Zabawy dla małych dzieci od 16 do 18 miesiąca życia

Wyczerpały ci się pomysły na zabawę z półtorarocznym dzieckiem? Mamy kilka ciekawych propozycji – na każdą pogodę, z zabawkami lub bez i koniecznie… kreatywnie!

Zabawy dla małych dzieci od 16 do 18 miesiąca życia

Niech żyje kreatywność, czyli zabawa bez zabawek!

O ile starsze dzieci bardzo często naciskają na kupno konkretnych zabawek, o tyle półtoraroczny maluch to wdzięczny odbiorca rodzicielskiej kreatywności. Wystarczy naprawdę niewiele, by go uszczęśliwić!

  • ukryty przedmiot

To początek zachwytów nad zabawą w chowanie. Ułóż zatem przed dzieckiem kilka przedmiotów, a potem jeden z nich zabierz. Zachęć maluszka do szukania – oczywiście wcześniej chowając przedmiot tak, aby dziecko łatwo go znalazło.

  • wyścig na dywanikach

Dzieci w tym wieku kochają zabawy ruchowe – zwłaszcza, że ich sprawność fizyczna jest na coraz wyższym poziomie. Jeśli masz więc w domu dwa małe dywaniki, pokaż dziecku, jak się na nich poruszać i zróbcie małe wyścigi. Oczywiście pozwól brzdącowi wygrać.

  • domowa koszykówka

Zrób kilkanaście kulek z papieru (wciągnij w te przygotowania dziecko), a potem postaw na środku pokoju kosz i zacznijcie wrzucać do nich kulki. Przygotuj się na to, że twoja pociecha będzie niesamowicie oszukiwać.

  • dobieramy pary

Znajdź kilka małych przedmiotów występujących w twoim mieszkaniu w parach – dwie klamerki do bielizny, dwie szczotki, dwie skarpetki itd. Poukładaj wszystko chaotycznie, a potem pokaż dziecku, że można łączyć te drobiazgi w pary. Za każdym razem, gdy wybierze dwie takie same rzeczy, głośno bij mu brawo.

  • mapa skarbów

Do tej zabawy potrzebujesz albo wydrukowanych zdjęć przedmiotów z waszego mieszkania albo wyraźnych rysunków. Przyklej wszystko na dużym kawałku tektury, a potem losowo wskazuj i pytaj malca: „gdzie to jest?”. W ten sposób ćwiczysz pamięć dziecka. Na pewno trafnie przyniesie ci co najmniej kilka „skarbów”!

  • zabawy kolorową pianą

To zabawa z rodzaju: „będzie bałagan, ale i radocha”. Potrzebujesz plastikowego pojemnika na zabawki, farbek na bazie wody, płynu do kąpieli lub naczyń oraz miksera. Wylewasz trochę płynu do pojemnika, dodajesz farbki, a potem wszystko mieszasz mikserem – dzięki temu powstanie piękna, bogata i gęsta piana. Przenosisz pudełko do miejsca, gdzie są podłogowe płytki, a nie panele i zapraszasz do zabawy. Może w pianie schowają się ulubione zabawki?

  • zabawa piankoliną

Kolejna propozycja, po której czeka nas sprzątanie – ale i tak zdecydowanie warto! Wymieszaj kilogram mąki ziemniaczanej, opakowanie pianki do golenia i małą porcję żelu do kąpieli (dla uzyskania koloru). Ze składników powstanie masa zwana „piankoliną”, w której na pewno zakocha się twoje dziecko. Do tej zabawy koniecznie użyjcie foremek do piasku!

Zabawy z rodzicami

Zabawą pianą to super sprawa, ale nic nie dorówna chwilom z rodzicami! Mamy dla was kilka ciekawych pomysłów na wspólne spędzenie czasu.

  • ślady samochodu

Wystarczy duży kawałek papieru i trochę farbki, by zmienić zwykłą zabawę w fantastyczną. Przygotuj papier, małe autka, a potem pomaluj autkom koła. Jeździjcie po papierze, tworząc fantastyczne wzory – to na pewno spodoba się półtorarocznemu dziecku!

