Artykuł
Sponsorowany
Sponsorowany
In vitro jest nową, coraz bardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności. Powszechny problem stymuluje rozwój tej dziedziny medycyny i skutecznie daje szansę na rodzicielstwo tysiącom par na całym świecie. Potwierdzają to liczne badania, fakty i statystyki:
- Problem niepłodności dotyczy około 20% wszystkich par starających się o dziecko.
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na diagnostykę i leczenie tej choroby.
- W 2010 Uniwersytet Medyczny Instytut Karolinska przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego. Nagrodę otrzymał brytyjski biolog Robert Geoffrey Edwards.
- Ze 100 par starających się o ciążę około 90% zakończy te starania powodzeniem w ciągu 2 lat (80% w pierwszym roku).
- Wiek jest jednym z głównych czynników warunkujących płodność.
- Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zastosowania in vitro była Louise Brown, urodzona 25 lipca 1978 roku. Obecnie w USA niemal wszystkie wspomagane rozrody są dokonywane przy użyciu in vitro. W Polsce do pierwszego zapłodnienia in vitro doszło w 1987 roku. Dokonał go Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Było to pierwsze in vitro przeprowadzone w naszym kraju u człowieka. Wcześniej tę metodę testowano na zwierzętach.
- Dotychczas na świecie urodziło się już 250 tys. „dzieci z probówki”.
- 7 tys. dzieci in vitro przyszło na świat dzięki klinikom InviMed.
- 37,3% - średnia skuteczność in vitro w Polsce.
- 43% - średnia skuteczność in vitro przeprowadzanego w klinikach InviMed.
- 1 miesiąc - tyle wystarczy, żeby zajść w ciążę metodą in vitro.
W 2013 roku polski rząd uruchomił specjalny program dofinansowujący zabieg z środków publicznych. Refundacja potrwa do 30 czerwca 2016 roku. Według szacunków skorzysta z niej 15000 par.
fot.
InviMed