Karmienie piersią chroni jelita noworodka

Czy w kobiecym mleku jest związek, który chroni niedojrzale jelita noworodka przed szkodliwym wpływem enzymów trawiennych.

karmienie piersią chroni jelita noworodka

Kolejne badania potwierdzają zalety karmienia piersią. Tym razem badano czy w kobiecym mleku jest związek, który chroni niedojrzale jelita noworodka przed szkodliwym wpływem enzymów trawiennych.

Składnik mleka matki chroni przed uszkodzeniami delikatną tkankę jelit nowo narodzonego dziecka - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Badania, które publikuje pismo "The American Journal of Physiology - Gastrointestinal and Liver Physiology" uwydatniają znaczenie karmienia piersią, zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka.

Ścianki jelit noworodka są szczególnie podatne na uszkodzenie, ponieważ nigdy wcześniej nie były poddane działaniu jedzenia i picia.
Naukowcy z collegium Queen Mary na Uniwersytecie Londyńskim sprawdzali czy w ludzkim mleku oraz siarze (pierwszym mleku, które powstaje po urodzeniu dziecka) obecny jest związek, który chroni komórki trzustki i jelit przed szkodliwym wpływem enzymów trawiennych. Chodzi o tzw. trzustkowy inhibitor wydzielania trypsyny (w skrócie PSTI).

Okazało się, że PSTI było obecne we wszystkich próbkach mleka pobranych od kobiet w różnym terminie po porodzie. Jednak w siarze było go ok. 7 razy więcej. Nie stwierdzono obecności PSTI w mleku modyfikowanym.
Następnie naukowcy przetestowali próbki mleka na ludzkich komórkach nabłonka jelitowego, które poddano działaniu toksycznego związku.
Okazało się, że pod wpływem mleka komórki jelitowe zaczynały się dzielić i przemieszczać w kierunku uszkodzonej warstwy tworząc coś w rodzaju leczniczego "plastra". Proces ten był trzykrotnie bardziej nasilony niż normalnie. Mleko zapobiegało też dalszym zniszczeniom poprzez hamowanie (o 70-80 proc.) samodestrukcji komórek jelitowych na drodze tzw. apoptozy. Próbki mleka, w których PSTI zostało zablokowane nie miały podobnego działania.
Podobne efekty uzyskano w badaniach na szczurach, którym podano związek uszkadzający jelita oraz mleko ludzkie bądź modyfikowane.
Okazało się, że mleko ludzkie o 75 proc. redukowało zniszczenia w jelitach. Mleko modyfikowane nie dawało takich efektów. Zablokowanie PSTI w mleku podawanym gryzoniom o 60 proc. zmniejszało jego ochronne działanie.

Jak komentuje prowadzący badania prof. Ray Playford, najnowsze badania dowodzą, że składnik matczynego mleka chroni i naprawia delikatne jelita noworodka przygotowując je na przyszły atak pokarmów i napojów. "Potwierdza to, że karmienie piersią przynosi dziecku korzyści zdrowotne, zwłaszcza w pierwszych dniach życia" - podsumowuje badacz. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2009-07-02

fot.
Fotolia