500+ komu przysługuje i czego dotyczą zmiany wprowadzone od 1 sierpnia

W ostatnich dniach znowu zrobiło się nieco „głośniej” w związku z 500+. Wyjaśniamy, skąd to poruszenie oraz co należy zrobić, aby takie pieniądze uzyskać - sprawdź zmiany od 1 sierpnia 2017 roku!

500 plus na dziecko

W ostatnich dniach znowu zrobiło się nieco „głośniej” w związku z 500+ – świadczeniem wypłacanym od państwa, a pomagającym rodzicom w utrzymaniu rodziny. Wyjaśniamy, skąd to poruszenie oraz co należy zrobić, aby takie pieniądze uzyskać.

500 plus - czas na nowe wnioski o 500 zł na dziecko

W kwietniu minął rok, od kiedy w Polsce działa program 500+, polegający na świadczeniach wypłacanych rodzicom. Od 1 sierpnia 2017 roku, czeka nas składanie wniosków – dotyczy to zarówno „świeżych” rodziców jak i tych, którzy otrzymywali już wcześniej pieniądze.

Stare i nowe zasady przyznawania 500+

Na czym polegają zmiany i komu przysługują pieniądze z programu 500 plus? Zacznijmy od tego, co nie uległo zmianie, a zatem:

  • wysokość świadczenia w programie 500 plus

W kolejnej edycji 500+ nie zmieni się wysokość świadczenia – wynosi ona 500 zł na jedno dziecko.

  • podstawowe zasady przyznawania świadczenia 500+

Tak jak do tej pory, pieniądze będą przyzwane na drugie dziecko i każde kolejne, niezależnie od dochodów rodzica.

  • 500 plus na pierwsze dziecko

Niektórzy rodzice nadal będą mogli otrzymać świadczenie 500+ na pierwsze dziecko – jednak jedynie wówczas, gdy dochód rodziny nie przekracza 800 zł netto na jej członka (w przypadku, gdy dziecko to jest niepełnosprawne, dochód rodziny nie może przekraczać 1,2 tysiąca netto na członka rodziny).

Co się zmieni w przepisach dotyczących programu 500+

Chociaż teoretycznie nowy program 500+ opiera się na tych samych zasadach, w istocie można dojrzeć kilka różnic – mają one na celu zapobieganie ewentualnym wyłudzeniom. Na czym polegają?

  • kontrola wystąpienia o alimenty

Zgodnie z nowymi zasadami (mającymi wejść w życie już niedługo), gdy świadczenie 500+ będzie próbowała uzyskać samotna matka i dotyczy ono pierwszego dziecka, sprawdzone może być to, czy próbowała ona uzyskać przysługujące jej alimenty od ojca dziecka (czyli czy wystąpiła o nie w sądzie). Jeżeli tak się nie stało, wniosek o świadczenie może zostać rozpatrzony negatywnie.

Zmiana ta ma być odpowiedzą państwa na przypadki wyłudzeń, polegające na pobieraniu świadczeń przez rzekomo samotne matki, które w istocie żyją w nieformalnych związkach i we wniosku o 500+ nie uwzględniają dochodów partnera. Oczywiście takie same kontrole będą występowały także w sytuacji, gdy samotnym rodzicem jest ojciec.

  • prośba o stawiennictwo

Kolejna zmiana dotyczy możliwości wezwania rodziców składających wniosek o 500+ do stawiennictwa. Tutaj z kolei celem jest niedopuszczenie do wypłat pieniędzy rodzinom, które żyją za granicą, a mimo tego starają się o 500 zł na dziecko w Polsce.

  • ryczałt pod kontrolą

Nowe zasady przyznawania świadczenia obejmą także przedsiębiorców. Do tej pory osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie ryczałtu deklarowały swoje dochody (często bardzo niskie). Zgodnie z nowymi zasadami ministerstwo samo będzie ustalać, ile dany przedsiębiorca zarabia.

  • fikcyjne zwolnienie z pracy – pod lupą

Ostatnie zmiany, także mające na celu „uszczelnienie” programu, dotyczą osób deklarujących utratę pracy (i tym samym zaniżenie dochodu). Po 3 miesiącach taka osoba może być sprawdzona pod katem zatrudnienia – jeśli ponownie będzie ona pracowała u tego samego pracodawcy, świadczenie zostanie odebrane.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek o 500+ należy złożyć w okresie od 1 sierpnia do końca września – jeżeli oczywiście chcemy otrzymywać pieniądze od października. Dokumenty składamy w gminie, w której mieszkamy (w ośrodku pomocy społecznej), za pomocą Poczty Polskiej lub przez internet. Jeśli korzystamy z tego ostatniego, najwygodniejszego sposobu, to e-wniosek o 500+ należy wysłać przez stronę swojego banku, ePUAP, PUE ZUS lub przez stronę empatia.mrpips.gov.pl.

Jeżeli staramy się o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko (albo na jedyne), to do wniosku należy dołączyć niezbędne zaświadczenia o dochodach. 

Autor
redakcja oseseka
fot.
materiały mpips