Roczny urlop macierzyński dla wszystkich mam 2013

Dobra wiadomość dla wszystkich mam, które urodziły w pierwszym kwartale 2013 roku.

roczny urlop macierzyński

Dobra wiadomość dla wszystkich mam, które urodziły w pierwszym kwartale 2013 roku. Znalazły się środki by wydłużony urlop macierzyński przysługiwał wszystkim kobietom, które urodziły w 2013 roku a nie tylko tym, które urodziły po 17 marca 2013 roku.

Premier poinformował o tym podczas konferencji prasowej. Premier Tusk podkreślił, że jest zwolennikiem rocznego urlopu rodzicielskiego.
– Jeśli dzisiaj stać nas, ze względu na wygenerowanie pewnych środków, na jeszcze jedną inwestycję, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. – powiedział Tusk.

Rząd planując wydatki na 2013 rok nie dysponował odpowiednią ilością pieniędzy by objąć rocznym urlopem wszystkie dzieci. Tak zrodził się pomysł by dzieci urodzone w pierwszym kwartale nie były objęte wydłużonym urlopem macierzyńskim. Ustawa ta spotkała się z niedozwoleniem społecznym wrażonym przez rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale.

Rząd znalazł dodatkowe środki, reformę sfinansują między innymi środki przesunięte z rezerwy przeznaczonej na zwalczanie skutków klęsk żywiołowych, w której znajduje się obecnie miliard złotych.

Projekt ustawy obejmującej rocznym urlopem wszystkie mamy z 2013 roku trafi teraz do parlamentu. Rząd proponuje wprowadzić 20-tygodniowy urlop macierzyński, 6-tygodniowy dodatkowy urlop macierzyński oraz 26-tygodniowy urlop rodzicielski, którym ojciec i matka mogliby się dzielić.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia