Parki krajobrazowe, które zachwycą dzieci. Dokąd warto pojechać na wycieczkę?

Park krajobrazowy nudny dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Jeśli marzysz o odpoczynku wśród flory i fauny, ale obawiasz o wieczne marudzenie pociech, to po prostu wybierz odpowiednie miejsca.
Parki krajobrazowe zachwycą dzieci

Oto 10 parków krajobrazowych, które stanowią dla dzieci atrakcję.

Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy.

Park położony jest w województwie świętokrzyskim i dla każdego dziecka (oraz dla dorosłych) stanowi nie lada atrakcję. Najmłodsi zachwycają się przede wszystkim Jaskinią Raj, znajdującą się na terenie parku i będącą jednym z dziesięciu rezerwatów przyrody w tym terenie. Jaskinia dostępna jest dla zwiedzającym, dzieci mają zatem otwarte pole dla najśmielszych wyobrażeń. Po drodze do Jaskini z całą pewnością traficie na któreś z żyjących w parku zwierząt.

Suwalski Park Krajobrazowy.

Możliwością zobaczenia najgłębszego jeziora w Polsce (Hańcza) ucieszy się każde dziecko. Dodatkowo – przy odrobinie szczęścia, maluchy będą mogły podziwiać wyczyny płetwonurków, którzy regularnie przyjeżdżają do Sulwaskiego Parku Krajobrazowego. Fantastyczną atrakcją dla interesujących się przyrodą dzieci będzie możliwość ujrzenia licznych głazów narzutowych – będzie o czym opowiadać w przedszkolu.

Mazurski Park Krajobrazowy.

To jeden z największych parków w Polsce i już przez swoje ogromne rozmiary i urodę jest godny polecenia. Jednak jako, że szukamy atrakcji dla dzieci, warto wspomnieć o przepięknych czaplach mieszkających w parku, dużej ilości jezior, w których można się popluskać oraz bogatej faunie. Tylko w tym miejscu wasza pociecha ma szansę na bliskie spotkanie z sarną, łosiem, bobrem, bocianem czarnym i białym czy lisem.

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Jedna nazwa, dwa parki – oba godne wycieczki z dziećmi. Smykom w różnym wieku na pewno spodoba się zespół parkowo – pałacowy w Ostromecku, przedmiotem zachwytu stanie się jednak przede wszystkim młyn w Grucznie. Dodatkowym, ciekawym punktem wycieczki będzie barokowy kościół w Topolnie. Przemierzając między kolejnymi obiektami, spotkacie wiele gatunków rzadkich zwierząt i roślin – zwłaszcza te pierwsze będą gratką dla najmłodszych.

Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Jeżeli wybieracie się w okolice Trójmiasta, to w planie wycieczki nie możecie pominąć Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spacery po parku będą łatwe nawet dla rodzin z wózkiem, a flora i fauna zachwycą starsze smyki. Atrakcjami dla całych rodzin będą kompleks 26 kaplic w Kalwarii Wejherowskiej oraz aż 144 pomniki przyrody.

Sobiborski Park Krajobrazowy na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim.

Poszukiwania rzadkiego żółwia błotnego – pod takim hasłem możecie urządzić wycieczkę do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Dla dzieci będzie to niezwykła frajda – zwłaszcza, że po drodze spotkają wiele innych zwierząt. Obraz bobrów, orlików, łosi i prawdziwych wilków będzie dla każdego kilkulatka niezwykłym wspomnieniem. Przede wszystkim jednak ten niezwykły park urzeka czystością i pięknem – to z kolei pozwala na zaszczepienie w dziecku miłości do natury.

Łagowski Park Krajobrazowy.

Czyli perełka Ziemi Lubuskiej. To miejsce szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi z uwagi na niebywałą atrakcję – możliwość wejścia do rezerwatów przyrody Nietoperek i podglądnięcie śpiących w jaskiniach nietoperzy. Zwierzęta te, niespotykane przez dzieci na co dzień, pozostawiają ślad w ich pamięci. Po emocjonującej wizycie w jaskiniach możecie z kolei zabrać dzieci do niedalekiej wioski Łagów Lubuski, gdzie znajdziecie mnóstwo wartych obejrzenia zabytków. Warto zainteresować dziecko odrobiną historii.

Puszcza Romincka - Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej to przede wszystkim bogactwo wody. Strumienie, rzeczki, potoki i oczka wodne – w wielu z nich dzieci będą mogły się swobodnie pobawić. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli pokazać maluchom rysia, kunę, wydmaka, piżmaka albo borsuka. A wszystko w przepięknej scenerii leśnych ścieżek pieszych i rowerowych.

Żywiecki Park Krajobrazowy.

Atrakcją, która przyciąga do tego parku rodziny z dziećmi jest przede wszystkim zachwycający Wodospad w Sopotni Wielkiej, o wysokości aż 10 metrów. To jednak nie wszystko – gdy maluchy nacieszą oczy widokiem wodospadu, możecie zabrać je do Jaskini Wickowa o długości 100 metrów. W czasie między tymi atrakcjami rodziców ucieszy przepiękny klimat parku, dzieci z kolei zachwycą się spotkanymi po drodze zwierzętami.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

Na sam koniec polecamy park, w którym dzieci nie tylko zobaczą piękno, ale i będą się świetnie bawić. W Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej rodziny mają szansę podziwiać aż 150 gatunków ptaków oraz mnóstwo małych ssaków. Dzieci na pewno zachwycą się także stadem żubrów. Zabawy dostarczy natomiast przejażdżka bryczką czy jazda crossowa. Jeśli odwiedzicie park zimą, macie z kolei szansę załapać się… na kulig. 

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

wczesne wspomaganie rozwoju
Nowy
Artykuł

Wczesne wspomaganie rozwoju – co to jest, na co pomaga, kiedy zacząć, gdzie załatwić?

Często zdarza się, że rodzice są zaniepokojeni tym, jak rozwija się ich dziecko. Niektóre maluchy mają problem ze sprawnością fizyczną, inne zdają się nie dosłyszeć, jeszcze inne nie mówią ani słówka, podczas gdy ich rówieśnicy zaczynają budować pełne zdania. Jeśli i ty jesteś w gronie mam, które czują, że coś jest nie tak, nie słuchaj uspakajających słów otoczenia, tylko zacznij działać. Być może twoje dziecko potrzebuje małej pomocy, czyli wczesnego wspomagania rozwoju.
dziecko i telefon
Nowy
Artykuł

10 oznak, że twoje dziecko ma problem z nadmiernym korzystaniem… z telefonu!

Telefony i internet są częścią cywilizacji, w której żyją nasze dzieci. Z drugiej strony – komórka działa na najmłodszych trochę jak… heroina. Uzależnia, wciąga, czasem budzi agresję – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować to, w jaki sposób i jak często nasza pociecha korzysta z mobilnych urządzeń. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że już jest coś nie tak.
jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
Subskrybuj Kanał strony głównej