O zaparciach u dzieci mówimy, gdy maluch wypróżnia się zbyt rzadko (mniej niż dwa razy na tydzień), a stolec jest suchy i zbity i bardzo trudno jest go wydalić. Skąd biorą się problemy z wypróżnianiem? Jak leczyć zaparcia u dzieci w różnym wieku?
Zaparcie u noworodka i niemowlęcia – przyczyny
W przypadku noworodków stwierdzenie zaparcia jest trudne. Tak małe dzieci mogą wypróżniać się nawet kilka razy dziennie lub przeciwnie tylko raz w tygodniu. Rodzice mogą stwierdzić zatwardzenie tylko w przypadku, gdy defekacji towarzyszy ból brzucha, zmniejszony apetyt i wyraźne trudności podczas wypróżniania. Maluch nie może zrobić kupki, robi się rozdrażniony i płaczliwy, a jego brzuch jest bardzo twardy. Dzieci z tego typu problemami słabiej przybierają na wadze niż ich rówieśnicy.
Zaparcia zdarzają się zwykle noworodkom karmionym mlekiem modyfikowanym, maluchy karmione piersią zazwyczaj nie mają takich problemów pokarmowych. Stolec po mleku modyfikowanym jest twardszy niż u dzieci karmionych mlekiem mamy. Powodem zaparć może być również zbyt rzadkie karmienie lub alergie pokarmowe. Za to zaparcia u niemowląt występują zwykle podczas rozszerzania diety o pokarmy stałe. Układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze dojrzały i może reagować gwałtownie na nowe produkty. Przyczyną problemów może być również przebyta antybiotykoterapia (leki zaburzają florę bakteryjną jelit).
Zaparcie u noworodka i niemowlęcia – leczenie
W przypadku noworodków karmionych piersią zaparcia mogą być spowodowane dietą mamy. Jeśli maluch ma problemy z regularnym wypróżnianiem, to mama powinna przyjrzeć się bliżej swojemu codziennemu menu. Takie produkty jak słodycze, białe pieczywo czy smażone potrawy mogą wpływać na układ pokarmowy noworodka. Warto również pilnować, ile wody dziennie wypijamy oraz czy nasza dieta jest bogata w owoce, warzywa i inne produkty zawierające błonnik. Jeśli nasz maluch cierpi na zaparcia, możemy również podać mu do picia herbatkę z rumianku lub przegotowaną wodę. W przypadku noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym korzystne będzie podawanie dodatkowej wody pomiędzy posiłkami.
U noworodków i niemowląt bardzo ważne jest częste karmienie. Regularne zjadanie mniejszych porcji, mobilizuje układ pokarmowy do sprawniejszego działania i pozbywania się resztek pokarmowych. Jeśli naszego malucha dopadło zatwardzenie, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze nie wprowadzajmy w tym czasie do diety dziecka żadnych nowych pokarmów oraz unikajmy kleików i kaszki ryżowej. Lepiej postawić na kaszki na bazie kukurydzy. Po drugie ruch usprawnia działanie układu pokarmowego. Dziecko powinno się jak najwięcej ruszać, a my możemy mu zrobić delikatny masaż brzucha.
Jeśli wszystkie te metody zawiodły, warto wybrać się z dzieckiem do pediatry. Kiedy zaparcia u malucha należy skonsultować z lekarzem? Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć na www.zdrowystartwprzyszlosc.pl.
Zaparcia u kilkulatków – przyczyny
Zaparcia u kilkuletnich dzieci są zwykle wywołane przez niewłaściwą dietę. Jeśli przedszkolak je zbyt dużo słodyczy i przetworzonej żywności może mieć problemy z wypróżnianiem. Inną przyczyną trudności w oddawaniu stolca jest zbyt mała ilość błonnika w diecie oraz wypijanie niedostatecznej ilości wody dziennie. O zatwardzeniu możemy mówić, gdy dziecko skarży się na ból brzucha, odczuwa ból przy oddawaniu stolca i gdy pomimo parcia nie jest w stanie wypróżnić się przez kilka dni. Podczas zaparcia maluch może skarżyć się na wzdęcia, krew w kale oraz zaplamioną bieliznę.
Problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane również przez zbyt małą ilość ruchu. Regularny wysiłek fizyczny usprawnia perystaltykę jelit i ułatwia przesuwanie mas kałowych. Niektóre dzieci cierpią na zaparcia z przyczyn genetycznych, emocjonalnych lub hormonalnych. Inne możliwe przyczyny zatwardzenia to alergia, niestrawność, niedobory żelaza oraz zbyt długie wstrzymywanie stolca. Problem zaparć zwykle udaje się rozwiązać domowymi metodami. Nigdy nie bagatelizujmy problemów z jelitami – nieleczone zatwardzenia mogą upośledzić pracę układu pokarmowego, a nawet doprowadzić do powstania złogów, które zaczną zalegać w jelitach.
Zaparcia u kilkulatków – leczenie
Metodą, która zwykle przynosi dobre rezultaty w przypadku zaparć, jest całkowita zmiana diety. Jeśli dziecko do tej pory jadło dużo słodyczy, smażonych i przetworzonych potraw, czekolady, kaszki manny, kleiku ryżowego, ciast, słodkich napoi i białego pieczywa to czeka nas dużo pracy. Powinniśmy powoli przekonywać malucha do innych potraw, najlepiej sami też zmieńmy naszą dietę i dajmy kilkulatkowi dobry przykład. Od teraz podstawą codziennego menu dziecka będą warzywa, owoce oraz produkty bogate w błonnik. Jest to tak zwana dieta bogatoresztkowa. Aby błonnik mógł prawidłowo oczyszczać jelita, potrzebna jest jeszcze odpowiednia ilość wody. Dzięki temu konsystencja stolca rozluźni się, a wypróżnianie stanie się szybsze i bezbolesne.
Jakie jeszcze produkty wspomagają walkę z zaparciami? W codziennej diecie dziecka nie powinno zabraknąć produktów mlecznych (kefiru, zsiadłego mleka, maślanki), przecierowych soków owocowych, miodu, kisielu, galaretek owocowych, gruboziarnistych kasz oraz otrębów. Warto również wzbogacić menu malucha o kompot z suszonych śliwek, siemię lniane, kapustę kiszoną oraz zioła, które regulują napięcie mięśni przewodu pokarmowego (kminek, ostropest plamisty, melisę, rumianek, arcydzięgiel, mięte, glistnik, lukrecję i ubiorek gorzki). Wprowadzenie tych wszystkich zmian w sposobie żywienia kilkulatka zwykle eliminuje problem z zaparciami. Jeśli jednak domowe metody zawiodły, a dziecko nadal nie jest w stanie regularnie się wypróżniać, należy skonsultować się z lekarzem.