Planetarium dla dzieci w Polsce - TOP 6 najciekawszych miejsc

Obce planety, gwiazdy, słońce, kosmos – to słowa „klucze”, które natychmiast budzą zainteresowanie w oczach naszych pociech. Warto to zainteresowanie wykorzystać i sprawić dziecku niespodziankę.
Planetarium dla dzieci w Polsce

W wakacje zabierz dziecko na pasjonującą wycieczkę do planetarium - przedstawiamy najciekawsze miejsca.

Dlaczego warto pójść do planetarium z dzieckiem?

Zanim przejdziemy do sedna, zastanówmy się, dlaczego właściwie warto udać się z dzieckiem do planetarium. Powodów jest kilka, a wszystkie są ważne:

  • W planetarium dzieci poznają odpowiedzi na wiele pytań – pytań, które zawstydzają rodziców. Nie pamiętamy albo zwyczajnie nie wiemy zbyt wiele o kosmosie, prawda?
  • Wizyta w planetarium zatyka dech w piersiach. Dzisiejsze pokazy to wspaniałe filmy. Używa się przy nich technik 3D i skomplikowanych urządzeń multimedialnych. To nie tylko „zobaczenie gwiazd”. To fascynująca przygoda, podczas której dziecko może np. „stąpać po Księżycu”. Wspomnienie na lata.
  • Wycieczka do planetarium zachęci dziecko do dalszego poznawania świata. Nie rozbudzicie jego ciekawości i pasji do nauki sadzając go przed telewizorem. Dla zrozumienia, że świat i Wszechświat są pasjonujące i warte wysiłku, potrzeba czegoś więcej – jak właśnie wizyt w takich miejscach.
  • W wielu planetariach organizowane są specjalne, czasowe wystawy albo warsztaty dla dzieci. To szansa na wspaniałą zabawę, tak różną od porzucania się piłeczkami w sali zabaw.

W końcu – taki mały wypad to kolejne, ważne wspomnienie w historii waszej rodziny. Szansa na spędzenia razem cudownego dnia, wypełnionego śmiechem zachwyconego dziecka. Przy okazji atrakcja jest interesująca także dla was, rodziców.

Planetaria, do których warto się wybrać z dzieckiem

Planetarium Niebo Kopernika (Centrum Nauki Kopernik) – Warszawa.

To jedno z najnowocześniej i jednocześnie zachwycających planetariów w Polsce. Na miejscu znajdziecie aż 137 foteli dla odwiedzających, fantastyczny dźwięk, projektor i rzutniki cyfrowe (dające dwadzieścia milionów punktów świetlnych) i wielką kopułę. To jednak nie wszystko. Na dzieci czeka szereg atrakcji w postaci pokazów na żywo czy pokazów laserowych. Nie sposób oddać tego opisem – to po prostu trzeba zobaczyć.
Adres: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Planetarium Toruń, Centrum Popularyzacji Kosmosu – Toruń.

Tutaj wasza pociecha ma szansę dowiedzieć się wszystkiego na temat budowy Wszechświata, układu planet, kilkulatki poznają także tajemnice planet. Na 15-metrowej kopule możecie zobaczyć wszystko co, co w określonych warunkach widzimy na Ziemi – zaćmienia, układ gwiazdozbiorów czy układ planet na tle zodiaku. Oczywiście jest tutaj system „fulldome” – nad 189 fotelami znajduje się kopuła, która cała wypełniona jest obrazem. O wszystkim, co zobaczycie, opowie wam narrator – zaspokajając ciekawość nawet najbardziej ciekawych dzieci.
Adres: ul. Franciszkańska 15-21, Toruń.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Oprócz zapierających oddech pokazu (tutaj również istnieje możliwość zobaczenia projekcji w technice „fulldome”), dzieci mogą zobaczyć kopię Sputnika 1 – pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, który udał się w kosmos. Dodatkową atrakcją jest ambulatorium astronomiczne. Zanim udacie się do planetarium, sprawdźcie, co nowego proponuje w swojej ofercie – zmienia się ona bowiem dość regularnie.
Adres: ul. Marszałka J. Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi.

Chociaż planetarium w Łodzi nie cieszy się takimi rozmiarami, jak poprzednie (kopuła ma 6 metrów średnicy, sala pomieści maksymalnie 32 osoby), to i tak jak najbardziej warto je odwiedzić. Dzieci, oprócz poznania tajemnic kosmosu, ucieszą się zabawą ramieniem robota – symulującym ruch ręki człowieka.
Adres: ul. Pomorska 16A, Łódź.

Planetarium Międzyzdroje.

Polecamy gorąco – to jedno z najbardziej nowoczesnych planetariów w Polsce. W repertuarze znajdziemy takie pokazy jak Cuda Wszechświata, Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej czy Lodowe Krainy albo Microkosmos. Grafika 3D zachwyci nie tylko dzieci, ale i was, rodziców. Wisienką na torcie jest przepiękny dźwięk. Wizytę w tym miejscu każde dziecko wspomina przez wiele dni.
Adres: ul. Bohaterów Warszawy 19, Międzyzdroje.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Największa kopuła (aż 23 metry) jest wystarczającą zachętą, aby właśnie w tym miejscu zobaczyć gwiazdy. Planetarium może jednorazowo gościć aż 400 odwiedzających – czekają na nich pokazy, wystawy, dzieci mogą skorzystać z wielkiej lunety i małych teleskopów. Warto zauważyć, że w planetarium odbywają się specjalne seanse dla dzieci – np. „Podróż Małego Księcia” albo „Kometa nad Szwajcarską Doliną”. Znajdziecie tutaj tyle atrakcji, ze pozostaje jedynie wybrać odpowiedni termin.
Adres: Al. Planetarium 4, Chorzów.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

Subskrybuj Kanał strony głównej