Mamo kup mi zwierzątko! Pies, kot, świnka morska a może rybki - zanim kupisz przeczytaj

„Mamo, ja tak strasznie chciałabym pieska! Albo chociaż żółwia. Wszyscy mają jakieś zwierzątko!” – niemal każdy rodzic prędzej czy później usłyszy taką lub podobną prośbę z ust swojej latorośli. W wielu przypadkach ulegamy tym prośbom, nie zdając sobie niestety sprawy, jak wiele obowiązków czeka nas w związku z przygarnięciem zwierzęcia. Dlatego przygotowaliśmy dla was zestaw informacji – oto, z czym wiąże się posiadanie kota, psa, żółwia czy świnki morskiej.

zwierzęta domowe dla dziecka

Pies dla dziecka to wymagający przyjaciel

Najważniejszą zaletą psa w domu jest oczywiście jego kontaktowość – pod tym względem zwierzę to nie ma konkurencji. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jeżeli zdecydujecie się na psa, to wasze dziecko zyska wielkiego przyjaciela na wiele lat. Oczywiście wskazane jest, aby zdecydować się na rasę przyjazną dzieciom.

Posiadanie psa to jednak nie tylko przyjemność. O czym jeszcze musimy pamiętać?

  • Spacery z psem

Każdy pies potrzebuje minimum dwóch, trzech spacerów dziennie. Jeśli zdecydujemy się na zwierzę bardzo aktywne, będziemy musieli zapewnić mu nieco więcej ruchu – np. możliwość godzinnego, swobodnego wybiegania się.

Warto zauważyć, że jeżeli mieszkamy w bloku, oboje rodzice pracują w różnym czasie, a w domu jest też zupełnie malutkie dziecko, to wyprowadzanie psa może być wielkim problemem – maluszka zostawić samego nie można, a budzenie go i rozbierania o 6 rano, bo pies chce wyjść, jest średnim pomysłem.

  • Koszty utrzymania psa

Są bardzo różne i zależą od rasy psa. Wydatki zaczynają się już od zakupu psa (możemy też oczywiście wziąć zwierzę ze schroniska). Ponadto, niektóre zwierzaki często chorują, więc wymagają częstych wizyt u weterynarza i specjalistycznych leków. Inne są duże i pochłaniają spore ilości karmy – nawet za 300 złotych miesięcznie. Do tego należy doliczyć koszty szczepień oraz ewentualnej sterylizacji. Każdy pies aby był dobrze wychowanym psem wymaga szkolenia, w przeciwnym razie nieodpowiednie zachowania psa mogą stać się wyjątkowo kłopotliwe – z kosztami tego typu także należy się liczyć.

  • Niedogodności wiążące się z posiadaniem psa

Pies może na początku sprawić sporo problemów. Szczeniakom zdarza się długo piszczeć w nocy, wymagają także cierpliwej nauki załatwiania swoich potrzeb na dworze. Musimy także liczyć się ze zniszczeniami – pogryzione buty czy zabawki są na początku czymś naturalnym. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na zwierzę z długą sierścią, należy przyzwyczaić się do wszędobylskich włosków. Na koniec drobna uwaga – psom zdarza się charakterystycznie pachnieć, co nie wszyscy tolerują.

Uwaga! Zanim weźmiemy psa do domu, warto upewnić się, czy przypadkiem nikt z domowników nie jest uczulony na zwierzęcą sierść.

Kot dla dziecka to urokliwy, choć charakterny kompan

Koty nie są tak kontaktowe jak psy, ale mają wiele zalet – dlatego wielu z nas zastanawia się nad przygarnięciem słodkiego kociaka. Pomysł jest dobry, pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę, na co się piszemy:

  • Spacery z kotem

Chociaż zdarzają się ludzie wyprowadzający koty na smyczy, nie da się ukryć, że są to zwierzęta bardzo samodzielne i chodzące swoimi ścieżkami, nie przepadające za tego rodzaju ograniczeniami. Co ważne, kotom zdarza się po prostu znikać na kilka dni, po czym wracać „jakby nigdy nic” – dla dziecka taka sytuacja może być trudna.

  • Koszty utrzymania kota

Koszty utrzymania kota nie są specjalnie wysokie – wszystko sprowadza się do wyżywienia i ewentualnej sterylizacja zwierzaka, po regularne wizyty u weterynarza.

