Akwaria, fokaria, oceanaria - niech dziecko pozna z bliska podwodny świat

Rekiny, ryby, płaszczki i tysiące innych, podwodnych stworzeń – trudno byłoby znaleźć dziecko, które przeszłoby obok nich obojętnie. Jeśli chcecie więc zachwycić swoje dziecko i umilić jeden z wakacyjnych dni, wybierzcie się w polecane poniżej miejsca.
Oceanarium i akwarium z dzieckiem

Najlepsze Oceanaria, Akwaria i Fokaria w Polsce

Afrykarium we Wrocławiu.

Oceanarium w Afrykarium we Wrocławiu to jeden z najpiękniejszych i najbardziej interesujących obiektów w Europie. Znajdziecie tutaj np. gigantyczny, mieszczący milion litrów wody zbiornik, w którym będzie mogli zobaczyć ponad 60 gatunków ryb. Największą atrakcją jest jednak aż 18-to metrowy, przezroczysty tunel – umożliwia on przypatrzenie się rybom, płaszczkom i żółwiom wodnym. W tunelu poczujecie się jak na dnie oceanu, co zostawi piękne wspomnienia na wiele tygodni.
Dodatkowymi atrakcjami są tutaj „dżungla” oraz „wybrzeże szkieletów”, gdzie zobaczycie inne, afrykańskie zwierzęta.

Akwarium w Gdyni.

Akwarium Gdyńskie posiada status ogrodu zoologicznego. Na trzech piętrach i w aż 68-miu akwariach znajdziecie 1500 zwierząt z 250 gatunków. Dzieci mogą podziwiać także największą rafę koralową w Polsce, żarłoczne rekiny czy urzekające rozgwiazdy. To rozrywka na kilka godzin, zdecydowanie warta polecenia.

Fokarium na Helu.

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić – zwłaszcza, jeśli będziecie w województwie pomorskim. Realizowany jest tutaj projekt ochrony i odtworzenia kolonii fok szarych. Szczególnie godna polecenia jest wizyta w godzinach karmienia fok. Po zobaczeniu pięknych zwierząt będziecie mogli zobaczyć wystawę „Ssaki naszego morza”.

Oceanarium Prehistoryczne 3D w Warszawie.

Prehistoryczne Oceanarium, znajdujące się na PGE Narodowym, to fantastyczne miejsce dla całych rodzin – nie tylko pasjonatów prehistorii. Maluchy poczują się tutaj jak w samym środku oceanu. Przeniosą się do świata sprzed milionów lat, będą mogły obejrzeć plezjozaury, megalodona czy szonizaura – a wszystko w naturalnych, często gigantycznych rozmiarach. Niesamowite efekty dźwiękowe wzmacniają efekty – ta wizyta zapadnie wam w pamięci na lata.

Pawilony akwarystyczne w Palmiarnii w Gliwicach.

W Gliwicach znajdziecie aż cztery zbiorniki, w tym jeden mieszczący aż 60 litrów wody. Dzieci będą miały zobaczyć wodne zwierzęta Amazonii, afrykańskiego jeziora Tanganika, rzek polskich czy nawet azjatyckich. Jeśli planujecie wakacje w województwie śląskim, to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce.

Najlepsze Oceanaria, Akwaria i Fokaria w Europie

Jeśli wakacje planujecie spędzić poza granicami Polski, warto zastanowić się nad odwiedzeniem większych, europejskich oceanariów. Które z nich są szczególnie godne polecenia?

L'Oceanogràfic, Walencja, Hiszpania

Dziewięć dwupoziomowych wież, 45 tysięcy zwierząt z 500 różnych gatunków. To wyjątkowa szansa na zobaczenie m.in. rekinów, morsów, lwów morskich czy pingwinów oraz… na zjedzenie obiadu w otoczonej akwarium restauracji.

The Blue Planet (Den Blå Planet), Kopenhaga, Dania

Siedem milionów litrów wody wypełnionych dwudziestoma tysiącami zwierząt zrobi wrażenie na każdym dziecku… i każdym dorosłym. We wnętrzu oceanarium można poczuć się jak w prawdziwym oceanie.

Oceanário de Lisboa, Lizbona, Portugalia

Przepięknie położone oceanarium każdego roku przyciąga ponad milion turystów. Jest tu pięć zbiorników wodnych (cztery mniejsze i jeden większy), w których mieszka ponad 25 tysięcy morskich zwierząt.

L’Aquarium de Barcelona, Barcelona, Hiszpania

Fantastyczne miejsce, które po prostu musicie pokazać dzieciom, będąc w Hiszpanii. Znajdzicie tu aż 11 tysięcy wodnych zwierząt z 450 gatunków. Największą atrakcją dla wszystkich odwiedzających jest aż 80-metrowy tunel z ruchomym chodnikiem.

Acquario di Genova, Genua, Włochy

Jeśli wakacje planujecie spędzić we Włoszech, zaplanujcie także wypad do włoskiego akwarium. Największą atrakcją dla najmłodszych będzie tutaj spory basen z płaszczkami i flądrami – każdy może w nim zanurzyć ręce i dotknąć tych delikatnych stworzeń. 

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

dziecko i telefon
Nowy
Artykuł

10 oznak, że twoje dziecko ma problem z nadmiernym korzystaniem… z telefonu!

Telefony i internet są częścią cywilizacji, w której żyją nasze dzieci. Z drugiej strony – komórka działa na najmłodszych trochę jak… heroina. Uzależnia, wciąga, czasem budzi agresję – dlatego tak ważne jest, aby kontrolować to, w jaki sposób i jak często nasza pociecha korzysta z mobilnych urządzeń. Oto 10 sygnałów, które świadczą o tym, że już jest coś nie tak.
jak usypiać dziecko
Nowy
Artykuł

Ucieka, wygina się, przewraca i wspina – jak usypiać roczne dziecko?

„Wcześniej zasypiała tak pięknie, ale odkąd chodzi, nie sposób jej położyć…” – tak zaczyna się wiele internetowych historii, które kończą się zwykle pytaniem: „co robić?”. Pochylmy się nad tematem. Jak usypiać brzdąca, który uznaje, że jest to świetna zabawa? Który ucieka, wygina się i wspina? Czy ten etap oznacza dla was koniec spokojnych wieczorów?
dziecko i zwierzęta
Nowy
Artykuł

Bez wielkiego lęku, za to z szacunkiem i ostrożnością - dziecko w kontakcie z psem

Pies od zawsze nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka – i słusznie, bo trudno znaleźć istotę tak wierną i tak oddaną swojemu właścicielowi. Nie można jednak zapominać, że to wciąż zwierzę, które może zachować się różnie. Dlatego dzisiaj krótka ściągawka – oto, jak nauczyć dziecko rozsądnej ostrożności oraz pełnego szacunku podejścia do zwierząt.
nauka pływania dzieci
Nowy
Artykuł

Nauka pływania – czy można nauczyć dziecko pływać bez uczęszczania na kurs?

Warto nauczyć pociechę pływać z wielu powodów. Po pierwsze – dzięki tej umiejętności dziecko jest w wodzie o wiele bezpieczniejsze. Po drugie – pływanie jest dobre dla zdrowia i samo w sobie stanowi cudowną rozrywkę. Co jednak, jeśli nie możemy lub nie chcemy korzystać z pomocy prywatnego instruktora? Cóż, wzorem naszych rodziców możemy sami stać się nauczycielami ;)
zęby mleczne u dzieci
Nowy
Artykuł

Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
test pappa
Nowy
Artykuł

Test Pappa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Testy krwi, badania na fotelu, USG genetyczne – okres ciąży obfituje w różnego rodzaju formy diagnostyki, w których można się zwyczajnie trochę… pogubić. Nic dziwnego zatem, że gdy pada propozycja wykonania testu Pappa, wiele przyszłych mam nie do końca orientuje się, o co chodzi. Wyjaśniamy wszystko, odpowiadając na najczęściej padające pytania.
Subskrybuj Kanał strony głównej