10 atrakcji przyrodniczych w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem

Pokazanie dziecku piękna przyrody jest jednym z najlepszych pomysłów na wakacje. Wielu rodziców planuje taki wyjazd, brakuje im tylko podpowiedzi, gdzie jechać i czym zainteresować pociechę.
Atrakcje przyrodnicze w Polsce

Oto lista atrakcji przyrodniczych które zainteresują Twoje dziecko

Bociania Wieś Żywkowo (woj. warmińsko – mazurskie).

Żywkowo, znajdujące się w gminie Górowo Iławieckie, każdego roku przyciąga masę turystów. Wielu z nich przybywa z małymi dziećmi – to właśnie maluchy najbardziej zachwycają się ptakami. A tych jest sporo, bo aż… sto pięćdziesiąt. Znajduje się tutaj także wieża widokowa, która umożliwia podglądanie zwierząt oraz sklepik z pamiątkami.

Kaktusiarnia w Rumii (woj. pomorskie, ul. Partyzantów 2).

Trzy szklarnie, trzy miliony kaktusów i 6,5 tysiąca gatunków tych roślin – tak w skrócie można opisać to wyjątkowe miejsce. To prawdopodobnie największa uprawa kaktusów w Europie. Wstęp do Kaktusiarni jest darmowy – na pewno jednak pociecha ubłaga nas o zakupienie choć jednego, małego kaktusa. Będzie w czym wybierać i co oglądać!

Krzywy Las w Nowym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie).

40 kilometrów od Szczecina znajduje się wyjątkowy las, w którym każde dziecko poczuje się jak w bajce. Na dwóch hektarach znajduje się tu bowiem ponad 400 niezwykłych sosen – niezwykłych, bo wyjątkowo zdeformowanych. Ten wspaniały krajobraz zachęca do zorganizowania pikniku i tworzenia możliwych, bajkowych scenariuszy wyjaśniających wygięcie drzew. Kolejnym etapem naszej wycieczki może być już spacer trasą z Gryfina do Mieszkowic.

Wodospad w Złotym Stoku (ul. Złota 7).

Sam wodospad być może nie zachwyciłby naszych pociech… to jednak nie jest zwykły wodospad. Świetle iluminacje dodają mu magicznego klimatu i niesamowitego wyglądu. Wodospad znajduje się w podziemnej komorze i ma dziesięć metrów wysokości, a odgłos szumu wody jest dodatkowo wzmocniony.

Aby dotrzeć do celu, czyli naszego wodospadu, musimy udać się do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Wyprawa do wodospadu może być wisienką na torcie zwiedzania tego miejsca.

Palmiarnia w Gliwicach (woj. śląskie).

Przejeżdżający przez Gliwice nie mogą ominąć tego miejsca – zwłaszcza, gdy podróżują z dziećmi. Jest tutaj ponad 5 tysięcy roślin umieszczonych w czterech pawilonach, ale to nie one najbardziej zachwycą dzieci. Atrakcją dla najmłodszych będą bowiem niezwykłe zwierzęta – piranie, żółwie, papugi, kanarki, amury, sumy afrykańskie i inne.

Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku (woj. śląskie).

Miejsce to warto odwiedzić z dziećmi z kilku powodów. Po pierwsze – jest stare i tajemnicze. Przypuszczalnie to tutaj właśnie chowali się przed zwierzyną myśliwi z epoki kamienia łupanego. Tutaj też znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta czy renifera. Po drugie: korytarze są poziome, a zatem łatwe do pokonania przez najmłodszych, po trzecie – blisko stąd do pięknego szlaku Orlich Gniazd.

Jaskinia Olsztyńska (woj. śląskie).

Skoro już będziemy na Śląsku, nie omińmy kolejnej atrakcji – bardzo intrygującej Jaskini Olsztyńskiej. Będzie ona wyjątkowo ciekawa dla dzieci z racji bardzo krętych korytarzy o długości ok. 40 metrów. Jaskinia nie jest oświetlona, należy wiec wziąć ze sobą latarki – dla kilkulatka będzie to fascynująca wyprawa.

Jaskinia Raj (woj. świętokrzyskie).

Zachwycające najmłodszych jaskinie znajdziemy także w województwie świętokrzyskim – mowa między innymi o Jaskini Raj. To miejsce uderza swoim pięknem, głównie dzięki bogatym, skalnym naciekom – każdy kilkulatek poczuje się tutaj jak na dalekiej, niebezpiecznej wyprawie. Zanim udamy się do jaskini, mamy możliwość obejrzenia ciekawej wystawy – zobaczymy tutaj między innymi narzędzia człowieka z czasów kamienia łupanego. Zdecydowanie warto.

Fokarium Helskie (woj. Pomorskie)

Fokarium na Helu prowadzone jest przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej głownym celem jest odtworzenie kolonii fok na polskim wybrzeżu. Zwiedzając fokarium będziecie mieli okazję poznać m.in. historię fok na Bałtyku. Fokarium czynne jest przez cały rok. Karmienie fok które jest jedną z głównych atrakcji podczas zwiedzania, odbywa się w godzinach 11 i 14. Warto pamiętać, że na teren fokarium nie możemy wchodzić z jakimikolwiek zwierzętami.

Rezerwat Żubra (woj. Podlaskie)

Na koniec zachęcamy do odwiedzenia Rezerwatu Żubra zlokalizowanego w Białowieskim Parku Narodowym tuż obok Białowieży. Rezerwat zwiedza się wyznaczonymi alejkami. Obok rezerwatu znajduje się bezpłatny parking. W okolicy znajduje się kilka niewymagających szlaków pieszych np. Żebra Żubra i rowerowych.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
pregnezja
Nowy
Artykuł

Pregnezja – niepokojąca dolegliwość przyszłych mam

Gdyby zapytać przypadkową osobę o typowe dolegliwości ciążowe, zapewne wymieni ona mdłości, żylaki czy obrzęki. To właśnie z takimi niedogodnościami kojarzymy „odmienny stan”. Kiedy zatem pojawiają się problemy zupełnie innego typu – na przykład kłopoty z pamięcią, przyszła mama zaczyna się niepokoić. Niesłusznie, bo pregnezja to całkiem normalna sprawa.
Subskrybuj Kanał strony głównej