Słoneczna ignorancja rodziców może skończyć się tragicznie – na raka skóry pracuje się bowiem od niemowlęctwa i jest to najczęstszy nowotwór wśród młodzieży.
Słoneczna ignorancja rodziców może skończyć się tragicznie – na raka skóry pracuje się bowiem od niemowlęctwa i jest to najczęstszy nowotwór wśród młodzieży. Promienie słoneczne, które docierają na Ziemię składają się z UVA, powodującego starzenie skóry oraz zmiany nowotworowe oraz UVB, które powodować może poparzenia, kataraktę i uszkodzenie systemu odpornościowego a także przyczynia się do powstawania melanomy. Melanoma to rak skóry związany ściśle z poparzeniem słonecznym przed ukończeniem dwudziestego roku życia.
Czy niemowlę można opalać?
Dzieci do ukończenia szóstego miesiąca życia nie powinny być pod żadnym pozorem wystawiane na słońce. Ich skóra jest zbyt wrażliwa aby aplikować faktor słoneczny i nie posiada jeszcze melaniny, ochronnego pigmentu. Jedynie cień i całkowite ubranie z zasłonięciem główki oraz twarzy daszkiem są odpowiednim przygotowaniem do wyjścia na słońce w okresie lata. Zaleca się aby spacerować przed godziną 10.00 rano lub po godzinie 16.00, a szyby w samochodzie zaciemnić odpowiednią ochroną.
Pierwszy rok życia z minimum słońca
Maluchy, które ukończyły pół roku mogą już być chronione kosmetykiem z filtrem, choć w dalszym ciągu powinny unikać słońca bawiąc się w cieniu, przesiadując pod parasolem i zawsze nosząc na głowie ochronny kapelusz z szerokim rondem. Zdecydowanie unikamy jakiejkolwiek ekspozycji słonecznej w czasie największego napromieniowania, a więc między 11.00 a 15.00 godziną. Odzież powinna być lekka, oddychająca, z długimi rękawami i nogawkami.
Filtry przeciwsłoneczne dla dzieci
Starsze dzieci trudno utrzymać w cieniu przez całe lato, choć zawsze powinniśmy tego cienia szukać. Z uwagi na ruchliwość i nieprzewidywalność maluchów zaleca się przed każdym letnim wyjściem z domu pokryć wszystkie obnażone części ciała filtrem minimum w wysokości SPF 15. Silniejsza ochrona SPF 30 będzie sprzymierzeńcem, ale warto pamiętać, że powyżej tej wartości preparaty nie dodają wcale o wiele większego zabezpieczenia, a fundują dzieciom niepotrzebną dodatkową dawkę chemii. Wielu pediatrów uważa, że dla dzieci ogólnie lepsze są filtry fizyczne oparte na tlenku cynku lub dwutlenku tytanu, które pokrywają skórę ochronną warstwą niż chemiczne, które wnikają w skórę i mogą powodować alergie i podrażnienia.
Dobre rady:
- Dzieci powinny od najmłodszych lat nosić okulary słoneczne – dla niemowląt można dostać specjalne na gumkach.
- Filtry chemiczne muszą być aplikowane minimum 20 minut przed wyjściem na słońce, zaś każdy kosmetyk musi być po dwóch godzinach uzupełniany kolejną dawką.
- Balsam przeciwsłoneczny nie może być przeterminowany, bo nie spełni swojej roli.
- Dobrą inwestycją jest zakup odzieży z filtrem UV, która dodatkowo chroni wrażliwą skórę przed promieniami UVA przedostającymi się przez wiele typów tkanin.