  • Niedogodności wiążące się z posiadaniem kota

Jeśli mieszkamy w bloku, to musimy liczyć się z koniecznością zamontowania specjalnej siatki, chroniącej zwierzę przed wypadnięciem z balkonu. Ponadto, kota trudniej nauczyć higieny – niektóre „egzemplarze” są wyjątkowo uparte i mimo wysiłków ze strony opiekuna, wciąż załatwiają się w różnych zakątkach mieszkania czy domu. Dodatkowo należy liczyć się z podrapanymi meblami oraz, czasami – podrapaniami skóry dziecka czy swojej. Koty nie należą bowiem do zwierząt przejawiających specjalną delikatność podczas zabawy.

Świnki morskie – nieśmiały, łagodny towarzysz dziecka

Ze wszystkich zwierząt „klatkowych”, świnka morska należy do tych najbardziej towarzyskich. Nie jest jednak tak, że możemy wziąć ją do domu, zamknąć w klatce i zapomnieć o jej istnieniu oraz obowiązkach. Oto, na co musimy się przygotować:

  • Oswajanie świnki morskiej

Aby świnka nie bała się dziecka i nie była agresywna, już od pierwszych dni musimy oswajać ją z domownikami. W tym celu najlepiej jest wyjmować ją z klatki minimum raz dziennie, głaskać, mówić do niej i podawać jej jedzenie z ręki. Nie należy jednak zostawiać dziecka sam na sam ze zwierzęciem, gdyż nieświadomy delikatności zwierzęcia malec może zrobić mu krzywdę.

  • Pielęgnacja i koszty utrzymania świnki morskiej

Świnki wymagają dość częstego „doglądania” – te długowłose należy często czesać, dodatkowo raz na jakiś czas musimy zabrać zwierzę do weterynarza na obcięcie pazurków. Oczywiście niezbędne jest regularne wymienianie trocin, a także podawanie śwince świeżych warzyw, owoców oraz wody. Zwierzęta te nie chorują często, ale może się to zdarzyć – do kosztów utrzymania należy wówczas doliczyć kolejną wizytę u weterynarza.

  • Niedogodności związane z posiadaniem świnki morskiej

Poza charakterystycznym zapachem, związanym z obecnością „klatkowego” zwierzęcia w pokoju, należy spodziewać się notorycznie rozrzuconych trocin – świnki morskie uwielbiają się w nich zagrzebywać. Świnka czasami hałasuje, co osobom z delikatnym snem może przeszkadzać.

Uwaga! Świnki żyją około 7 lat.

Żółwie – cichy przyjaciel dziecka na wiele lat

Rodzice, którzy pragną zaspokoić dziecięcą chęć posiadania zwierzaka, nie dodając sobie przy tym obowiązków, często myślą o żółwiu. Pomysł ten należy jednak dobrze przemyśleć, ponieważ żółwie także mają swoje wymagania.

  • Akwarium i akcesoria – drogi „start” przygody z żółwiem

Żółwie – zwłaszcza te najpopularniejsze, czyli wodno – lądowe, nie są drogie: za „dzidzię” żółwia zapłacimy około 20 – 30 zł. Jednak wszystkie niezbędne żółwiowi akcesoria (akwarium, grzałka, filtr, termometr, specjalny kamień, lampa grzewcza) to już wydatek rzędu 500 złotych.

  • Pielęgnacja żółwia

Sam żółw nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy jednak dość często zmieniać mu wodę (a potrzebuje jej sporo, by móc swobodnie pływać), co wiąże się z dźwiganiem. Woda dla żółwia nie może być też wlana ot tak, z kranu – musi ona „odstać” sobie minimum dwa, trzy dni. Jeśli chodzi o jedzenie, to oczywiście możemy karmić zwierzę granulatami, jednak najwłaściwszym rozwiązaniem jest wrzucanie raz na jakiś czas żywych rybek oraz mrożonych „dań”, np. krewetek.

Uwaga! Wiele osób wyjmuje żółwia z wody, by się z nim „pobawić” lub pozwolić mu beztrosko pochodzić po mieszkaniu. To wielki błąd. Żółw nie jest zwierzęciem towarzyskim, a przez chodzenie po podłodze może się po prostu rozchorować. Zwierzęcia nie powinno się nigdy wyjmować z akwarium. Dodatkowo należy pamiętać, że włożenie ręki do akwarium z żółwiem może skutkować niegroźnym, acz trochę bolesnym ugryzieniem palca.

  • Niedogodności związane z posiadaniem żółwia

Żółw, z początku malutki, bardzo szybko rośnie i po dwóch latach zwykle należy wymienić akwarium na większe – w przeciwnym razie zwierzę będzie się męczyć. To z kolei może stworzyć problem ze względu na potrzebną przestrzeń. Dodatkowo bardzo szybko brudzi się jego akwarium, a sprzątanie jest dość kłopotliwe.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia