Zabawy dla małego dziecka, 28-30 miesiąc życia dziecka

Twoje dziecko ma 2,5 roku i masę energii, a tobie… brakuje już pomysłów? Świetnie trafiłaś – mamy mnóstwo propozycji na ciekawe zajęcie małego skrzata. Użyj tych pomysłów, a zyskasz status „najlepszej mamy na świecie” (choć pewnie i tak już go masz).

Zabawy dla małego dziecka, 28-30 miesiąc życia dziecka

Kreatywnie zabawy z dwu i pół latkiem 

Aby zająć dziecko, wcale nie potrzebujesz drogich zabawek albo telefonu komórkowego. Wystarczy kilka przedmiotów, które zwykle są pod ręką i chęci do zabawy. Oto nasze propozycje:

 • rzut monetą

Znajdź monetę (najlepiej o niskim nominale, jest najlżejsza). Wytłumacz dziecku i pokaż na przykładzie zasady gry – należy z konkretnego miejsca tak rzucić monetą, aby znalazła się jak najbliżej ściany. Przygotuj się na to, ze twoja pociecha będzie trochę oszukiwać.

 • tworzenie pomponów

Wykorzystaj całkiem już niezłą sprawność małych rączek i zachęć dziecko do owijania włóczką tekturowej rolki po papierze toaletowym. Potem pokaż, jak powstaje z tego pompon, na koniec wykorzystajcie kulki do ozdobienia kulki albo… gry w koszykówkę (z użyciem kosza na zabawki).

 • domowe narty

Przygotuj dwa długie kawałki kartonu (im grubszy, tym lepszy). Potem weź dwa długie kawałki wstążki i na środku każdego kawałka przyklej tasiemkę w centralnej części (poziomo do tektury i najlepiej klejem na gorąco). Odwróć kartoniki, poproś dziecko, by wzięło w dłoń wstążki i weszło na kartoniki jak na narty. Już – może szusować!

 • ciepło, zimno

To stara zabawa, która bawi kolejne pokolenia. Schowaj zabawkę przed dzieckiem, a potem poproś, by jej szukało, podpowiadając „ciepło” – gdy się zbliża do ukrytego przedmiotu i „zimno” – gdy się oddala.

 • chowanie ze wskazówkami

Zabawcie się w nietypowego chowanego. Schowaj zabawkę, a potem podpowiadaj dziecku w następujący sposób: „to jest tam, gdzie czasami jest woda”, „wkłada się tam ubrania”, „gdy ubrania są czyste, wyjmuje się je stamtąd” itd.

 • malowanie gąbką

Na pewno masz w domu kilka gąbek do naczyń – weź jedną i przygotuj farbki. A potem już tylko zabawcie się w malarzy!

Zabawa z rodzicami

Im bardziej zaangażujesz się w zabawę z dzieckiem, tym większy uśmiech zobaczysz na jego twarzy. Oto kilka propozycji zabaw, które sprawią wam przyjemność:

 • fałszywa historia

Opowiedz dziecku bardzo prostą historię, uprzednio uprzedzając, że gdy usłyszy nieprawdę, musi krzyknąć: „stop!”. Potem zacznij, np. „był sobie kiedyś kotek. Bardzo lubił jeść guziki – bo przecież wszystkie kotki lubią jeść guziki.” Dziecko szybko wychwyci nieprawidłowe informacje, zaśmiewając się przy tym do rozpuku. Im większy absurd, tym głośniejszy śmiech.

 • ciuciubabka

Zawiąż sobie apaszkę na oczy, a potem goń malca. Zdradzi go histeryczny śmiech – udawaj, że go nie słyszysz.

 • tajemniczy worek

Włóż do płóciennej torby kilka zabawek i poproś dziecko, aby włożyło rączkę (nie patrząc). Jego zadanie polega na zgadnięciu, co trzyma, oczywiście tylko przy pomocy dotyku. Potem twoja kolej – nie zapomnij czasem się pomylić.

 • brakujące elementy na rysunku

 Ćwicz motorykę małą maluszka, stawiając mu rysunkowe wyzwania. Narysuj na przykład buźkę, ale bez jednego oka albo autko bez koła. I tak bez końca.

Zabawy dla 2,5 latka, na różne pory roku

Wasze zabawy mogą być dopasowane także do pór roku – dwuipółletnie dziecko można wciągnąć już w naprawdę wiele przygotowań i aktywności. Oto te godne polecenia:

 • sznur na Boże Narodzenie

Na pewno pamiętasz go z własnego dzieciństwa! Powycinaj paski z kolorowego papieru, a dziecko poproś o ich sklejenie (twoja pomoc jest oczywiście wskazana). Potem powieście to dzieło sztuki na choince.

 • pisanki

Do ich wykonania możecie użyć naklejek albo farbek – cokolwiek wybierzesz, twoja pociecha będzie zachwycona.

 • igloo

To propozycja na zimę i okazja, aby wykazał się tata. Dla każdego dziecka igloo to spełnienie marzeń – dla takiego malca również!

 • śnieżki za barykadą

Dwulatek świetnie poradzi sobie w bitwie na śnieżki. Urozmaićcie tę zabawę, budując małą barykadę. I na wszelki wypadek nie trafiaj zbyt celnie, bo dwulatek i kulka śniegowa na buzi to gotowa afera.

Gry i zabawy dla małego dziecka

A co z grami i zabawami prosto ze sklepu? Oczywiście jak najbardziej wciąż możesz uszczęśliwiać nimi dziecko. Oto te, które warto kupić:

 • mata taneczna

Dla rozruszania i sprawności… oraz oczywiście dobrej zabawy!

 • mata do rysowania na mokro

Wielkie malowanie, frajda dla dziecka, ćwiczenie sprawności rączek oraz wyobraźni, a to wszystko bez bałaganu – tak, to możliwe. Jeśli tylko zdecydujesz się na matę do rysowania na mokro.

 • interaktywny miś

Miś ze specjalnym tabletem, mówiący spokojnym głosem, a do tego uczący piosenek, literek i cyfr to zabawka naprawdę warta polecenia. Zapewne stanie się największym przyjacielem twojej pociechy.

 • klasyczny bączek

Wprawienie go w ruch wcale nie jest takie proste, dlatego to idealny pomysł na ćwiczenie dłoni dwulatka.

fot.
Fotolia