Dieta uboga w cholesterol dobra dla krwi płodu

Utrzymywanie w ciąży diety ubogiej w cholesterol usprawnia przepływ krwi w łożysku i organizmie płodu.

cholesterol w ciaży

Utrzymywanie w ciąży diety ubogiej w cholesterol usprawnia przepływ krwi w łożysku i organizmie płodu - zaobserwowali naukowcy z Norwegii. Informację na ten temat zamieszcza pismo "American Journal of Obstetrics and Gynecology".

Sprawne krążenie krwi w łożysku i w organizmie płodu jest warunkiem prawidłowego wzrostu dziecka. Wszelkie zaburzenia w przepływie krwi grożą niedotlenieniem i niedożywieniem płodu i mogą się negatywnie odbić na jego rozwoju.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oslo za pomocą ultrasonografii sprawdzał wpływ różnych rodzajów diety w ciąży na krążenie krwi w łożysku i organizmie płodu. Badaniami objęto 290 niepalących ciężarnych, w wieku od 21 do 38 lat. Część z nich miała kontynuować swoją codzienną dietę, a część od 17-20 tygodnia ciąży do porodu musiała przestawić się na niskotłuszczową dietę, ubogą w cholesterol. Za pomocą USG analizowano przepływ krwi w tętnicy pępowinowej. Okazało się, że gdy konsumpcja produktów bogatych w cholesterol spadała krew w łożysku i organizmie dziecka krążyła sprawniej.

Naukowcy nie mają na razie pewności, jaki jest dokładny mechanizm tego zjawiska. Podejrzewają jednak, że poprawa krążenia u dziecka może wynikać z obniżenia się poziomu "złego" cholesterolu (LDL) we krwi matki. Jak wiadomo, spadek stężenia LDL zmniejsza ryzyko stanów zapalnych w naczyniach, co może pozytywnie wpływać na krążenie krwi.

Źródło: PAP 26-07-2007
 

fot.
Fotolia