6 ciekawych miejsc na rodzinny wypoczynek nad jeziorem

Nie dla was zgiełk, zatłoczone popularne miejscowości nadmorskie albo znane już góry? Marzycie o pełnym odpoczynku, dużych przestrzeniach, kontakcie z naturą i… spokoju?
6 ciekawych miejsc na rodzinny wypoczynek nad jeziorem

Wybierzcie się z dziećmi nad polskie jeziora.

Oto kilka ciekawych propozycji wraz z atrakcjami turystycznymi w pobliżu.

Giże - jezioro Hańcza (woj. warmińsko – mazurskie)

Giże, znajdujące się w gminie Świętajno koło Olecka, to jedna z najpiękniejszych miejscowości na Mazurach. Znajdują się tutaj liczne jeziora, wśród nich Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce. Teren stanowią także liczne wzniesienia, między innymi Szeska Góra.

W Giżach znajduje się mnóstwo przepięknych ośrodków wypoczynkowych, mających urokliwy, wiejski klimat. Wiele z nich, jak np. Majątek Giże, otrzymało wiele wyróżnień za bycie przyjaznymi rodzinie – ośrodki te mają wszelkie udogodnienia i atrakcje dla dzieci.

Atrakcje w okolicy: Po pierwszym, błogim lenistwie z pewnością nabierzecie ochoty na małe zwiedzanie. Warto wówczas zabrać dzieci do pobliskich miejscowości i zobaczyć Ełcką Kolej Wąskotorową, Muzeum Kropli Wody, a w razie niepogody spędzić czas w Parku Wodnym.

Mikołajki - jezioro Śniardwy (woj. warmińsko – mazurskie)

Prawie każdy o Mikołajkach słyszał, jednak wielu z nas nigdy nie było w tej miejscowości. Warto to zmienić, ponieważ znajdziemy tu wszystko, czego pragniemy latem – spokój, odpoczynek, ale i liczne atrakcje. Mikołajki to miejscowość malowniczo położna między dwoma jeziorami, sąsiadująca z piękną Puszczą Piską. Bardzo ważnym turystycznie punktem Mikołajek jest port Żeglugi Morskiej.

Atrakcje w okolicy: atrakcją, która zachwyci każde dziecko będzie między innymi rejs po jeziorze Śniardwy. W odległości ok. 20 km od Mikołajek możemy za to spędzić czas w niesamowitym Parku Dzikich Zwierząt albo w Miasteczku Westernowym Mrongoville.

Bory Tucholskie - jezioro Wdzydze (woj. pomorskie i kujawsko – pomorskie)

Bory Tucholskie wprawiają w zachwyt nie tylko jeziorami, ale i lasami – to fantastyczne miejsce dla prawdziwy, letni odpoczynek. Możemy odpocząć przy jeziorze Wdzydze albo przy Zbiorniku Koronowskim – ten drugi stanowi dla turystów wielką atrakcję z uwagi na możliwość wypożyczenia licznych sprzętów wodnych.

Atrakcje w okolicy: Jedną z największych atrakcji turystycznych w tym rejonie jest oczywiście Park Narodowy Bory Tucholskie. Ciekawość dzieci na pewno rozbudzimy, odwiedzając „Eksperymentarium” w Chojnicach, maluchy zachwycone będą także wycieczką wozem cygańskim ciągniętym przez konie (Człuchów).

Iława - jezioro Jeziorak (woj. warmińsko – mazurskie)

Jedną z największych „atrakcji” Iławy jest oczywiście jezioro Jeziorak – jedno z największych i najdłuższych w Polsce. Miejscowość jest niewielka (ma tylko 30 tysięcy mieszkańców), co dla niektórych może być wyjątkowym plusem.

Atrakcje w okolicy: Jeśli trafimy na niesprzyjającą pogodę, z pewnością warto udać się do centrum Turystyczno – Rekreacyjnego w Iławie. To nic innego, jak aquapark, w którym nasze dzieci spędzą wspaniałe chwile. Niecałe 30 kilometrów od Iławy będziemy mogli popłynąć w tajemniczy „rejs po trawie” (Żegluga Ostródzko – Elbląska).

Polańczyk - jezioro Solińskie (woj. podkarpackie)

Jeśli do Mazur mamy zdecydowanie za daleko, warto wziąć pod uwagę wyjazd do Polańczyka – uroczej miejscowości uzdrowiskowej znajdującej się nad jeziorem Solińskim, nazywanym „bieszczadzkim morzem”. Pośród pięknych terenów możemy po prostu popluskać się w wodzie, popływać na kajaku czy rowerze wodnym albo po prostu spędzić czas na plaży.

Atrakcje w okolicy: Wielką atrakcją dla dzieci i ich rodziców jest bez wątpienia rejs wycieczkowy „Biała Flota”. Będąc w Bieszczadach, warto też przejechać się bieszczadzką ciuchcią (Majdan koło Cisnej) i zobaczyć Zagrodę Żubrów w Mucznem.

Łagów - jeziora: Łagowskie i Ciecz (woj. lubuskie)

Mały, ale piękny – tak można podsumować niewielki Łagów. Położony między jeziorem Łagowskim a jeziorem Ciecz, dostarcza mnóstwo okazji do wodnej rekreacji.

Atrakcje w okolicy: jedną z największych atrakcji Łagowa jest średniowieczny zamek – zachwyci każdego małego pasjonata historii. Ponadto możemy spędzić fantastyczne chwile w Parku Linowym Łagów Lubuski. Niespełna 20 kilometrów od Łagowa dzieci mogą przejechać się Kolejką Ogrodową Nietoperek, a pokonując 40 kilometrów znajdziemy się w niezwykłym ZOO Safari.

O czym warto pamiętać, szukając noclegu?

Chociaż jeziora są przepięknym terenem do wypoczywania, dzieci mogą się zwyczajnie… nudzić. Dlatego szukając noclegu warto upewnić się, czy dany ośrodek zapewnia nie tylko podstawowe wyposażenie dla rodzin z dziećmi (krzesełka, foteliki na rowery, łóżeczko turystyczne, lodówka, kuchenka), ale także, czy oferuje atrakcje dla najmłodszych. Stół do tenisa stołowego, jaccuzi, place zabaw, sale zabaw czy pokazy animatorów – wszystko to zachęci najmłodszych do radosnej zabawy i uwolni nas od” mamo, nudzi mi się”.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

dziecko i telefon
Nowy
Artykuł

10 oznak, że twoje dziecko ma problem z nadmiernym korzystaniem… z telefonu!

Telefony i internet są częścią cywilizacji, w której żyją nasze dzieci. Z drugiej strony – komórka działa na najmłodszych trochę jak… heroina. Uzależnia, wciąga, czasem budzi agresję – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować to, w jaki sposób i jak często nasza pociecha korzysta z mobilnych urządzeń. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że już jest coś nie tak.
jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
Subskrybuj Kanał strony głównej