7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie

A gdyby tak na chwilę się… odciąć? Odpocząć od zgiełku, ludzi, nacieszyć się bliskim kontaktem z naturą? Wszystko to jest możliwe – jeśli tylko kierunkiem waszych wakacji staną się lasy.
7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie

Podpowiadamy, gdzie warto wyjechać by spędzić udane wakacje w lesie.

Bory Tucholskie (woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie).

Słynące przede wszystkim z ogromnej ilości zalesionych terenów Bory Tucholskie przyciągają każdego roku rzesze turystów, ale tłoku… nie widać. Znajdziemy tutaj całą masę rezerwatów oraz Park Narodowy, dodatkowo – dzięki licznym jeziorom, wodne atrakcje mamy na wyciągnięcie ręki.

Atrakcje w okolicy: Dla urozmaicenia wakacyjnych, spokojnych dni w Borach Tucholskich możemy udać się na wycieczkę do Eksperymentarium w Chojnicach albo w Człuchowie przejechać się wozem cygańskim ciągniętym przez konie.

Charzykowy i Swornegacie (woj. pomorskie).

Te dwie urocze miejscowości znajdują się pośród wielkich borów sosnowych i swoim pięknem przyciągają najbardziej wymagających turystów. Swornegacie to miejscowość idealna dla zwolenników małych miasteczek, Charzykowy to już znacznie większy obszar turystyczny. Oba znajdują się w pobliżu pięknego Jeziora Charzykowskiego.

Atrakcje w okolicy: Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać zabawom na świeżym powietrzu, warto udać się do Parku Wodnego w Chojnicach, dzieciom na pewno spodoba się także wizyta w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w tym samym mieście albo w ruinach Zamku Krzyżackiego w Człuchowie.

Cisna (woj. podkarpackie).

Położona w Bieszczadach wysokich Cisna przyciąga turystów swym przepięknym położeniem pośród licznych lasów. Miejscowość znajduje się w głębokiej kotlinie nad brzegiem Solinki, a ilość opadów rocznie jest tutaj najwyższa w całym Bieszczadach.

Atrakcje w okolicy: Zdecydowanie największą atrakcją jest możliwość przejechania się Bieszczadzką Kolejką Leśną, przez dzieci nazywaną po prostu: „ciuchcią”.

Sława (woj. lubuskie i wielkopolskie).

Sława to zaledwie 4-tysięczna miejscowość w pobliżu jeziora Sławkiego – niemal z każdej strony otoczonego lasami. W samym miasteczku znajdziemy interesujący, XVIII-wieczny pałac, a gdy znudzą nam i on, i lasy – czeka na nas dużo wodnych atrakcji.

Atrakcje w okolicy: Chwile spokoju i relaksu zarówno dla nas, jak i dla dzieci, znajdziemy przede wszystkim w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Jeśli dodatkowo przejedziemy ok. 40-kilometrową trasę, znajdziemy się w Parku Trampolin „Skokoloco”.

Okuninka (woj. lubelskie).

Miejscowość turystyczna znana przede wszystkim z Jeziora Białego, znajdująca się jednak także w pobliżu wielu lasów. To miejsce idealne dla rodzin, które pragną spędzenia radosnych chwil nad wodą, spokoju i odpoczynku.

Atrakcje w okolicy: Pragnienie zbliżenia się do natury zrealizujemy w Poleski Parku Narodowym, z kolei przełamaniem tego typu atrakcji będzie wizyta w Parku Linowym Okuninka.

Biały Bór (woj. zachodniopomorskie).

Bielsko to małe, ale przyciągające turystów miasto. Lasy stanowią tutaj aż blisko 50% terenów gminy. Bogate runo leśne, niesamowite widoki, czyste powietrze i znajdujące się w pobliżu krystalicznie czyste Jezioro Bielsko od lat przyciągają turystów.

Atrakcje w pobliżu: Biały Bór zachęca przede wszystkim do obcowania z naturą – dlatego główną atrakcją turystyczną są tutaj liczne trasy rowerowe i piesze.

Złocieniec (woj. zachodniopomorskie).

Złocieniec to prawdziwa perełka dla rodzin z dziećmi. Okolice miasta zachwycają – znajdziemy tutaj nie tylko ogromne bogactwo lasów, ale też bardzo czyste jezioro Wąsocz. Jedno jest pewne – powrót z tego miejsca do rzeczywistości jest naprawdę trudny.

Atrakcje w okolicy: Park Żubra oraz zamek Drahim – te atrakcje zachwycą nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Wakacje w zalesionych terenach: o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim musisz pamiętać by zaopatrzyć rodzinę w preparaty przeciw owadom takim jak komary i kleszcze. Nie zapomnij o odpowiednim doborze preparatu dopuszczonego do użycia dla niemowląt i małych dzieci. Takie preparaty nie zawierają DEET ani innych repelentów, a naturalne środki aktywne, zazwyczaj na bazie roślin.

W zależności od tego, w jakim wieku są w wasze dzieci, upewnijcie się, czy w wybranej kwaterze zapewnione będą różnego typu udogodnienia: od krzesełek do karmienia i łóżeczka turystycznego, przez kuchenkę w domku/pokoju i krzesełko rowerowe, po animacje czy rozrywki na miejscu dla młodszych dzieci.

Wybierając miejsca z licznymi szlakami rowerowymi czy pieszymi upewnijcie się, że są to miejsca bezpieczne dla amatorów – to bardzo ważny warunek. Zagubienie się w lesie wraz z dziećmi jest jednym ze scenariuszy, których zdecydowanie warto uniknąć.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
pregnezja
Nowy
Artykuł

Pregnezja – niepokojąca dolegliwość przyszłych mam

Gdyby zapytać przypadkową osobę o typowe dolegliwości ciążowe, zapewne wymieni ona mdłości, żylaki czy obrzęki. To właśnie z takimi niedogodnościami kojarzymy „odmienny stan”. Kiedy zatem pojawiają się problemy zupełnie innego typu – na przykład kłopoty z pamięcią, przyszła mama zaczyna się niepokoić. Niesłusznie, bo pregnezja to całkiem normalna sprawa.
Subskrybuj Kanał strony głównej