Jak rozpoznać objawy półpaśca i czy choroba może zagrozić twojemu dziecku?
Ryzyko zachorowania na półpasiec w okresie ciąży jest naprawdę niewielkie – zapewne z tego powodu tak naprawdę nie wiemy zbyt wiele o tym schorzeniu. Niestety, może się zdarzyć, że będziesz tą jedną na tysiące, która zachoruje. Jak rozpoznać objawy półpaśca i czy choroba może zagrozić twojemu dziecku?
Być może spotkałaś się z potoczną opinią, iż półpasiec nie zagraża tym osobom, które przebyły w dzieciństwie ospę. I rzeczywiście, faktem jest, że półpasiec wywoływany jest przez ten sam wirus. Nie oznacza to jednak, że przechorowanie ospy w dzieciństwie chroni przed półpaścem.
W rzeczywistości jest tak, że zachorowanie na ospę wietrzną powoduje pozostanie wirusa w organizmie w stanie „uśpionym”. W niektórych okresach życia – czasami wyjątkowo pechowo w czasie trwania ciąży, wirus aktywuje się i wówczas zamiast ospy, chorujemy właśnie na półpasiec.
Jako, że półpasiec jest chorobą wirusową, jako przyszła mama koniecznie musisz unikać towarzystwa osób, które chorują na ospę. Nie zawsze jest to możliwe – gdy zachoruje starsza pociecha, często nie ma innej możliwości, niż zająć się nią osobiście. Gdy jednak chodzi o odwiedzanie cioci chorującej na ospę – koniecznie się wstrzymaj.
Objawy półpaśca
Zastanawiasz się, jakie są pierwsze objawy półpaśca? Wbrew potocznej opinii, nie są to tylko „krostki na brzuchu”. Oto, co wskazuje na aktywację wirusa w twoim organizmie:
Ból.
Jest jednym z pierwszych objawów choroby. Najczęściej ma charakter przeszywający albo piekący, obejmuje jedną stronę ciała. Może jednak zdarzyć się też tak, że ból pojawi się po obu stronach tułowia albo twarzy.
Swędzenie i/lub mrowienie.
Podobnie, jak ból, mogą występować po jednej (częściej) lub po obu stronach ciała. Swędzenie jest bardzo uciążliwe, trudno powstrzymać się od drapania.
Gorączka, dreszcze, mdłości.
W początkowej fazie półpaśca wiele osób czuje się tak, jak podczas grypy. Pojawia się wysoka gorączka, czasem wymioty albo biegunka. Bolą mięśnie całego ciała.
Wysypka.
Wysypka towarzysząca chorobie ma identyczny obraz jak ta pojawiająca się w trakcie ospy. Najpierw pojawiają się czerwone krosty, które z czasem wypełniają się przezroczystym płynem. Po około siedmiu dniach krostki przysychają, tworzą się strupy.
Jeśli widzisz u siebie takie objawy, nie czekaj – koniecznie zgłoś się do lekarza. Natychmiastowa reakcja jest bardzo ważna! Lekarz zadecyduje zapewne o wprowadzeniu leku przeciwwirusowego i im szybciej zaczniesz go przyjmować, tym lepiej dla ciebie i dziecka.
Półpasiec i możliwe zagrożenie dla dziecka
Wirus ospy wietrznej i półpaśca, czyli w skrócie VZV, przenika przez łożysko, więc – niestety, zachorowanie oznacza ryzyko niewłaściwego rozwoju dziecka.
Najbardziej niebezpieczne jest zachorowanie na półpasiec w pierwszym trymestrze ciąży, gdy tworzą się wszystkie organy dziecka oraz w okresie kilku dni przed porodem. W pierwszym przypadku może dojść do powstania wad wrodzonych (niedorozwój kończyn, wady układu wzrokowego i moczowego). W drugim – dziecko może urodzić się z ospą, której przebieg w tym okresie jest ciężki i zagraża życiu noworodka. O wiele lepiej „prognozuje” zachorowanie na półpasiec w drugim i na początku trzeciego trymestru ciąży. Szybkie wdrożenie leczenia w dużym stopniu obniża zagrożenia płynące z zachorowania.
Warto jednak pamiętać, że nawet zachorowanie na półpasiec w 8 czy 9 tygodniu ciąży nie determinuje wad wrodzonych u maluszka! Istnieje mnóstwo przypadków, gdy mimo półpaśca u mamy, dziecko urodziło się zupełnie zdrowe.
Ważne informacje – o tym warto pamiętać!
- Półpasiec występuje najczęściej u osób po 50-tym roku życia. Prawdopodobieństwo pojawienia się jego objawów w czasie ciąży jest naprawdę bardzo małe.
- Nie diagnozuj się sama i nie wpadaj w panikę na widok krostek na brzuchu – istnieje duża szansa, że jest to zwykła reakcja uczuleniowa na coś, co zjadłaś albo czym się posmarowałaś.
- Myśl pozytywnie (przynajmniej się staraj). Zamiast myśleć o tym, co półpasiec może uszkodzić w rozwoju dziecka, czytaj w Internecie o przypadkach, gdy mimo półpaśca dziecko urodziło się całe i zdrowe.
- Pamiętaj – ryzyko to nie pewność! Nawet, jeśli zachorowałaś na półpasiec w czasie trwania ciąży, nie oznacza to, że twoje dziecko na pewno urodzi się chore. Istnieje duża szansa, że będzie zdrowe jak rybka.