Zabierz dziecko do zamku - Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce

Zamki, rycerze i księżniczki – to tematyka pojawiająca się w wielu bajkach dla najmłodszych. Korzystając z wakacyjnych dni, warto przenieść się w ten bajkowy świat i odwiedzić któryś z pięknych, polskich zamków.
Zamki w Polsce

Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce – z uwzględnieniem potrzeb dzieci

Zamek w Gniewie.

Był już twierdzą Zakonu Krzyżackiego, siedzibą starostów i więzieniem. Dzisiaj ten sporych rozmiarów zamek pełni funkcję siedziby różnych fundacji oraz czterogwiazdkowego hotelu. Wybierając się tutaj z dziećmi, możecie liczyć na specjalne spektakle historyczne oraz pokazy rycerskie, maluchy mogą także obejrzeć widowisko multimedialne „Wakacje z Duchami” oraz zobaczyć historyczny park rozrywki. Zanim pojedziecie, podpytajcie o terminy wspomnianych atrakcji.

Zamek Królewski na Wawelu.

To jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa, wpisana na listę UNESCO. Zamek pełni rolę muzeum. Wraz z dzieckiem możecie tutaj zobaczyć wiele militariów, rzeźb czy obrazów. Ciekawostką są cykle edukacyjne dla dzieci – warto odwiedzić to miejsce właśnie wtedy, kiedy są organizowane.

Zamek Książ – okolice Wałbrzycha.

To wyjątkowe miejsce, szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Przede wszystkim, zamek otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym – przed lub po zwiedzaniu zamku możemy zatem udać się na przyjemny spacer. Po drugie – w zamku jest palmiarmia – to miła odmiana w zwiedzaniu. Po trzecie – w ofercie edukacyjnej zamku jest między innymi zwiedzanie nocą połączone ze… straszeniem. Jest to co prawda oferta dla dorosłych, ale na własną odpowiedzialność można zabrać odważniejsze i starsze dzieci.

Zamek w Malborku.

Jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Europie, co roku przyciąga turystów z całego świata.
Na zwiedzaniu zamku w Malborku najlepiej jest wybrać się podczas Festiwalu Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka”. Tylko w te dni będziecie mogli zobaczyć pokazy konne, kaskaderskie i rycerskie pojedynki, wieczorami z kolei odbywają się tutaj inscenizacje bitwy z 1410 roku. Innymi słowy – zamek zmienia się w te dni w prawdziwe, średniowieczne miasteczko. To prawdziwa gratka dla całych rodzin – nie możecie tego przegapić.

Królewski Zamek Boblice.

Zbudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego Zamek jest jednym z bardziej atrakcyjnych w Polsce. Oprócz zwykłego zwiedzania, które może nieco znużyć najmłodszych, możecie tu zobaczyć rozbudzające rycerskie potyczki – każdy może wziąć w nich udział. Dodatkowo w okolicy znajduje się urzekająca stadnina, do której warto zajrzeć.

Zamek Pieskowa Skała.

Zamek w Pieskowej Skale był wielokrotnie rekonstruowany – i właśnie z uwagi na aktualny, świetny stan warto go odwiedzić. Tutaj dzieci mają możliwość zobaczenia nie tyle pozostałości, co prawdziwych, pięknie wykończonych skał. Atrakcją jest także rzeźba terenu – zamek stoi bowiem na wysuniętej skale, a otaczają go przepaście.

Zamek Olsztyn k. Częstochowy.

Rodzinne zwiedzanie zamku koło Częstochowy możecie rozpocząć od opowieści o legendarnych, podziemnych tunelach łączących jego ruiny z jasnogórskim klasztorem. Dodatkowo, jeśli wybierzecie się na wycieczkę w odpowiedni dni, będziecie mogli pokazać dziecku paradę rycerzy, pokazy konne, turnieje łucznicze i szermiercze czy inscenizację bitwy o zamek.

Zamek Moszna (opolskie).

Zamek ten słynie ze swojej wielkości – ma aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Jako, że w zamku jest także hotel, z całą rodziną możecie wynająć pokój i spędzić noc w prawdziwym zamku – nie ma większej frajdy dla kilkulatka. Ponadto, jest tu też Hrabiolandia – sala zabaw dla dzieci, możecie także zobaczyć zamkowe strychy albo przeżyć Wieczór Strachów (ta atrakcja przeznaczona jest jednak tylko dla pełnoletnich).

Zamek Czocha, Sucha, Leśna.

Miejsce to zasługuje na szczególne wyróżnienie – zostało bowiem docenione przez National Geographic Traveler jako jeden z „7 nowych cudów Polski”. Zamek ma osobliwy wygląd i mieści w sobie hotel. To zatem kolejne miejsce, w którym możecie spędzić ciekawą noc.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

wczesne wspomaganie rozwoju
Nowy
Artykuł

Wczesne wspomaganie rozwoju – co to jest, na co pomaga, kiedy zacząć, gdzie załatwić?

Często zdarza się, że rodzice są zaniepokojeni tym, jak rozwija się ich dziecko. Niektóre maluchy mają problem ze sprawnością fizyczną, inne zdają się nie dosłyszeć, jeszcze inne nie mówią ani słówka, podczas gdy ich rówieśnicy zaczynają budować pełne zdania. Jeśli i ty jesteś w gronie mam, które czują, że coś jest nie tak, nie słuchaj uspakajających słów otoczenia, tylko zacznij działać. Być może twoje dziecko potrzebuje małej pomocy, czyli wczesnego wspomagania rozwoju.
dziecko i telefon
Nowy
Artykuł

10 oznak, że twoje dziecko ma problem z nadmiernym korzystaniem… z telefonu!

Telefony i internet są częścią cywilizacji, w której żyją nasze dzieci. Z drugiej strony – komórka działa na najmłodszych trochę jak… heroina. Uzależnia, wciąga, czasem budzi agresję – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować to, w jaki sposób i jak często nasza pociecha korzysta z mobilnych urządzeń. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że już jest coś nie tak.
jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
Subskrybuj Kanał strony głównej