Rodzice często popełniają błąd wybierając przewijak czy wanienkę tak, by wizualnie pasowała do wystroju ich mieszkania.
Sponsorowany
Wyprawka dla dziecka zawiera nie tylko małe ubranka, które łatwo schować w szafie, ale również elementy wielkości mebli, stale widoczne w różnych pomieszczeniach w domu. Rodzice często popełniają błąd wybierając przewijak czy wanienkę tak, by wizualnie pasowała do wystroju ich mieszkania. Tymczasem na pierwszym miejscu powinni postawić bezpieczeństwo dziecka.
Przewijak i wanienka to dwa elementy wyprawki malucha, które stale są w użyciu. Wanienka minimum raz dziennie, przewijak od kilku do kilkunastu razy. Nic więc dziwnego, że rodzice kupując te rzeczy patrzą na ich wygląd. Niestety wygląd nie świadczy o jakości i bezpieczeństwie produktu. Inny błąd z jakim często można spotkać się przy wyborze tych sprzętów, to ograniczenie się do myślenia o bezpieczeństwie noworodka, tymczasem zarówno z przewijaka, jak i z wanienki dziecko korzysta co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia. W tym czasie zmienia się znacznie jego wzrost, waga oraz zdolności chwytania różnych przedmiotów. Warto wziąć pod uwagę, że to co dobre dla niewprawnych rączek noworodka, nie zawsze jest równie bezpieczne dla ciekawskiego świata roczniaka.
Czym powinna się charakteryzować bezpieczna wanienka?
Przede wszystkim wanienka powinna być stabilna, to znaczy nie przewracać się przy naporze na jedną stronę. O ile kąpiąc noworodka mamy nad nim całkowitą kontrolę to już siedzące w wanience dziecko potrafi wykonać nieoczekiwany ruch, który w przypadku nieodpowiedniej wanienki skończy się wylaniem dziecka z kąpielą. Dobrym wyborem jest wanienka z grubym dnem. Dodatkowa waga dna zapewnia produktowi większą stabilność.
Jeśli wanienka ustawiana jest na stojaku, tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na jego stabilność, rozstaw nóg, oraz ich zakończenie. Gumowe nakładki dają zdecydowanie większą przyczepność i stabilność niż plastikowe wykończenie.
To co rzadko jest sprawdzane przez rodziców, a ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka to zewnętrzna krawędź wanienki. Wcześniej czy później maluch chwyci ją swoją rączką, dlatego w żadnym wypadku nie może być ostro zakończona. To samo tyczy się wszystkich elementów wanienki, np. miejsca przeznaczonego na mydło czy zabawki.
Wanienki produkowane są różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę, że skóra dziecka ma z nimi stały kontakt, muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów. Tworzywo, z którego produkuje się wanienki w żadnym wypadku nie może zawierać niebezpiecznych związków chemicznych.
Bezpieczny przewijak czyli jaki?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przewijaków, od prostych nakładanych na łóżeczko, po przewijaki na komodę lub zintegrowane z komodą a także przewijaki wbudowane w ścianę. Wybór przewijaka najczęściej uwarunkowany jest ilością miejsca w mieszkaniu, jaką można przeznaczyć na ten sprzęt. Jednak w każdym przypadku na pierwszym miejscu musi stać bezpieczeństwo dziecka. Wszystkie praktyczne rozwiązania ułatwiające rodzicom codzienne zabiegi higieniczne przy niemowlęciu, nie mogą nieść ze sobą ryzyka dla dziecka.
Jeśli przewijak posiada jakiekolwiek mechanizmy ruchome (dotyczy przewijaków składanych) to muszą być one zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem ich przez dziecko. Odległości między częściami ruchomymi muszą być na tyle duże, by nie doszło do przypadkowego zakleszczenia rączek, nóżek bądź główki dziecka. Normy dotyczące przewijaków określają także maksymalną długość sznurków, pasków, i wąskich kawałków tkaniny - jeśli takowe występują nie mogą być dłuższe niż 22 centymetry (220 milimetrów). Wszystkie krawędzie przewijaka muszą być zakończone w sposób wykluczający przypadkowe skaleczenie się przez dziecko bądź osobę dorosłą.
Podobnie jak w przypadku wanienki przewijak musi być wykonany z bezpiecznych materiałów, wolnych od szkodliwych substancji chemicznych.
Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa przewijaków zawarte są w normach PN-EN 12221-1 oraz PN-EN 12221-2 [PN-EN 12221-1+A1:2014-02; PN-EN 12221-2+A1:2014-02
Znak certyfikacji wskazówką bezpieczeństwa
Klienci dokonujący zakupów w sklepach z akcesoriami dla dzieci nie mają możliwości osobiście przeprowadzić testów jakościowych interesujących ich produktów. Jednak nie oznacza to, że są zmuszeni ślepo wierzyć w informacje od producenta, w jakie powinien być zaopatrzony również każdy przewijak czy wanienka. Skąd zatem czerpać pewność, że kupujemy produkt bezpieczny dla dziecka? Najlepiej na produkcie lub dołączonej do niego etykiecie poszukać symboli świadczących o nadanych znakach certyfikacji. Zapewne wszyscy znają symbol CE, który powinien znajdować się na wszystkich artykułach dla dzieci. Jeśli go nie ma produkt z całą pewnością nie powinien zostać kupiony.
Innym symbolem świadczącym o jakości i bezpieczeństwie produktu jest charakterystyczny znak TÜV. TÜV Rheinland jest niezależną jednostką badawczą, która od 140 lat zajmuje się badaniem i certyfikowaniem szerokiej gamy produktów trafiających później do codziennego użytku. Każdy produkt poddany procesowi certyfikacji przechodzi szereg testów, które mają za zadanie wykazać, czy spełnia on wszelkie normy i standardy określone przez prawo. Certyfikat nadany przez TÜV Rheinland świadczy o pozytywnym wyniku kontroli jakościowej produktu.