16 maja prezydent podpisał nowelizację ustawy, 500+ na pierwsze dziecko jest już faktem. Od 1 lipca, można składać elektroniczne wnioski o przyznanie świadczenia. Jak to zrobić? I co z kryterium dochodowym?
500+ na pierwsze dziecko - znika kryterium dochodowe
Zanim weszła w życie nowelizacja ustawy, tylko część rodziców mogła liczyć na pieniądze na pierwsze dziecko. Dotyczyło to rodzin, w których miesięczny dochód na jednego członka nie przekraczał 800 złotych lub 1200 zł, jeśli któreś z dzieci jest niepełnosprawne.
Od 1 lipca 2019 kryterium dochodowe zniknęło. Świadczenie 500+ należy się na każde dziecko, niezależnie od tego, czy jest pierwsze, drugie czy trzecie. O czym należy pamiętać?
500+ na pierwsze dziecko - pilnuj terminów!
To kiedy rodzice złożą wniosek o 500+, ma ogromne znaczenie. Wnioski w formie elektronicznej można składać od 1 lipca, a papierowe – od 1 sierpnia. Mamy na to czas aż do 30 września, ale uwaga – przekroczenie tego terminu będzie nas sporo kosztować, ponieważ nie otrzymamy wówczas świadczenia z wyrównaniem.
Oto zależności między terminem złożenia wniosku o 500+, a datami i wysokościami wypłat:
- Jeśli złożysz wniosek w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia, to pieniądze otrzymasz do 31 października, z wyrównaniem od 1 lipca.
- Jeśli złożysz wniosek w terminie od 1 do 30 września, to pieniądze otrzymasz do 30 listopada, z wyrównaniem od 1 lipca.
- Jeśli złożysz wniosek w terminie od 1 do 31 października, to pieniądze otrzymasz do 31 grudnia, ale z wyrównaniem tylko od października
- Kolejne wypłaty łatwo przewidzieć – dokumenty złożone od 1 do 30 listopada będą skutkowały wypłatą świadczenia do 31 stycznia, ale z wyrównaniem od listopada. Itd.
Sposoby na pozyskanie świadczenia 500+
Wniosek o 500+ na pierwsze dziecko możesz złożyć, aż na cztery różne sposoby.
- Najłatwiejszy sposób, to wejście na stronę internetową banku. Większość z nich oferuje składanie wniosku – wystarczy tylko kliknąć odpowiednie miejsce i wypełnić gotowy formularz. Następnie na zapisany adres mailowy otrzymujemy potwierdzenie złożenia wniosku.
- Druga metoda to odwiedzenie placówki ośrodka pomocy społecznej, czyli GOPS-u albo MOPS-u. Tam pobieramy papierowy formularz, wypisujemy go i oddajemy personelowi.
- Nieco bardziej skomplikowane jest złożenie wniosku przez serwis internetowy empatia.mrpips.gov.pl. Musisz mieć profil zaufany albo bezpieczny podpis elektroniczny. Jeśli nie masz żadnego z wymienionych, to wiedz, że profil zaufany szybko założysz na stronie internetowej większości banków.
- W końcu możesz złożyć wniosek poprzez serwis PUE ZUS. Jednak i tutaj musisz mieć bezpieczny elektroniczny podpis albo profil zaufany.