Rady dla dobrej zabawy

Zabawy w pierwszym roku życia to bezcenne lekcje o otaczającym świecie i jeden z ważniejszych motorów rozwoju każdego dziecka.

zabawy z niemowlakiem

Zabawy w pierwszym roku życia to bezcenne lekcje o otaczającym świecie i jeden z ważniejszych motorów rozwoju każdego dziecka. Bawiąc się, Twoja pociecha ćwiczy nowe umiejętności, poznaje przedmioty i bada ich właściwości. Z noworodkami i niemowlętami właściwie każda czynność jest zabawą. Malutkie dzieci przecież większość czasu poświęcają na jedzenie i spanie. Zabawa nie tylko pozwoli maluchowi szybciej się rozwijać, ale też wzmocni i wzbogaci wasze relacje.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas zabawy, pamiętaj o paru wskazówkach:

  • Dostosuj rodzaj zabawy i zabawek do wieku dziecka i jego nastroju.
  • Zabawa to nie tylko zabawa zabawkami. Śpiewaj, mów do dziecka rymowanki i wierszyki. Małe dzieci uwielbiają mizianie po policzkach, pleckach i stópkach. W ten sposób poznają własne ciało i uwrażliwiają się na dotyk.
  • Dzieci często ignorują zabawki reklamowane jako „niezbędne dla rozwoju Twojego dziecka", wybierając gazetę, drewniane łyżki, garnki czy włosy rodzica.
  • Jeżeli dziecko nie wykazuje zainteresowania zabawką nie zmuszaj go do zabawy nią schowaj ją i pokaż za kilka dni. Namawianie baw się misiem, bo on jest od babci nie ma sensu.
  • Jeżeli maluch sygnalizuje, że nie ma ochoty już na zabawę. Po prostu ja przerwij.
  • Pamiętaj, że nadmiar kolorów i zabawek może być też dla dziecka męczący. Do zabawy wystarczą dwie trzy zabawki.
fot.
Fotolia