Odbijanie po jedzeniu noworodka i niemowlęcia

Po zakończonym karmieniu, zarówno naturalnym, a w szczególności butelką, czasem również w trakcie jedzenia, niemowlętom powinno się odbić. Odbijanie po jedzeniu, dotyczy szczególnie noworodków i niemowląt, które wraz z pokarmem zasysają powietrze.

Odbijanie po karmieniu niemowlęcia

Po zakończonym karmieniu, zarówno naturalnym, a w szczególności butelką, a czasem również w trakcie jedzenia, dzieciom powinno się odbić. Dotyczy to szczególnie noworodków i niemowląt, które wraz z pokarmem zasysają powietrze.

Czy odbijanie po karmieniu niemowlęcia jest konieczne?

Odbijanie po karmieniu jest ściśle związane z przyjmowaniem pokarmu. Podczas picia mleka dziecko zasysa powietrze, które przechodzi do małego brzuszka. Powrót tego powietrza z brzuszka jest właśnie odbiciem. Jest ono potrzebne, w przeciwnym razie dziecięcy brzuszek może rozboleć, wywołując niepokój. Zassane powietrze wywołuje często bolesne kolki.

Umożliwienie niemowlakowi odbicia jest konieczne, choć nie zawsze do tego dochodzi. Kilkuminutowe noszenie bez efektu odbicia po karmieniu wskazuje, że dziecko prawdopodobnie jadło spokojnie i nie nałykało się powietrza. Zwłaszcza w nocy dzieci jedzą spokojniej.

Dziecko czasem potrzebuje odbicia w trakcie karmienia, na przykład po opróżnieniu jednej piersi i przed jedzeniem z drugiej, a nawet kilka przerw podczas picia z butelki. Gromadzące się w brzuszku powietrze daje bowiem przedwczesne uczucie sytości, wywołując rozdrażnienie.
Aby uniknąć nadmiernego zasysania powietrza, dzieci karmione naturalnie powinny być prawidłowo przystawione do piersi, a butelka w karmieniu sztucznym nie może mieć zbyt dużego otworu.

Jak odbijać noworodka i niemowlaka? Pozycje do odbijania po karmieniu

Skutecznym ułożeniem, ułatwiającym odbicie po karmieniu, jest przytrzymywanie w pozycji pionowej. Przytulamy dziecko, pamiętając o nie odchylaniu  główki. Dziecko może być tak podniesione, żeby rączkami opierało się na ramieniu dorosłego. Pupa powinna być podtrzymywana ręką (nóżki lekko zgięte). Na ramieniu dobrze jest ułożyć pieluszkę tetrową, gdyż uwolnieniu powietrza towarzyszy nierzadko ulanie niewielkiej ilości pokarmu.

Na odbicie po karmieniu trzeba nieraz poczekać kilka minut. Ważne jest, żeby przytulając, nie ugniatać małego brzuszka. Jeśli niemowlęciu się nie odbiło, nie układamy go na pleckach, ale na boku. Zapobiegniemy wtedy ewentualnemu zakrztuszeniu cofniętym pokarmem.

Ulewanie po odbiciu

Często odbiciu po jedzeniu towarzyszy ulewanie niewielkiej ilości pokarmu. Ulewana jest część świeżego pokarmu lub już nadtrawionego w postaci twarożku. Ulewanie nie jest niepokojące, jeśli dziecko przybiera na wadze, a kupki nie są luźne. Obfite i częste ulewania wymagają konsultacji z lekarzem. 

Na temat ulewania u niemowląt, więcej dowiesz się tu:

 
Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

konsultacja merytoryczna dr Wiesław Kamiński - pediatra, lekarz rodzinny
fot.
Fotolia