  • w chowanego

Zapewne twoje dziecko nie będzie jeszcze rozumiało, że powinno się schować i w dodatku schowane wytrzymać minutki. Schować się możesz jednak ty! Wołaj dziecko ze swojej kryjówki, a jeśli lubi takie niespodzianki – łagodnie je wystrasz, gdy zacznie się zbliżać. Większość dzieci reaguje śmiechem do rozpuku i chce bawić się całymi godzinami.

  • wodny tor

Twoja pociecha ciągle ćwiczy równowagę, a ta zabawa może jej w tym pomóc. Potrzebujesz dwóch zgrzewek półtoralitrowych butelek wody. Stwórz z nich tor, łącząc je po dwie przy pomocy taśmy i ustawiając za sobą. Zadaniem dziecka jest przejść po butelkach, co wcale nie jest takie proste!

  • skarpetkowy teatrzyk

Trudno o wdzięczniejszego widza niż półtoraroczny szkrab. Przygotuj więc kilka starych skarpetek, doklej im oczka (kupisz w sieci albo pasmanterii) i ręcznie doszyj uszka czy języczek. A potem tylko przeistocz się w brzuchomówcę – twoje dziecko będzie zachwycone!

  • połowa rysunku

Już teraz możesz zacząć ćwiczyć motorykę małą u swojej pociechy. Przygotuj kartkę i narysuj np. pół koła, po czym pokaż dziecku, jak dokończyć rysunek. Zachęć je do tego samego – efekty mogą cię zaskoczyć!

Zabawy na różne pory roku

Oczywiście nie zapominamy o niezwykle ważnej zabawie na świeżym powietrzu! Oto kilka propozycji – zamień nudny spacer w prawdziwą frajdę!

  • szukanie muszelek

Kiedy na plaży zbierzecie już cały pojemnik muszelek, potem – już w domu, możecie przykleić je do kartki i stworzyć pierwsze piękne, dziecięce dzieło.

  • foremki w śniegu

Zimą nie zapominajcie o foremkach do piasku! Gdy tylko spadnie śnieg, zabierzcie je na spacer, niech malec buduje, ile sił w paluszkach. Sama przekonasz się, że to bardzo wkręca!

  • kredą po chodniku

Na wiosenny spacer po parku koniecznie zabierzcie kolorową kredę. Rysunki półtorarocznego dziecka nie będą jeszcze miały konkretnego kształtu, ale to zabawa jest tu najważniejsza!

  • malowanie kamieni

Większość maluszków w tym wieku uwielbia zbieranie kamieni. Zabierzcie kilka do domu, umyj je, a potem wraz z dzieckiem pomalujcie je farbkami.

  • ptaszki z liści

A dokładniej – z liści i tekturowych rolek po papierze toaletowym. Przyklej zebrane podczas jesiennego spaceru liście do tektury i domalujcie „ptaszkom” oczy.

Gry i zabawy – które naprawdę warto kupić?

Wybór właściwej zabawki dla półtorarocznego dziecka nie jest łatwym zadaniem – dlatego polecimy ci coś, co na pewno ucieszy maluszka i pomoże mu się rozwijać.

  • piasek kinetyczny

Idealny, gdy pogoda na dworze nie sprzyja zabawie na placu zabaw. Razem twórzcie kulki, babki i budowle.

  • kolorowe domino

Czy może być większa frajda dla półtorarocznego dziecka, niż zburzenie długiego ciągu kolorowych klocków? Przy okazji malec nauczy się, co oznacza słowo „niebieski” czy „czerwony”.

  • drewniane układanki

Twoja pociecha z wielkim zapałem zaczyna podchodzić do zabawek polegających na dopasowywaniu kształtu? Zapewne tak, bo to ten właśnie wiek. Koniecznie kup kilka prostych, drewnianych układanek. Przy okazji możecie zacząć naukę cyferek i literek.

  • wbijak

Jest hałas, jest zabawa! Drewniany wbijak to zabawka, która będzie interesować malca nawet przez rok. Jeśli jednocześnie chcesz nauczyć dziecko kształtów, wybierz wbijak z trójkątami, kołami i kwadratami.

  • konik na biegunach

Twoja pociecha na pewno czuje się już pewnie na własnych nóżkach, pora zatem na ćwiczenie równowagi. A poza tym konik na biegunach jest po prostu piękny! 

fot.
Fotolia