Owoce i warzywa zmniejszają ryzyko przeziębienia w ciąży

Ciężarne, które jedzą siedem i więcej porcji owoców oraz warzyw dziennie są mniej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych.

warzywa i owoce dla ciężarnej

Warzywa i owoce dostarczają naszemu organizmowi na każdym etapie życia, nie tylko w czasie ciąży - witaminy i składniki odżywcze. Jak wiadomo w ciąży lepiej nie chorować. Skoro można temu zapobiec objadając się owocami i warzywami - to jest to kolejny powód by zmienić złe nawyki żywieniowe. (red)

Ciężarne, które jedzą siedem i więcej porcji owoców oraz warzyw dziennie są mniej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych, jak zwykłe przeziębienie czy zapalenie zatok - informuje pismo "Public Health Nutrition".

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Bostońskiego doszli do takich wniosków po przebadaniu ponad 1 tys. kobiet w ciąży.

Jak wyliczyli, te które spożywały najwięcej owoców i warzyw dziennie (ponad 8 porcji) były o jedną trzecią mniej narażone na zakażenie górnych dróg oddechowych, w porównaniu z kobietami jedzącymi najmniejsze ilości tych produktów (niecałe 2 porcje). Jedzenie albo owoców, albo warzyw nie dawało podobnych korzyści.

Choć większość infekcji górnych dróg oddechowych ma łagodny przebieg, to niektóre mogą prowadzić do zapalenia płuc, albo zaostrzeń astmy, przypominają autorzy pracy. Dlatego ważne jest, by im zapobiegać, zwłaszcza w ciąży.

Owoce i warzywa zawierają wiele witamin i innych składników odżywczych, które korzystnie wpływają m.in. na odporność. Ciężarnym zaleca się, by zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, spożywały przynajmniej 5 porcji tych produktów dziennie. Najnowsze badania sugerują jednak, że kobiety w ciąży mogą potrzebować więcej owoców i warzyw niż zwykle, ze względu na dodatkowe potrzeby organizmu w tym okresie, podsumowuje jedna z autorek badań, Martha M. Werler. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2009-07-14

fot.
Fotolia