Muzea w Polsce, do których musisz zabrać swoje dziecko - 10 najciekawszych miejsc!

Jeśli wciąż żyjesz w przekonaniu, że wizyta w muzeum zanudziłaby twoje dziecko i w związku z tym takich miejsc nie odwiedzacie, to po pierwsze – jesteś w błędzie, po drugie – ty i twoja pociecha tracicie wspaniałe atrakcje.
muzeum z dzieckiem

Wakacje to idealny moment by zwiedzić muzeum z dzieckiem.

Oto dziesięć muzeów, które koniecznie musicie odwiedzić.

Czar PRL – muzeum życia minionej epoki.

Dzieci zwykle bardzo ciekawe są przeszłości swoich rodziców i przeszłości w ogóle. Wielu rzeczy jednak nie chce nam się tłumaczyć, a i dziecko nie jest w stanie ich sobie wyobrazić. Nic prostszego – wystarczy zabrać pociechę do Czaru PRL, czyli muzeum życia minionej epoki. To fenomenalne miejsce, w którym najszerzej odwzorowane jest życie w latach 80-tych, ale znajdziecie tu także elementy lat wcześniejszych. Dzieci zachwycone będą nie tylko możliwością przeniesienia się w czasie, ale też np. zabawą zabawkami z czasów swoich rodziców – jest bowiem dla nich specjalny kącik.
Adres: ul. Mińska 25, Warszawa

Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Samoloty, śmigłowce, szybowce, silniki lotnicze, a wszystko na ogromnych terenach? Znajdziecie to w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zbiory robią fascynujące wrażenie nie tylko na najmłodszych, ale i na samych rodzicach. To jednak nie wszystko – w Muzeum regularnie organizowane są warsztaty dla dzieci. Kilkulatki mogą nie tylko obejrzeć samoloty, ale także nauczyć się je… tworzyć. Cudowna zabawa dla najmłodszych.
Adres: al. Jana Pawła II 39, Kraków.

Muzeum Powozów Galowice.

To kolejne miejsce, które zachwyca specyficznym podejściem do dzieci – to właśnie najmłodsi są tutaj najważniejsi! Znajdują się tutaj niezwykłe kolekcje zabytkowych pojazdów zaprzęgowych, o których opowiadają dzieciom przygotowani pedagodzy. To jednak nie wszystko. Wasza pociecha będzie mogła zobaczyć także wóz strażacki, karetę, bryczkę, sanie pałacowe i wiele innych, równie zachwycających pojazdów. To miejsce trzeba odwiedzić, zwłaszcza, gdy będziecie w pobliżu.
Adres: ul. Leśna 5, Galowice.

Muzeum Etnograficzne.

To szczególne miejsce również jest wyjątkowo otwarte na najmłodszych zwiedzających. Dzieci są bowiem traktowane szczególnie – nie tylko mogą dotknąć wszystkich eksponatów dotyczących kultur z całego świata, ale też zadać tyle pytań, ile dusza zapragnie. Co jednak szczególnie istotne, niemal co tydzień organizowane są tutaj warsztaty dla najmłodszych. Maluchy robią lalki, figurki, malują po szkle, lepią, robią smoki – za każdym razem na maluchy czeka coś innego. Jeśli mieszkacie w pobliżu, to może być dla was początek regularnych wizyt w muzeum.
Adres: ul. Kredytowa 1, Warszawa.

Centralne Muzeum Pożarnictwa.

A może wasza pociecha ponad wszystko pragnie zostać strażakiem? Malca zafascynowanego gaszeniem pożarów musicie zaprowadzić do Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Znajdzie tam przeróżnego rodzaju munduru strażaków, ciekawe pompy, fascynujące wozy strażackie oraz hełmy i sikawki.
Adres: Stadionowa 7a, Mysłowice.

Muzeum Domków dla Lalek.

A co, jeśli wasze dziecko wcale nie interesuje się dinozaurami, ale fascynuje się światem lalek? To proste – zabierzcie je do Muzeum Domków dla Lalek. To magiczne, fascynujące miejsce, w którym także wy – dorośli, spędzicie niesamowite chwile. Ponad 100 domków, przepiękne i starannie wykonane detale, zachwycające scenerie – musicie to zobaczyć! Wisienką na torcie są regularne warsztaty dla rodzin z dziećmi a także możliwość zorganizowania kinderbalu właśnie w tym miejscu!
Adres: pl. Delifad 1, Warszawa

Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Przygotowani na niekończące się pytania: „A co to?” Ciekawość dzieci w Muzeum Kinematografii w Łodzi zostanie bowiem rozbudzona do maksimum. Najmłodsi mogą tu nie tylko obejrzeć wystawy wyjaśniające etapy produkcji filmu od czasów zamierzchłych do dzisiejszych, ale także zobaczyć wiele ciekawych eksponatów. Największą atrakcją dla maluchów będzie jednak wystawa: „Pałac pełen bajek”. To tutaj dzieci mogą zapozować do zdjęcia z Muminkami, zajrzeć do igloo pingwina Pik Poka, a nawet wejść do animacji „Zaczarowany Ołówek”. Atrakcji jest ogrom, wszystkie zostaną w pamięci dziecka na wiele lat.
Adres: pl. Zwycięstwa 1, Łódź.

Statek – muzeum „Słodek”.

Czy muzeum może być nudne, jeśli znajduje się… na statku? Oczywiście, że nie, dlatego tą wycieczką zachwyci się każde dziecko. Dla zwiedzających dostępny jest calutki statek, dzieci mogą wszystkiego dotknąć, poznać sterownię, zakręcić kołem. W niejednym kilkulatku ta przygoda obudzi pragnienie, aby w przyszłości już jako marynarz pokonywać morza i oceany.
Adres: ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.

To muzeum stworzone specjalnie z myślą o dzieciach – jednak i dorośli poczują się tutaj wspaniale. Muzeum Dobranocek zaprasza odwiedzających w podróż do przeszłości. Smyki znajdą tutaj oryginalne lalki z filmów kukiełkowych, mogą obejrzeć przedmioty ozdobione wizerunkami bohaterów sprzed lat lub gry komputerowe i  planszowe, znajdziecie tu także relikty przeszłości – stare telewizory czy różne modele projektorów. Co ważne, muzeum organizuje wiele warsztatów i wystaw czasowych – każde dziecko zapragnie powrotu do tego niezwykłego miejsca.
Adres: ul. Mickiewicza 13, Rzeszów.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Kolejki, kolejki i jeszcze raz kolejki – nie ma dziecka, które by się nimi nie zachwycało. W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie każdy malec poczuje się jak w raju. Zobaczycie tu przede wszystkim całe mnóstwo kolejek w różnych rozmiarach (od miniatur poprzez autentyczne pojazdy szynowe – jest ich aż 50!). Dziecko pozna także historię kolejnictwa oraz będzie mogło przyjrzeć się wielu wyjątkowo ciekawym wystawom. Ubrania kolejarzy, lampy naftowe, zegary, stare telefony – wszystko to czeka na małych, ciekawych świata ludzi. W muzeum odbywają się także warsztaty – warto dowiedzieć się, kiedy wypadają i wybrać dany termin.
Adres: ul. Towarowa 7, Sochaczew.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

Subskrybuj Kanał strony głównej