Telewizor szkodzi małym dzieciom

Pediatrzy: włączony telewizor szkodzi małym dzieciom.

czy małe dziecko może oglądać telewizję

Pediatrzy: włączony telewizor szkodzi małym dzieciom
Pomimo że pediatrzy zgodnie twierdzą, że dzieci poniżej 2 roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji, trzy czwarte takich dzieci w USA żyje w domach, w których praktycznie nie wyłącza się telewizora.

Naukowcy z University of Massachusetts wykazali właśnie, że włączony odbiornik TV rozprasza dzieci podczas zabawy, nawet jeżeli mamy włączony kanał dla dorosłych. A to oznacza, że po prostu włączony TV, grający gdzieś w tle, może zaburzać prawidłowy rozwój najmłodszych.

Pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma "Child Development".

Naukowcy obserwowali 50 dzieci w wieku roku, 2 i 3 lat. Każde dziecko przychodziło do laboratorium z rodzicem i było zapraszane do godzinnej zabawy różnymi, odpowiednimi dla wieku zabawkami. Podczas zabawy na pół godziny włączano telewizor, który odtwarzał znany Amerykański program rozrywkowy dla dorosłych oraz reklamy. Przez kolejne pół godziny telewizor był wyłączony.

Naukowcy obserwowali dzieci podczas zabawy, ponieważ chcieli określić czy TV odtwarzający niezrozumiały dla najmłodszych program dla dorosłych w tym samym pomieszczeniu "w tle" wpływa na zachowanie bawiących się dzieci.

Badacze wykazali, że TV włączony " w tle" zaburza zachowanie dzieci z wszystkich badanych grup wiekowych podczas zabawy zabawkami, nawet jeśli maluchy prawie nie zwracają na niego uwagi. Kiedy telewizor był włączony dzieci bawiły się krócej i poświęcały mniej czasu na zabawę konkretnym przedmiotem.

"Telewizor włączony w tle działa jak audiowizualny rozpraszacz, zaburza proces skupienia uwagi bawiących się dzieci" - tłumaczy Marie Evans Schmidt, główna autorka pracy. "Taki właczony na stałe telewizor stanowi potencjalny czynnik ryzyka dla rozwoju większości Amerykańskich dzieci. Rodzice powinni ograniczać czas, kiedy ich małe dzieci bawią się 'w towarzystwie" TV" - dodaje badaczka. KDO

PAP - Nauka w Polsce 2008-07-15

fot.
Fotolia