwy kaszel, zwłaszcza w nocy,
  • czasami po karmieniu lub po nim niemowlę pręży się, tzn. kurczowo wygina całe ciało do tyłu, nie chce ssać mleka,
  • nie przybiera odpowiednio na wadze, niekiedy źle się rozwija

Refluks żołądkowo – przełykowy - objawy u starszych dzieci

  • kwaśne odbijania, zgaga,
  • bóle za mostkiem.

Kiedy do lekarza, gdy podejrzewasz refluks u dziecka

  • niemowlę za każdym razem po karmieniu mocno ulewa lub wymiotuje, a do tego nie przybiera na wadze,
  • niemowlę często kaszle, szczególnie w nocy,
  • dziecko ma często zgagę,
  • w zwróconym mleku widać brązowawe nitki lub ślady krwi,

Jak pomóc niemowlęciu cierpiącemu na refluks

W przypadku niemowląt refluks żołądkowo – jelitowy można złagodzić dzięki prostym środkom. Bez względu czy karmimy dziecko piersią czy też butelką, należy podawać jednorazowo niewielkie ilości pokarmu. Po nakarmieniu niemowlę należy potrzymać w pionie przez około 15 – 30 minut, a dopiero potem położyć do łóżka. Warto korzystać z poduszki klina, aby główka dziecka była nieco uniesiona, pod kątem 30 stopni, dzięki czemu pokarm będzie mógł być strawiony. Zalecana jest pozycja na lewym bloku, która sprzyja opróżnianiu żołądka. Pieluszka nie powinna być założona zbyt ciasno, ponieważ powoduje ucisk na żołądek. 

Jak pomóc małemu dziecku cierpiacemu na refluks 

Także w przypadku starszego dziecka, u którego występuje refluks, wskazane jest spanie z lekko uniesioną głową. Poza tym dziecko nie powinno jeść ciężkostrawnych pokarmów oraz słodyczy. Na ograniczenie refluksu dobrze wpływa aktywność fizyczna, natomiast siedzący tryb życia i otyłość sprzyjają refluksowi. Dziecko nie powinno na jeden posiłek jeść duzych porcji oraz nie powinno chodzić spać/kłaść się od razu po jedzeniu.

fot.
Fotolia