Mamo, o to ja! 15 zaskakujących faktów o noworodku.

Oto, lista faktów o noworodku, które będą dla Ciebie prawdziwym zaskoczeniem.

mama to ja noworodek

Z czułością dotykasz swój wielki brzuch i zastanawiasz się, jakie będzie – ono, twoje wyczekane maleństwo. Malutkie i od początku wzbudzające ogromną miłość, to wiesz na pewno. Ale zapewne nie wiesz, że istnieje lista rzeczy, które będą dla ciebie prawdziwym zaskoczeniem. Oto, co „odkryjesz” w swoim osesku.

1. Na aksamitną skórę musicie jeszcze poczekać

Większość mam wyobraża sobie, że ich dziecko będzie miało gładką, bardzo delikatną skórę. W rzeczywistości jednak skóra malutkich dzieci staje się taka dopiero po kilku tygodniach. Na początku jest bardzo cienka, sucha, marszczy się, ma różne odcienie i… schodzi. Tak, zdecydowana większość dzieci (a już zwłaszcza maluchy urodzone po terminie) „cierpi” na łuszczenie się skóry. Wszystko dlatego, że dziecko przez długi czas przebywało w wodzie i teraz skóra musi się zregenerować. Kąpiele z dodatkiem emolientów i nawilżanie ciała malca powinny pomóc.

2. Paznokcie… jak papier

Zaskoczy cię nie tylko to, że twoje dziecko ma tak malutkie paznokietki. Podczas pierwszego ich obcinania odkryjesz, że są one nie tylko miniaturowe, ale i cienkie jak papier i niebywale miękkie. To niestety nie ułatwia ich obcinania – na szczęście pewne jest, że szybko dojdziesz do wprawy. Co ciekawe, nawet tak „delikatnymi” paznokciami twoje dziecko może się podrapać do krwi!

3. Ach, te oczy….

A konkretnie… zez. Tak, spora część noworodków zezuje w pierwszych tygodniach życia. Wygląda to nieładnie, ale nie martw się – zapewne niedługo nie będziesz o tym pamiętać. Mięśnie gałek ocznych dziecka są jeszcze słabe, ale niedługo zaczną pracować na pełnych obrotach i szybko udoskonalą swoją pracę.

4. Gdzie te łzy?

Możesz być zaskoczona, że choć twój noworodek TYLE płacze, to nigdy… łzami. Nie wierz w bajki, że to „udawany” płacz. Noworodki po prostu płaczą „na sucho” i na pewno nie potrafią jeszcze manipulować, próbując cokolwiek wymusić. Pierwsze łzy pojawią się w kolejnych miesiącach życia – bądź pewna, że będzie to dla ciebie ogromne przeżycie.

5. Ma ... zmarszczki?

Nie zdziw się, jeśli w drugiej dobie swojego życia twoje dziecko będzie wyglądało… jak mały staruszek! Poziome zmarszczki na czole, pionowe między oczami, bruzdy – to zupełnie naturalne, że maluszek tak właśnie wygląda. Jego skóra jest jeszcze bardzo sucha, a tłuszczu wciąż jest malutko. Niedługo sytuacja zmieni się zupełnie i będziesz miała rozkosznego, gładziutkiego szkraba.

6. Czy ono nie ma… rzęs?

Wiele godzin po porodzie spędzisz tylko na obserwacji swojego maluszka. Głaszcząc jego malutką główkę, będziesz analizowała każdy szczegół jego ślicznej buźki. I ze zdziwieniem możesz odkryć, że ono… nie ma rzęs! Spokojnie – przyjrzyj się wnikliwiej, a je odkryjesz. W pierwszych tygodniach życia rzęsy wielu noworodków są posklejane i „przyklejone” do linii powieki. Już bardzo niedługo zaczną prostować się i rozdzielać.

7. A to co?

Możesz być bardzo zaskoczona, że twój syn ma takie wielkie… jąderka, a twoja córka tak duże wargi sromowe. Spokojnie – to tylko efekt twoich oddziaływania twoich hormonów na organizm maluszka. Narządy płciowe mogą być opuchnięte i zaczerwienione, ale bardzo szybko się to zmieni.

8. Ile może spać? Czy może raczej, jak długo może nie spać?

To, co przeczytasz o śnie noworodka, może zupełnie nie pokrywać się z rzeczywistością. Niektóre noworodki śpią bardzo dużo – budzą się tylko na jedzenie, inne z kolei… no cóż, śpią po prostu mniej, niż się od nich oczekuje. Czasem zdarza się, że malec śpi 7 godzin, a czasami – że przez cztery godziny nie może zasnąć. I kompletnie nie będziesz wiedziała, jak będzie to wyglądało dnia następnego!

9. Słodkie gadu-gadu? Jeszcze nie teraz

Jeśli spodziewasz się, że w przerwach między drzemkami twoja pociecha słodko pogrucha w twoją stronę… to możesz być zawiedziona. Najbardziej prawdopodobne jest, że przerwy te wypełnione będą po prostu głośnym krzykiem. Jednak już po dwóch, trzech tygodniach zacznie się to zmieniać.

10. Ono ciągle chce jeść!

Karmienie co trzy godziny? To może się udać… ale jeszcze nie teraz. Na początku możesz mieć wrażenie, że twoje dziecko żąda mleka właściwie bez przerwy. Nie jest tak do końca – ono pragnie też twojej bliskości i uspokaja je ssanie. Niemniej, ostatecznie możesz mieć wrażenie, że trafił ci się największy żarłok świata.

11. Co właściwie widzi noworodek?

To, jak niewiele widzi noworodek, może wywołać twoje zdumienie. Nie podąża wzrokiem za kolorową zabawką ani twoją twarzą, a jeśli wpatruje się w jakiś przedmiot… to w ramkę z czarno białym zdjęciem. Wszystko dlatego, że twoja pociecha jeszcze naprawdę słabiutko widzi. Dostrzega to, co jest bardzo kontrastowe. Co ciekawe, potrafi cię rozpoznać – jednak raczej po zapachu i głosie, niż po wyglądzie.

12. Rączki na bok!

Spadnie ci książka, ktoś trzaśnie drzwiami albo po prostu powiesz coś głośniej do maluszka – w każdej z takich sytuacji twój noworodek rozrzuca gwałtowanie rączki w geście przerażenia. Spokojnie – to tylko odruch Moro, będący automatyczną reakcją na (potencjalne) zagrożenie. Zniknie do czwartego miesiąca życia.

13. Ile razy można robić kupkę?

Przygotuj spory zapas pieluszek – bo noworodek może robić kupkę nie pięć, nie dziesięć, ale nawet kilkanaście razy w ciągu doby! Właściwie co każde karmienie, a biorąc pod uwagę punkt dziesiąty… po prostu kup pieluszki. Dużo pieluszek.

14. Kąpielowe płacze

Słyszałaś, że niemowlęta kochają pluskać się w wodzie i oglądałaś filmiki z zasypiającymi w kąpieli bobaskami… a twoje tylko zanurzone w wodzie płacze wniebogłosy! Spokojnie – część noworodków nie przepada z początku za kąpielami. Upewnij się, że wszystko robisz poprawnie, jeśli tak jest – cierpliwie poczekaj kilka dni.

15. Piąstki w gotowości

Ostatnią rzeczą, która może cię zaskoczyć jest fakt, że urodziłaś… małego boksera. Cały czas zaciśnięte piąstki u noworodka to zupełnie naturalne zjawisko. Około 2-3 miesiąca życia zaczną się otwierać, a maluch odkryje, że ma kontrole nad dłońmi.

fot.
Fotolia