Niespokojny sen niemowlaka – zaburzenia snu u niemowlaka

Słynne powiedzenie „spać jak niemowlę” wzbudza wybuch śmiechu u wielu rodziców. To – niestety, trochę śmiech przez łzy, ponieważ kryje się za nim wiele niewyspanych nocy i czasem skrajne wręcz zmęczenie. Gdy rzecz wiąże się z pojawieniem się noworodka, wszystko jest zrozumiałe. Ale co, gdy nasza pociecha jest już z nami kilka lub kilkanaście miesięcy i wciąż ciągle budzi się w nocy?

niespokojny sen niemowlaka

Cóż, nie od dzisiaj wiadomo, że bardzo szybki sposób na rozdrażnienie niejednego rodzica to zapytanie go „Czy Zuzia/Igorek już przesypia noce?” Problem przerywanych pobudkami nocy jest tak powszechny, że w większości przypadków odpowiedź brzmi „nie”. I chociaż z czasem nawet przyzwyczajamy się do bycia „zombi”, warto jednak spróbować coś z tym zrobić.

Niespokojny sen niemowlaka – przyczyny

  • Usypianie niemowlaka

Innymi słowy, jeśli nasza pociecha do wieczornego zaśnięcia potrzebuje dwudziestu minut bujania, to nie ma co liczyć na to, że w nocy będzie inaczej. Każdy z nas budzi się w nocy kilkakrotnie – półświadomie „kontrolujemy” sytuację i zasypiamy dalej. W przypadku dzieci jest tak samo, ale do ponownego zaśnięcia potrzebują one tego samego schematu, który był obecny wieczorem.

W przypadku wielu maluchów wystarczy przełożenie ich do łóżka mamy i taty – i jeśli rodzicom to odpowiada, to nie ma w tym niczego złego. Jeśli jednak dziecko domaga się bujania/tulenia albo rodzice nie czują się komfortowo „z bonusem” w łóżku, to warto pomyśleć o technikach samodzielnego zasypiania.

  • Harmonogram dnia niemowlaka

Jednego dnia malec jest kąpany, drugiego już nie. Trzeciego jedziemy do cioci i wracamy o 21, czwartego próbujemy uśpić malucha o 18.30 – jeśli w podobny sposób prezentuje się nasz tydzień, to problemy z nocnym snem niemowlaka nie powinny być dla nas zaskoczeniem. Niestety, dziecko potrzebuje jasnego i dość dokładnego harmonogram dnia.

Zauważmy, że nasz organizm bardzo przyzwyczaja się do ustalonych godzin snu i posiłku. Jeśli zawsze jemy o 10, to właśnie w tych godzinach będziemy odczuwali znajome ssanie w żołądku. Maluszki są na to zjawisko jeszcze bardziej wrażliwe. Kąpane i kładzione do łóżeczka o tej samej godzinie, zaczną robić się senne właśnie o danej porze. A za zmęczeniem idzie twardy sen niemowlaka.

  • Zmęczone dziecko

Wiele osób wierzy, że dziecko, które ze zmęczenia „padnie”, będzie spało jak suseł. Te osoby najczęściej nie mają dzieci. Nieco bardziej doświadczeni w boju szybko zauważają, że to nie jest dobra metoda usypiania dziecka. Maluch , który zasnął skrajnie wymęczony i teoretycznie powinien zasnąć snem kamiennym, często budzi się po godzinie lub dwóch z głośnym płaczem.

Punkt ten łączy się z poprzednim – dzieci zdecydowanie lepiej wypoczywają, gdy mają stałe pory zasypiania i ich organizm ma szansę przyzwyczaić się do jasnego harmonogramu.

  • Wpływ telewizji

Nawet, jeżeli wydaje nam się, że telewizor pracuje „tylko w  tle” i dziecko nie zwraca na niego większej uwagi, to często jest inaczej. Ciągle włączony telewizor to zdecydowanie zbyt dużo bodźców dla malca, dlatego warto mocno ograniczyć pory emisji (i dokładnie kontrolować treści oglądane przez dziecko).

Problem zbyt dużej ilości bodźców jest znany wielu rodzicom – często podkreślają oni, że maluch, np. po imprezie urodzinowej, jest „zbyt zmęczony, aby zasnąć”. Podobnie może być właśnie z oglądaniem telewizji – przesyconych kolorami i dźwiękiem bodźców jest zwyczajnie zbyt wiele. Przy okazji warto zauważyć, że sami także łatwiej zasypiamy w „leniwy dzień”, niż wtedy, kiedy dzieje się naprawdę wiele.

 

 

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

To oczywiście nie wszystkie możliwe przyczyny – inne są naprawdę banalne, ale jednak zdarza się, że o nich nie pomyślimy. Gdy maluch ciągle budzi się w nocy, warto je sprawdzić.

Przegrzanie niemowlaka

Body, pajacyk, gruba kołderka i 22 stopnie w sypialni? To „grzeszki” wielu rodziców. Jeśli i tobie ten zestaw ogrzewaczy brzmi znajomo, to koniecznie spróbuj inaczej. Wywietrz sypialnię przed snem dziecka, załóż mu tylko jedną warstwę ubrań, przykryj lekkim kocykiem i utrzymuj 18-19 stopni w pokoju. Efekty mogą być szokujące. Na plus, oczywiście.

Drzemki niemowlaka w ciągu dnia

Najpierw drzemka o 11, potem o 15, trzecia o 18 – dla wielu dzieci spanie w ciagu dnia oznacza naładowane akumulatory w nocy. Dlatego na pewnym etapie życia malca należy się zastanowić, czy drzemek w ciagu dnia nie jest zbyt dużo. Jeśli tak – „przeciągamy” smyka i skracamy ilość snu.

Komfort snu

Jeśli zastanowimy się dokładnie nad tym, kiedy malec ma kłopoty ze snem, może okazać się, że tylko wtedy, gdy śpi w jednym, konkretnym pajacu. To cenna wskazówka – może chodzi o rzecz tak banalną, jak twarda metka przy pleckach albo nóżce?

Ząbkowanie

Nie każde ząbkujące niemowlę gorączkuje. Czasem jedyny objaw tego, że niedługo wypełni się buzia malca to właśnie niespokojny sen. Gdy zauważamy ślinienie się i tarcie dziąseł, może warto podać malcowi środek przeciwbólowy

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia