Jak wybrać elektroniczna nianię?

Elektroniczna niania to urządzenie, które pomoże Ci w opiece nad maluchem. Poinformuje cię ono, że Twoje dziecko właśnie się obudziło lub zaczęło płakać.

jak wybrać elektroniczną nianię

Elektroniczna niania to urządzenie, które pomoże Ci w opiece nad maluchem. Poinformuje cię ono, że Twoje dziecko właśnie się obudziło lub zaczęło płakać. Elektroniczna niania składa się z nadajnika i odbiornika, nadajnik ustawiamy w pokoju, w którym śpi niemowlę a odbiornik ma przy sobie rodzic.

Czy niania elektroniczna jest mi potrzebna?

Jeśli mieszkasz w piętrowym lub dużym domu lub w poziomowym mieszkaniu i w czasie, gdy dziecko śpi przebywasz w sporej odległości od jego pokoju – to elektroniczna niania może ci się przydać. Jeśli mieszkasz na małym metrażu to zapewne przez ścianę obudzi Cię płacz dziecka. Większość dzieci po przebudzeniu dość intensywnie przywołuje do siebie opiekuna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze niani elektronicznej?

Wybierając nianię zwróć w szczególności uwagę na parametry techniczne, które decydują o bezproblemowym jej użytkowaniu:

Zasięg – producenci najczęściej podają zasięg na przestrzeni otwartej. Wybieraj nianie o dużym zasięgu - 500 m i więcej na przestrzeni otwartej. Tak duży zasięg na przestrzeni otwartej nie oznacza tego samego zasięgu na przestrzeni zamkniętej i nie oznacza, że możesz oddalić się od dziecka na taką odległość. Zasięg na przestrzeni zamkniętej i stanowi ok. ¼ zasięgu (czasem nawet mniej, zależy od producenta) na przestrzeni otwartej.

Częstotliwość nadawania sygnału – odbiornik i nadajnik komunikują się ze sobą bezprzewodowo, wybieraj nianie która pracuje na częstotliwościach gwarantujących pracę bez zakłóceń, tj.: 1,88 lub 2,4 GHz. Niektóre nianie pracują na częstotliwości (446 MHz) używanej np. przez krótkofalówki i jakoś transmisji jest niska.

Ilość kanałów – wybieraj nianię z dużą ilością kanałów, im więcej tym lepiej szczególnie, gdy mieszkasz na ternie mocno zabudowanym. Pozwoli to na wyeliminowanie zakłóceń z innych działających w okolicy niań czy innych urządzeń domowych. Niektóre nianie są wyposażone w automatyczny wybór kanału- niania przełącza się, gdy aktualny kanał ma zbyt duże zakłócenia

Sposób zasilania – niania elektroniczna może mieć różne sposoby zasilania. Wybieraj taką, która ma, co najmniej dwie opcje, np. na baterie i na prąd - to umożliwi wykorzystanie urządzenia w różnych sytuacjach.

Bardzo przydatne funkcje elektronicznej niani

Wskaźnik zużycia baterii i naładowania akumulatora – im bardziej zużyte baterie lub słabo naładowany akumulator tym mniejszy zasięg i jakość sygnału

Alarm dźwiękowy o utracie zasięgu – trudno jest określić, na jaką odległość możesz oddalić się od dziecka, taki wskaźnik poinformuje Cię, że nadajnik z odbiornikiem się „nie widzą"

Sygnalizator świetlny poziomu natężenia dźwięku – sygnalizator to diody, które świecą mocnej lub słabiej w zależności od natężenia dźwięku w pokoju dziecka, przydatna funkcja, kiedy np. mamy słuchawki na uszach i nie usłyszmy dźwięków a sygnalizator świetlny poinformuje nas, że maluszek już się obudził. Niektóre nianie mają też sygnalizator wibracyjny.

Kupując nianię elektroniczną sprawdź odbiornik (element dla rodzica), jakie ma gabaryty, czy ma czytelny wyświetlacz, czy ma zaczep do paska lub smyczy.

Funkcje dodatkowe

Producenci niani elektronicznych prześcigają się w dodawaniu coraz to nowych dotakowych funkcji, które z podstawowa funkcją urządzenia nie mają nic wspólnego i często nie będziemy z nich korzystać, ale wart wiedzieć ze są:

Możliwość komunikacji w obie strony – możemy mówić do dziecka, że już idziemy – niektóre maluchy mogą być zdezorientowane, głos mimo wszystko jest jednak zniekształcony, poza tym nie będą rozumiały, że słyszą głos a nie widzą mamy czy taty.

Lampka nocna – dająca niewielkie światło, przydatna przy nocnych pobudkach

Termometr – pokazujący temperaturę w pokoju dziecka

Kołysanki - odtwarzanie w budowanych nagrań z kołysankami

Projektor - który wyświetla na ścianie lub na suficie obrazy
- z tymi dwoma funkcjami może być pewien problem, nie każde dziecko dobrze reaguje na tego typu atrakcje, może głośno i płaczliwie protestować, nie zmuszaj go do słuchania kołysanek czy oglądania obrazów, jeśli niemowlę się tym denerwuje.

Zawansowane funkcje

Kamera – dająca możliwość nie tylko podsłuchiwania, ale i podglądania dziecka podczas snu, jest to bardzo kosztowny gadżet.

Monitor oddechu – niektóre nianie są wyposażone w tzw. monitor oddechu, który ma za zadanie kontrolę oddechu śpiącego dziecka, należy jednak pamiętać, że nie są to urządzenia medyczne służące ratowaniu życia maluszków. Funkcja ta nie jest niezbędna do opieki nad dzieckiem no chyba, że to rodzice potrzebują tego typu urządzenia dla własnego spokoju.

W większości przypadków niania elektroniczna wykorzystywana jest przez krótki okres czasu – pierwsze miesiące życia niemowlęcia, a jej podstawowe funkcje w zupełności wystarczą by spełniła swoje zadanie.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia