Dieta ciężarnej na dolegliwości oraz schorzenia dietozależne.

W okresie ciąży przyszłym mamom doskwierają różne dolegliwości. Dieta ciężarnej może złagodzić występujące dolegliwości czy schorzenia. 

Dieta ciężarnej na dolegliwości oraz schorzenia dietozależne

W okresie ciąży przyszłym mamom doskwierają różne dolegliwości o mniejszym lub większym nasileniu, nie ma metod, które działają niezawodnie na każdą przyszłą mamę. Są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak mdłości, zgaga, czy zaparcia. Czasem jeszcze dochodzą schorzenia takie jak anemia, cukrzyca czy nadciśnienie. Można sobie z nimi poradzić odpowiednio komponując swój jadłospis. Dietetycy z Medlinea podsuwają kilka sprawdzonych rad.

Schorzenia dietozależne a żywienie w okresie ciąży

U niektórych kobiet w ciąży mogą pojawić się schorzenia, takie jak cukrzyca ciężarnych, anemia czy nadciśnienie. Są to poważne schorzenia, które jednak można korygować dietą.

Anemia w ciąży a dieta

Anemia w ciąży wywołana jest najczęściej brakiem żelaza. Na początku należy wykonać badania krwi i na tej podstawie lekarz przepisuje odpowiednią dawkę żelaza. Czasem wystarczy jednak zmienić dietę, czyli spożywać produkty bogate w żelazo. Są to na przykład mięso, rodzynki, suszone morele, fasolka szparagowa czy natka pietruszki.

Cukrzyca ciężarnych

Cukrzyca ciężarnych jest poważnym schorzeniem i dlatego tak jak w anemii należy wykonać badanie krwi wykrywające cukrzycę już w I trymestrze ciąży. Cukrzyca u kobiet w ciąży występuje u 3 do 10 % kobiet. Gdy już wystąpi lekarz na początku zaleci dietę, która jest oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym, czyli na produktach, które powoli uwalniają cukier do krwi, np. produktach z pełnego przemiału, jogurtach, zielonych warzywach, owocach. Gdy to nie pomoże, wówczas należy przyjmować tabletki z insuliną, ale wszystko powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży rozpoznaje się przy ciśnieniu tętniczym powyżej 140/90 mmHg. Pojawia się najczęściej, gdy już przed ciążą występował problem z ciśnieniem krwi. Może także wystąpić pierwszy raz w ciąży, wtedy jednak najczęściej po urodzeniu dziecka się normuje. Długotrwałe, wysokie ciśnienie krwi może powodować nieprawidłowy przepływ krwi przez łożysko, niedotlenienie i nieprawidłowe odżywianie dziecka, mogące powodować zahamowanie jego wzrostu.

Wysokie ciśnienie krwi można zredukować stosując odpowiednią dietę, wybierając produkty bogate, np. w potas, takie jak banany, sok pomidorowy czy produkty zbożowe. Jednak najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże w dopasowaniu diety do stylu życia.

Ciążowe dolegliwości a dieta przyszłej mamy

Oprócz schorzeń, występujących u niektórych kobiet w czasie ciąży, wiele mam skarży się na liczne dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego: mdłości, zgaga, zaparcia. Te dolegliwości najlepiej korygować właściwą dietą i zdrowym trybem życia.

Mdłości w ciąży a dieta

Mdłości pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży i najczęściej kończą się na początku drugiego, niestety nie u wszystkich, gdyż są przypadki trwania nudności nawet do końca ciąży. Można złagodzić ich objawy, po pierwsze jedząc małe przekąski. Mogą to być chlebki chrupkie, sucharki, czy nawet batoniki zbożowe.

Należy również pić dużo płynów, pomocne będą herbatki imbirowe, woda z cytryną czy napary ze zmielonego siemienia lnianego. Pomocne jest także regularne odżywianie się, gdyż mniejsze a częstsze porcje pomagają uniknąć wymiotów. Należy wybierać również lekkostrawne produkty, najlepiej gotowane lub gotowane na parze, a unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Można chrupać warzywa, często przynoszą ulgę w tych dolegliwościach, np. pokrojoną marchew, paprykę czy selera naciowego. Czasem pomocne przy mdłościach jest ssanie cukierków np. landrynek lub lizaków czy małe przegryzki np. orzechy.

Zaparcia w ciąży pokonaj dietą

Zaparcia mogą doskwierać przez cały okres ciąży, dlatego ważne jest by w diecie nie zabrakło błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy dzieli się na dwie frakcje: błonnik rozpuszczalny, który znajdziemy w owocach i warzywach oraz błonnik nierozpuszczalny, znajdujący się w płatkach owsianych, otrębach pszennych, produktach z pełnego ziarna, takich jak np. ciemne pieczywo. Obie te frakcje błonnika pokarmowego są potrzebne w walce z zaparciami, a uzupełnieniem ich jest woda. Dlatego ważne jest by wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie.

Przy zaparciach pomocne są również mleczne napoje fermentowane z bakteriami kwasu mlekowego. Nie tylko pobudzają perystaltykę jelit, ale również zawierają wapń, który jest niezbędny naszemu dziecku.

Należy unikać produktów, takich jak czekolada, owoce jagodowe, cebula, fasola. Można spożywać suszone śliwki, rodzynki, napar z siemienia lnianego czy zjadać przed snem jabłka. Jeśli kobieta bierze preparaty żelaza, mogą one również nasilać zaparcia, dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem czy nie powinien zmienić preparatu na inny. Wskazany jest także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu.

Zgaga w ciąży

Zgaga, czyli bolesne pieczenie w przełyku lub w żołądku, najczęściej jest odczuwane po przejedzeniu, spożyciu zbyt tłustych potraw czy ostro doprawionych. Dlatego należy ich unikać, a wybierać produkty alkalizujące, tj. warzywa i owoce, mleko czy jego przetwory typu kefir, jogurt, maślanka.

Gdy objawy zgagi już wystapią, najlepiej unikać koncentratów pomidorowych, ketchupów, owoców cytrusowych. Czasem pomaga również, spanie na nieco wyżej uniesionej poduszce.

Tekst dla osesek.pl: Elżbieta Trojanowska, dietetyk

Autor
Klinika diety Medlinea
fot.
Fotolia