Planetarium dla dzieci w Polsce - TOP 6 najciekawszych miejsc

Obce planety, gwiazdy, słońce, kosmos – to słowa „klucze”, które natychmiast budzą zainteresowanie w oczach naszych pociech. Warto to zainteresowanie wykorzystać i sprawić dziecku niespodziankę.
Planetarium dla dzieci w Polsce

W wakacje zabierz dziecko na pasjonującą wycieczkę do planetarium - przedstawiamy najciekawsze miejsca.

Dlaczego warto pójść do planetarium z dzieckiem?

Zanim przejdziemy do sedna, zastanówmy się, dlaczego właściwie warto udać się z dzieckiem do planetarium. Powodów jest kilka, a wszystkie są ważne:

  • W planetarium dzieci poznają odpowiedzi na wiele pytań – pytań, które zawstydzają rodziców. Nie pamiętamy albo zwyczajnie nie wiemy zbyt wiele o kosmosie, prawda?
  • Wizyta w planetarium zatyka dech w piersiach. Dzisiejsze pokazy to wspaniałe filmy. Używa się przy nich technik 3D i skomplikowanych urządzeń multimedialnych. To nie tylko „zobaczenie gwiazd”. To fascynująca przygoda, podczas której dziecko może np. „stąpać po Księżycu”. Wspomnienie na lata.
  • Wycieczka do planetarium zachęci dziecko do dalszego poznawania świata. Nie rozbudzicie jego ciekawości i pasji do nauki sadzając go przed telewizorem. Dla zrozumienia, że świat i Wszechświat są pasjonujące i warte wysiłku, potrzeba czegoś więcej – jak właśnie wizyt w takich miejscach.
  • W wielu planetariach organizowane są specjalne, czasowe wystawy albo warsztaty dla dzieci. To szansa na wspaniałą zabawę, tak różną od porzucania się piłeczkami w sali zabaw.

W końcu – taki mały wypad to kolejne, ważne wspomnienie w historii waszej rodziny. Szansa na spędzenia razem cudownego dnia, wypełnionego śmiechem zachwyconego dziecka. Przy okazji atrakcja jest interesująca także dla was, rodziców.

Planetaria, do których warto się wybrać z dzieckiem

Planetarium Niebo Kopernika (Centrum Nauki Kopernik) – Warszawa.

To jedno z najnowocześniej i jednocześnie zachwycających planetariów w Polsce. Na miejscu znajdziecie aż 137 foteli dla odwiedzających, fantastyczny dźwięk, projektor i rzutniki cyfrowe (dające dwadzieścia milionów punktów świetlnych) i wielką kopułę. To jednak nie wszystko. Na dzieci czeka szereg atrakcji w postaci pokazów na żywo czy pokazów laserowych. Nie sposób oddać tego opisem – to po prostu trzeba zobaczyć.
Adres: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Planetarium Toruń, Centrum Popularyzacji Kosmosu – Toruń.

Tutaj wasza pociecha ma szansę dowiedzieć się wszystkiego na temat budowy Wszechświata, układu planet, kilkulatki poznają także tajemnice planet. Na 15-metrowej kopule możecie zobaczyć wszystko co, co w określonych warunkach widzimy na Ziemi – zaćmienia, układ gwiazdozbiorów czy układ planet na tle zodiaku. Oczywiście jest tutaj system „fulldome” – nad 189 fotelami znajduje się kopuła, która cała wypełniona jest obrazem. O wszystkim, co zobaczycie, opowie wam narrator – zaspokajając ciekawość nawet najbardziej ciekawych dzieci.
Adres: ul. Franciszkańska 15-21, Toruń.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Oprócz zapierających oddech pokazu (tutaj również istnieje możliwość zobaczenia projekcji w technice „fulldome”), dzieci mogą zobaczyć kopię Sputnika 1 – pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, który udał się w kosmos. Dodatkową atrakcją jest ambulatorium astronomiczne. Zanim udacie się do planetarium, sprawdźcie, co nowego proponuje w swojej ofercie – zmienia się ona bowiem dość regularnie.
Adres: ul. Marszałka J. Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi.

Chociaż planetarium w Łodzi nie cieszy się takimi rozmiarami, jak poprzednie (kopuła ma 6 metrów średnicy, sala pomieści maksymalnie 32 osoby), to i tak jak najbardziej warto je odwiedzić. Dzieci, oprócz poznania tajemnic kosmosu, ucieszą się zabawą ramieniem robota – symulującym ruch ręki człowieka.
Adres: ul. Pomorska 16A, Łódź.

Planetarium Międzyzdroje.

Polecamy gorąco – to jedno z najbardziej nowoczesnych planetariów w Polsce. W repertuarze znajdziemy takie pokazy jak Cuda Wszechświata, Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej czy Lodowe Krainy albo Microkosmos. Grafika 3D zachwyci nie tylko dzieci, ale i was, rodziców. Wisienką na torcie jest przepiękny dźwięk. Wizytę w tym miejscu każde dziecko wspomina przez wiele dni.
Adres: ul. Bohaterów Warszawy 19, Międzyzdroje.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Największa kopuła (aż 23 metry) jest wystarczającą zachętą, aby właśnie w tym miejscu zobaczyć gwiazdy. Planetarium może jednorazowo gościć aż 400 odwiedzających – czekają na nich pokazy, wystawy, dzieci mogą skorzystać z wielkiej lunety i małych teleskopów. Warto zauważyć, że w planetarium odbywają się specjalne seanse dla dzieci – np. „Podróż Małego Księcia” albo „Kometa nad Szwajcarską Doliną”. Znajdziecie tutaj tyle atrakcji, ze pozostaje jedynie wybrać odpowiedni termin.
Adres: Al. Planetarium 4, Chorzów.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
pregnezja
Nowy
Artykuł

Pregnezja – niepokojąca dolegliwość przyszłych mam

Gdyby zapytać przypadkową osobę o typowe dolegliwości ciążowe, zapewne wymieni ona mdłości, żylaki czy obrzęki. To właśnie z takimi niedogodnościami kojarzymy „odmienny stan”. Kiedy zatem pojawiają się problemy zupełnie innego typu – na przykład kłopoty z pamięcią, przyszła mama zaczyna się niepokoić. Niesłusznie, bo pregnezja to całkiem normalna sprawa.
Subskrybuj Kanał strony głównej