Morfologia w ciąży

W ciąży morfologię będziesz robiła, co miesiąc. Są to badania niezbędne, aby dowiedzieć się, co się dzieje w Twoim organizmie.

badanie krwi w ciąży

W ciąży morfologię będziesz robiła, co miesiąc. Są to badania niezbędne, aby dowiedzieć się, co się dzieje w Twoim organizmie. Pamiętaj, że lekarz ocenia całą morfologię, dlatego nie martw się pojedynczymi nieprawidłowymi wynikami.

Sprawdź wyniki morfologii krwi w ciąży

Hemoglobina (Hb, HGB) - 11,5-13,5 g/dl
Wynik poniżej normy (w zależności od trymestru ciąży) najczęściej wskazuje na niedokrwistość czyli anemię, spowodowaną zbyt małą ilością żelaza.

Erytrocyty, krwinki czerwone (E, RBC) - 3,5-4,5 mln/mikrolitr
Okresowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza.

Leukocyty, krwinki białe (L, WBC) - 10-15 tys./mikrolitr
W czasie ciąży jest ich więcej. Wynik ponad normę towarzyszy infekcjom, uszkodzeniom tkanek, a poniżej jej - chorobom hematologicznym.

Płytki krwi, trombocyty (PLT) - 100-300 tys./mikrolitr
Ich ilość musi być kontrolowana przez całą ciążę, bo płytki krwi odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi.

Hematokryt, gęstość krwi (Ht) - 37-52%
Zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość występuje przy niedokrwistości, a wyższa podczas stanów odwodnienia.

Glukoza 70-105 mg%
Przez całą ciążę powinna utrzymywać się w ściśle określonych granicach. Wynik powyżej normy wskazuje na zagrożenie cukrzycą, poniżej - na dietę niskowęglowodanową.

Żelazo całkowite 60-150 mikrogram/dl
Wartość poniżej normy to jedna z najczęstszych przyczyn niedokrwistości, ponieważ żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia