5 powodów, dla których warto odwiedzić ZOO z dzieckiem - najciekawsze miejsca

Zastanawiasz się, czy warto udać się z dzieckiem do ZOO? Podamy ci pięć uzasadnień, że to jak najbardziej dobry pomysł. Wybraliśmy też kilka wyjątkowych miejsc, które na pewno spodobają się całej waszej rodzinie.
dziecko w zoo

Dlaczego warto odwiedzić ZOO z dzieckiem?

To dla dziecka zawsze radość.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy twoje dziecko ma 12 miesięcy czy 5 lat – wizyta w ZOO i tak będzie dla niego frajdą. Niektórzy co prawda wzbraniają się przed takimi wycieczkami, gdy dziecko jest malutkie („bo i tak nic nie zapamięta”), ale przecież nawet roczne dzieci zachwycają się zwierzątkami w książkach. Prawdziwe zwierzątka będą jeszcze ciekawsze.

To edukacja!

Malutkie dziecko może się przekonać, że niedźwiadek z obrazka wygląda zupełnie inaczej w rzeczywistości, niż w książeczce z obrazkami. Starsze maluchy będą chłonąć wiedzę, słysząc wasze wyjaśnienia co do zachowania i zwyczajów poszczególnych zwierząt. Nie ma lepszej edukacji, niż ta poprzez doświadczenie.

To możliwość spędzenia czasu na dodatkowych atrakcjach.

Niektóre ZOO oferują nie tylko wycieczkę po ogrodzie, ale i inne atrakcje – np. wspinaczkę po linach. Porcja aktywności na pewno posłuży waszemu dziecku.

To czas tylko dla was.

Oczywiście moglibyście spędzić ten dzień w domu, ale… to już nie to samo, prawda? W domu czekają obowiązki, a zabawa z dzieckiem często nuży. W ZOO nie macie możliwości zajęcia się typowymi, codziennymi sprawami, więc łatwo poddacie się rozrywce. To inna jakość wspólnie spędzanego czasu.

To dzień na świeżym powietrzu.

Co wcale nie oznacza, że w ZOO zawsze ładnie pachnie ;-). Niemniej to kilka godzin spędzonych na świeżym powietrzu – w dodatku o wiele przyjemniejszych, niż siedzenie na ławce na placu zabaw. Przy okazji zyskujecie niemal gwarancję, że dziecko zaśnie tuż po dobranocce.

Najlepsze Ogrody Zoologiczne w Polsce

Wrocław ZOO i Afrykarium.

Ogród ten zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze – jest najstarszy w Polsce, otwarto go w 1865 roku. Po drugie – tylko tutaj znajduje się oceanarium skupiające zwierzęta z Afryki. Ogółem znajdziecie tutaj – uwaga, ponad 14 tysięcy zwierząt, reprezentujących 1100 różnych gatunków. Przez cały rok organizowane są pokazowe karmienia zwierząt, dzieci mogą także przejechać się na łagodnych kucach. Wiosną i latem organizowane są spotkania z opiekunami – pracownicy opowiadają o szczegółach swojej pracy ze zwierzętami.
Adres: ul. Z. Wróblewskiego 1-5, Wrocław.

Gdański Ogród Zoologiczny.

ZOO w Gdańsku jest największym tego typu miejscem w Polsce – zajmuje aż 124 ha. Zobaczycie tutaj 193 gatunki zwierząt i ponad 1000 osobników. Poza zwierzętami, atrakcją dla dzieci będzie możliwość przejechania się retro kolejką i wizyta w „małym ZOO” – można w nim pogłaskać i przytulić małe, łagodne zwierzaki. Istnieje także możliwość przejechania się na kucu oraz zabawy w parku linowym.
Adres: ul. Karwieńska 3, Gdańsk.

Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

W Poznaniu ZOO dzieli się na „stare ZOO” i „nowe ZOO”. Po obejrzeniu setek zwierząt, dzieci mogą pobawić się w parku linowym „Zoolandia”. Znajdziecie tutaj także plac zabaw. To drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w kraju – zajmuje aż 121 ha. Warto wybrać się tutaj także z racji przepięknego położenia parku.
Adres: Krańcowa 81, Poznań.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Zdecydowanie warto odwiedzić ZOO w Chorzowie, chociaż znajdziecie tutaj „tylko” ok. 360 gatunków zwierząt. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci będą jednak wizyta w Kotlinie Dinozaurów. Zainteresowanie maluchów wzbudza także mini-ZOO oraz park linowy. Krótko mówiąc – wizyta w tym miejscu to atrakcja na cały dzień.
Adres: promenada gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

5000 osobników i ponad 300 gatunków zwierząt zachwyci każde dziecko.  Dodatkowo, raz na jakiś czas w ZOO odbywają się warte uwagi akcje – jak np. urodziny krokodyla czy „ZooNoooc” – czyli możliwość spędzenia nocy w Zoo, co oczywiście wiąże się z różnymi atrakcjami.
Adres: ul. Norbertańska 2, Płock.

Ogród Zoologiczny w Zamościu.

ZOO w Zamościu jest jednym z nielicznych w tym regionie Polski. Znajdziecie tutaj ponad 1500 zwierząt w 235-ciu gatunkach. Dodatkowymi atrakcjami są park linowy, przejażdżka konna albo zabawa na dmuchanym zamku – dwie ostatnie dostępne są tylko w weekendy.
Adres: ul. Szczebrzeska 12, Zamość.

Ogród Zoologiczny Opole - Wyspa Bolko.

Na powierzchni 30 ha znajdziecie 300 gatunków, które reprezentuje aż 1400 zwierząt. Po długim spacerze i obejrzeniu wszystkich zwierzaków (w tym MINI ZOO z możliwością bliskiego kontaktu z łagodnymi zwierzakami), dzieci z chęcią pobawią się na placu zabaw, będą wspinać się w parku linowym. Warto także wspomnieć, że o konkretnych godzinach w ZOO organizowane są pokazy karmienia zwierzaków.
Adres: ul. Spacerowa 10, Opole.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Warszawskie ZOO to dom dla aż 3,5 tysiąca zwierząt w 550 gatunkach. Z myślą o najmłodszych stworzono także ciuchcię jeżdżącą od bramy głównej do hipopotamiarni oraz ciekawy plac zabaw. Jest także „Baśniowe ZOO”, w którym maluchy mogą mieć pełny kontakt z najłagodniejszymi zwierzętami z ogrodu.
Adres: ul. Ratuszowa 1/3, Warszawa.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Znajdziecie tutaj sporo gatunków – bo aż 650. Prezentowane są przez 2200 zwierzaków. To jedyne miejsce w Polsce, w którym będziecie mogli pokazać dzieciom lwy azjatyckie (zagrożone wyginięciem). Ponadto ZOO organizuje pokazowe karmienia oraz liczne imprezy (np. Dzień Zebry albo Dzień Żyrafy). Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, a bliski kontakt ze zwierzakami znajdą w Mini Zoo.
Adres: ul. Konstantynowska 8/10 Łódź.

Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Ostatni z omawianych ogrodów zoologicznych zajmuje 17 ha powierzchni i jest domem dla 1500 zwierząt w 300 gatunkach. Dzieci mogą przypatrzeć się nie tylko samym zwierzakom, ale i sposobom ich karmienia – podczas specjalnych pokazów. Jest tutaj także Mini Zoo oraz plac zabaw.
Adres: ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, Kraków

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

Subskrybuj Kanał strony głównej