Czas spędzony w piaskownicy – kto z nas tego nie uwielbia?! Przesypywanie piasku, budowanie babek, zamków, a nawet fortec to świetny sposób na wspólny czas z dzieckiem. W domu z pomocą przychodzi piasek kinetyczny. Zabawa tą uwielbianą przez maluchy masą plastyczną to także rozrywka dla całej rodziny. Jak wyciągnąć z niej dodatkowy walor edukacyjny?
Poleca
Sponsorowany
Jak działa piasek kinetyczny?
Piasek kinetyczny to nic innego, jak… piasek z dodatkiem specjalnego polimeru. Odpowiada on za charakterystyczną konsystencję wyrobu. W dotyku przypomina naturalny piasek z dodatkiem plasteliny. Jest aksamitny, a jednocześnie suchy, sypki, ale można go formować. W przeciwieństwie do wielu mas plastycznych nie twardnieje, dlatego rzeźby czy budowle można wielokrotnie poprawiać. Niektórzy porównują go do mokrego piasku na plaży.
Piasek kinetyczny – jak się bawić z dziećmi?
W relacji z dziećmi liczy się szczerość i otwartość. Także podczas wspólnej zabawy. Maluch szybko wyczuje zniecierpliwienie czy brak zaangażowania ze strony rodzica bądź opiekuna. Na szczęście zabawa piaskiem kinetycznym to czynność, która wciąga niezależnie od wieku. Oto kilka pomysłów na to, jak zamienić dziecięcy pokój w piaskownicę:
Piasek kinetyczny zamiast plaży
Niektóre gotowe komplety same podpowiadają nam najlepszy kierunek zabawy. Popularne są oczywiście motywy morskie. Komplety typu „podwodna kraina” czy „świat małej syrenki” działają na wyobraźnię. W zestawach często można znaleźć wyciskarki, końcówki do rzeźbienia, foremki (np. muszle, zwierzątka) oraz łopatki i grabki. Wszystko, czego potrzebujemy, aby udawać, że jesteśmy na plaży.
I właśnie motyw plaży może stać się tematem przewodnim zabawy. Ubierzmy się odpowiednio do sytuacji: stroje kąpielowe, hawajskie koszule, słomkowe kapelusze, okulary przeciwsłoneczne. Przygotujmy leżaki i koce, dmuchane piłki i koła ratunkowe. Brzmi o wiele lepiej niż zwykłe stawianie babek z kinetycznego piasku, prawda?
W piasku można też ukryć prawdziwe skarby: kolorowe kamyki, bursztyny, a nawet list od rozbitka! A na koniec warto zdjąć plażowe klapki i przejść się po nim boso. Uwrażliwia to zmysły dziecka i uczy je odczytywać różne sygnały z ciała.
Wielkie pieczenie z piaskiem kinetycznym
Spędzanie czasu z dzieckiem w kuchni to świetny pomysł na oswajanie go z prostymi obowiązkami oraz uczenie samodzielności. Dosypywanie mąki czy wałkowanie ciasta to zadanie, z którym poradzi sobie każdy kilkulatek. Dzięki temu angażujemy malucha w prace domowe, ale jednocześnie ćwiczymy jego umiejętności motoryczne. Piasek kinetyczny może spełniać podobną rolę co ciasto. Najpierw wspólnie z dzieckiem ulepmy parę kulek (udając, że to zdrowe i popularne kulki mocy), następnie rozwałkujmy piasek i za pomocą foremek wycinajmy „pierniczki”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uformować bochenek chleba i bułeczki, piękny tort ze świeczkami lub dowolne ulubione danie. Kolorowy piasek kinetyczny to ogrom możliwości.
Pisanie na piasku kinetycznym
Rozwałkowany piasek kinetyczny zastąpi kartkę papieru. Można na nim rysować i pisać, uczyć się literek i cyfr. Pisanie patyczkiem po piasku bywa łatwiejsze niż posługiwanie się kredkami. Pozwoli to na przyzwyczajenie dłoni dziecka do konkretnego ułożenia i odwzorowywania znaków i symboli.
Taka kreatywna praca może odbywać się przy okazji zabawy, spontanicznie, dzięki czemu nie będzie kojarzyć się z wykonywaniem zadań. To świetna metoda ćwiczenia sprawności motorycznej dziecka.
Piasek kinetyczny dla dzieci to dziesiątki pomysłów na rozrywkę i naukę jednocześnie. Nie ma tu mowy o nudzie! Soczyste, często neonowe kolory, brokatowe dodatki, fantazyjne foremki i inne akcesoria, a do tego oryginalny scenariusz zabawy przygotowany przez rodzica – to brzmi jak przepis na idealny czas spędzony z dzieckiem.