Klocki to nie tylko zabawa. Zabawa klockami ma wiele zalet

Zastanawiasz się, jaką zabawkę edukacyjną wybrać dla swojego malucha, aby wspomóc jego rozwój i by mu się szybko nie znudziła? Wybierz klocki.

dobre klocki dla dziecka

Zastanawiasz się, jaką zabawkę edukacyjną wybrać dla swojego malucha, aby wspomóc jego rozwój i by mu się szybko nie znudziła? Wybierz klocki.

W sklepach dostępnych jest wiele zabawek, które wydaja dźwięki, świecą światełkami – niestety tylko z nazwy są edukacyjne, większość w nich opiera się na odtworzeniu i powielaniu tego samego działania przez dziecko, a nie na rozbudzaniu jego wyobraźni i kreatywności. Co jest kreatywnego w naciskaniu przycisków by zabawka wydała dźwięk? Jeśli szukasz zabawki, która będzie stymulowała rozwój dziecka w wielu obszarach, postaw na klocki. Klocki powinny znaleźć się wśród zabawek każdego dziecka.

Zabawa klockami rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki czy rozpoznawania kolorów.

W początkowym okresie młody adept sztuki budowlanej będzie głównie burzył twoje budowle, chwytał pojedyncze klocki i rzucał nimi o podłogę – jest to naturalny etap w rozwoju. Po jakimś czasie będzie próbował zbudować swoją pierwszą budowlę z zaledwie dwóch trzech klocków, a zanim się obejrzysz będzie tworzył coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje.

Wybierając klocki dostosuj je do wieku dziecka i kieruj się zasadą, (którą warto wykorzystywać przy wyborze innych zabawek) im prostsze tym lepiej rozwijają wyobraźnię. Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego wybieraj klocki, z których można stworzyć różne konstrukcje a nie tylko odtworzyć wymyśloną przez producenta budowlę. Zestawy tematyczne zazwyczaj umożliwiają wykonanie jednej konstrukcji.

Klocki najlepiej trzymać w pudełku w łatwo dostępnym dla dziecka miejscu. Ucz porządku po zakończonej zabawie klocki zbieramy do pudełka.

Klocki są zabawką uniwersalną i lubianą przez dzieci od najmłodszych lat. Są idealne zarówno dla dziewczynek, jaki i dla chłopców. Co ciekawe dziewczynki budują konstrukcje niższe, zamknięte; natomiast chłopcy starają się budować jak najwyższe budowle.

Zabawa klockami same zalety:

 1. Ćwiczy zdolności manualne – a więc przygotowuje do nauki pisania
 2. Ćwiczy koncentrację
 3. Ćwiczy koordynację wzrokową
 4. Rozwija wyobraźnię
 5. Rozwija kreatywność
 6. Wspólne budowanie z klocków z rodzicami czy innymi dziećmi uczy dzielenia się i współdziałania

Czego możesz nauczyć dziecko w czasie zabawy klockami:

 • Rozpoznawania kolorów
 • Rozpoznawania kształtów – świetne są do tego klocki drewniane
 • Klasyfikowania – mniejszy, większy
 • Działań na zbiorach
 • Liczenia
 • Relacji przestrzennych – nad, pod, prawo, lewo, obok

Przykłady zabaw z klockami

 • Pokazuj dziecku klocek i nazwij jego kolor – na początek wystarczą 2-3 klocki w jednolitych kolorach. Potem poproś dziecko by wskazało lub podało ci klocek określonego koloru.
 • Pokazuj dziecku klocki o określonych kształtach i nazywaj je, potem poproś by dziecko podało ci klocek określonego kształtu
 • Ustaw obok siebie dwie wieże, jedną z jednego klocka drogą z dwóch – wyjaśnij znaczenie mniejsze - większe
 • Twórz zbiory kilku elementowe – ucz dziecko pojęcia więcej - mniej
 • Ustaw kilka klocków i ucz liczenia
 • Poproś dziecko, aby z pudełka podało określoną liczbę klocków, klocki w danym kolorze czy o danym kształcie
 • Zbudujcie małe miasto z klocków i małym samochodzikiem przemierzajcie jego ulice tak by nie uszkodzić zabudowań
 • Przedszkolaka możesz porosić o narysowanie zbudowanej konstrukcji.
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia