Twoje dziecko ma 2,5 roku i masę energii, a tobie… brakuje już pomysłów? Świetnie trafiłaś – mamy mnóstwo propozycji na ciekawe zajęcie małego skrzata. Użyj tych pomysłów, a zyskasz status „najlepszej mamy na świecie” (choć pewnie i tak już go masz).
Kreatywnie zabawy z dwu i pół latkiem
Aby zająć dziecko, wcale nie potrzebujesz drogich zabawek albo telefonu komórkowego. Wystarczy kilka przedmiotów, które zwykle są pod ręką i chęci do zabawy. Oto nasze propozycje:
- rzut monetą
Znajdź monetę (najlepiej o niskim nominale, jest najlżejsza). Wytłumacz dziecku i pokaż na przykładzie zasady gry – należy z konkretnego miejsca tak rzucić monetą, aby znalazła się jak najbliżej ściany. Przygotuj się na to, ze twoja pociecha będzie trochę oszukiwać.
- tworzenie pomponów
Wykorzystaj całkiem już niezłą sprawność małych rączek i zachęć dziecko do owijania włóczką tekturowej rolki po papierze toaletowym. Potem pokaż, jak powstaje z tego pompon, na koniec wykorzystajcie kulki do ozdobienia kulki albo… gry w koszykówkę (z użyciem kosza na zabawki).
- domowe narty
Przygotuj dwa długie kawałki kartonu (im grubszy, tym lepszy). Potem weź dwa długie kawałki wstążki i na środku każdego kawałka przyklej tasiemkę w centralnej części (poziomo do tektury i najlepiej klejem na gorąco). Odwróć kartoniki, poproś dziecko, by wzięło w dłoń wstążki i weszło na kartoniki jak na narty. Już – może szusować!
- ciepło, zimno
To stara zabawa, która bawi kolejne pokolenia. Schowaj zabawkę przed dzieckiem, a potem poproś, by jej szukało, podpowiadając „ciepło” – gdy się zbliża do ukrytego przedmiotu i „zimno” – gdy się oddala.
- chowanie ze wskazówkami
Zabawcie się w nietypowego chowanego. Schowaj zabawkę, a potem podpowiadaj dziecku w następujący sposób: „to jest tam, gdzie czasami jest woda”, „wkłada się tam ubrania”, „gdy ubrania są czyste, wyjmuje się je stamtąd” itd.
- malowanie gąbką
Na pewno masz w domu kilka gąbek do naczyń – weź jedną i przygotuj farbki. A potem już tylko zabawcie się w malarzy!
Zabawa z rodzicami
Im bardziej zaangażujesz się w zabawę z dzieckiem, tym większy uśmiech zobaczysz na jego twarzy. Oto kilka propozycji zabaw, które sprawią wam przyjemność:
- fałszywa historia
Opowiedz dziecku bardzo prostą historię, uprzednio uprzedzając, że gdy usłyszy nieprawdę, musi krzyknąć: „stop!”. Potem zacznij, np. „był sobie kiedyś kotek. Bardzo lubił jeść guziki – bo przecież wszystkie kotki lubią jeść guziki.” Dziecko szybko wychwyci nieprawidłowe informacje, zaśmiewając się przy tym do rozpuku. Im większy absurd, tym głośniejszy śmiech.
- ciuciubabka
Zawiąż sobie apaszkę na oczy, a potem goń malca. Zdradzi go histeryczny śmiech – udawaj, że go nie słyszysz.
- tajemniczy worek
Włóż do płóciennej torby kilka zabawek i poproś dziecko, aby włożyło rączkę (nie patrząc). Jego zadanie polega na zgadnięciu, co trzyma, oczywiście tylko przy pomocy dotyku. Potem twoja kolej – nie zapomnij czasem się pomylić.
- brakujące elementy na rysunku
Ćwicz motorykę małą maluszka, stawiając mu rysunkowe wyzwania. Narysuj na przykład buźkę, ale bez jednego oka albo autko bez koła. I tak bez końca.
Zabawy dla 2,5 latka, na różne pory roku
Wasze zabawy mogą być dopasowane także do pór roku – dwuipółletnie dziecko można wciągnąć już w naprawdę wiele przygotowań i aktywności. Oto te godne polecenia:
- sznur na Boże Narodzenie
Na pewno pamiętasz go z własnego dzieciństwa! Powycinaj paski z kolorowego papieru, a dziecko poproś o ich sklejenie (twoja pomoc jest oczywiście wskazana). Potem powieście to dzieło sztuki na choince.
- pisanki
Do ich wykonania możecie użyć naklejek albo farbek – cokolwiek wybierzesz, twoja pociecha będzie zachwycona.
- igloo
To propozycja na zimę i okazja, aby wykazał się tata. Dla każdego dziecka igloo to spełnienie marzeń – dla takiego malca również!
- śnieżki za barykadą
Dwulatek świetnie poradzi sobie w bitwie na śnieżki. Urozmaićcie tę zabawę, budując małą barykadę. I na wszelki wypadek nie trafiaj zbyt celnie, bo dwulatek i kulka śniegowa na buzi to gotowa afera.
Gry i zabawy dla małego dziecka
A co z grami i zabawami prosto ze sklepu? Oczywiście jak najbardziej wciąż możesz uszczęśliwiać nimi dziecko. Oto te, które warto kupić:
- mata taneczna
Dla rozruszania i sprawności… oraz oczywiście dobrej zabawy!
- mata do rysowania na mokro
Wielkie malowanie, frajda dla dziecka, ćwiczenie sprawności rączek oraz wyobraźni, a to wszystko bez bałaganu – tak, to możliwe. Jeśli tylko zdecydujesz się na matę do rysowania na mokro.
- interaktywny miś
Miś ze specjalnym tabletem, mówiący spokojnym głosem, a do tego uczący piosenek, literek i cyfr to zabawka naprawdę warta polecenia. Zapewne stanie się największym przyjacielem twojej pociechy.
- klasyczny bączek
Wprawienie go w ruch wcale nie jest takie proste, dlatego to idealny pomysł na ćwiczenie dłoni dwulatka.