Obiekty z listy UNESCO w Polsce, które warto pokazać dziecku

Lista UNESCO to lista obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturalnego na całym świecie – takich, które mają wyjątkową, powszechną wartość. Na liście tej znajduje się także 14 obiektów z Polski. Które z nich warto odwiedzić z dzieckiem?
Obiekty Unesco w Polsce

Wycieczka do obiektów z listy UNESCO z dzieckiem

może mieć charakter nie tylko rozrywkowy, ale także edukacyjny. Wspaniale jest połączyć jedno z drugim, więc jeśli tylko macie okazję – ruszajcie i zwiedzajcie.

Kopalnia Soli w Wieliczce i Bochni.

To jedne z najstarszych kopalni soli na świecie. W Wieliczce trasa udostępniona dla turystów składa się z aż trzech kilometrów i obejmuje dwadzieścia sporych komór. Po drodze zobaczycie kaplicę św. Antoniego, a w każdej komorze czeka na was inna atrakcja. Zobaczycie tu wykute w soli postaci, pomnik Goethego czy Skarbnika – dobrego duszka kopalni.
W Bochni już sam kształt komór będzie dla dzieci fascynujący. Na pewno każdego smyka zainteresują Podziemna Ekspozycja Multimedialna, dokumentująca „historię soli”. Ciekawostką są także narzędzia górnicze, wykorzystywane przez górników bardzo dawno temu.

Zamek Krzyżacki w Malborku.

Olbrzymi zamek w Malborku od lat przyciąga turystów z całej Europy – jest bowiem największym średniowiecznym zamkiem na naszym kontynencie. Już samo zwiedzanie imponujących, czerwonych murów będzie rozrywką dla dzieci. Z pewnością zachwycą się poszczególnymi pomieszczeniami – celą, kuchnią konwentu, salą Halabarda, piwnicami czy wystawą średniowiecznej broni.
Jeśli planujecie wycieczkę do Malborka, to warto wybrać termin, w którym możliwe jest zwiedzanie zamku nocą albo kiedy organizowane są inscenizacje „oblężenie Malborka”. Te ostatnie to szansa, by wręcz przenieść się do średniowiecznego miasteczka.

Hala Stulecia.

To magiczne miejsce Wrocławia, jedno z większych dzieł architektury XX wieku. Możecie zwiedzić tu zarówno samą Halę, jak i Centrum Poznawcze czy wystawę Wuwa. Dzieci na pewno zachwycą się fantastyczną fontanną znajdującą się tuż przy hali – znajduje się w niej 800 punktów świetlnych, 3 dysze ogniowe oraz 300 wodnych.
Warto pamiętać, że Hala Stulecia to ulubione miejsce wielu organizatorów wystaw czy koncertów. Może okaże się, że podczas wycieczki nie tylko pokażecie dzieciom to wspaniałe miejsce, ale i na tym skorzystacie.

Park Mużakowski.

Park Mużakowski w województwie lubuskim (historycznie zwany Muskau), zajmuje ogromny teren – ponad 700 ha i co roku przyciąga tysiące turystów.  Idealnie skomponowane są tu walory przyrodnicze z atrakcjami architektonicznymi. Będzie mogli więc nie tylko odetchnąć i zachwycić się przyrodą, ale także zobaczyć piękny zamek.
Warto dodać, że park można zwiedzać na rowerach albo bryczką – co będzie stanowiło nie lada gratkę dla najmłodszych.

Drewniane Cerkwie w Karpatach.

Drewniane cerkwie znajdujące się na liście UNESCO znajdziemy w polskim i ukraińskim regionie Karpat – po osiem na każde państwo. W Polsce są to: Cerkiew pw. św. Michała Archanioła (Brunary Wyżne), Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Cerkiew pw. św. Paraskiewy (Kwiatoń), Cerkiew Opieki Bogurodzicy, Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła, Cerkiew pw. św. Paraskiewy (Radruż), Cerkiew pw. św. Michała Archanioła (Smolnik) oraz Cerkiew pw. św. Michała Archanioła (Turzańsk). Przepiękne drewniane budynki zainteresują kilkulatki swoją niezwykłą budową, a piękna okolica sprawi, że wycieczka będzie niezwykle przyjemna dla całej rodziny.

Kalwaria Zebrzydowska.

Kalwaria Zebrzydowska to park krajobrazowy oraz architektoniczny. Jest to częsty cel pielgrzymek uduchowionych turystów, ponieważ znajdujące się tutaj miejsca odnoszą się do życia Matki Boskiej oraz Męki Pańskiej. Wybranie się do tego miejsca stanowi świetny powód do przybliżenia dziecku religijnych faktów. Równie dobrze jednak możecie po prostu tylko oglądać i cieszyć się pięknem przyrody.

Średniowieczny zespół miejski Torunia.

Jeśli zawitacie do Torunia, koniecznie musicie zobaczyć średniowieczny zespół miejski. Znajdziecie tutaj mury obronne, kamienice, baszty i bramy, spichrze, kościoły, dwory i inne atrakcje. Dla dziecka będzie to niesamowita wycieczka połączona z edukacją – to świetny pretekst, aby wyjaśnić malcowi, kim byli Krzyżacy i dlaczego tego typu budowle musiały powstawać. Największą atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością dostępna dla turystów, 40-metrowa wieża.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

dziecko i telefon
Nowy
Artykuł

10 oznak, że twoje dziecko ma problem z nadmiernym korzystaniem… z telefonu!

Telefony i internet są częścią cywilizacji, w której żyją nasze dzieci. Z drugiej strony – komórka działa na najmłodszych trochę jak… heroina. Uzależnia, wciąga, czasem budzi agresję – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować to, w jaki sposób i jak często nasza pociecha korzysta z mobilnych urządzeń. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że już jest coś nie tak.
jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
Subskrybuj Kanał strony głównej