Żylaki kończyn dolnych to poważny problem medyczny, z którym ludzie borykają się od dziesięcioleci.
Sponsorowany
Żylaki kończyn dolnych to poważny problem medyczny, z którym ludzie borykają się od dziesięcioleci. Na przestrzeni lat powstało bardzo wiele różnych sposobów ich leczenia, a ze względu na bardzo częste pojawianie się wśród pacjentów można je leczyć w bardzo wielu placówkach w całej Polsce. Ze względu na to, że schorzenie traktowane jest w sposób ogólny, a często bagatelizowane, każdy pacjent powinien zainteresować się zdrowiem swoich nóg i podjąć decyzję, gdzie otrzyma najlepszą i najskuteczniejszą opiekę. Największa w Polsce baza informacji o metodach leczenia żylaków nóg, lekarzach i klinikach znajduje się na portalu www.tourmedica.pl
Częstość występowania żylaków kończyn dolnych nasila się wraz z wiekiem pacjentów. U osób około 30 roku życia, problem ten dotyczy ok. 1% populacji, natomiast w wieku powyżej 70 lat choroba ta dotyka nawet 50% populacji, z czego u kobiet schorzenie to występuje nawet dwukrotnie częściej. Objawem żylaków są widoczne przez skórę, poszerzone żyły. Często wiąże się to z pojawieniem się przewlekłej niewydolności żylnej, a co za tym idzie z niewydolnością układu krążenia. W związku z tym ich pojawienia się nie można bagatelizować, a pacjenci powinni zareagować już podczas pojawienia się pajączków naczyniowych. Nie są one co prawda przyczyną powstania żylaków, aczkolwiek świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu krwionośnego.
Bardzo ważna wśród pacjentów jest świadomość, że nieleczenie żylaków często prowadzi do nasilenia zaburzeń układu krwionośnego a w efekcie może to stanowić nawet zagrożenie życia. W związku z tym warto jest korzystać z nowoczesnych, wysoce skutecznych i bezpiecznych metod, a leczenie podjąć niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych symptomów. Najbardziej inwazyjna jest metoda tradycyjnego usuwania żylaków zwana również operacyjną metodą Babcocka. Polega ona na wycięciu niewydolnych żył i żylaków. Popularną metodą leczenia żylaków jest również skleroterapia - EVS (endoscopic variceal sclerotherapy), którą stosuje się od wielu lat w przypadku leczenia pajączków, drobnych żylaków i żył siatkowych. Wyróżnia się skleroterapię piankową, gdzie do żyły wstrzykuje się środek obliterujący, którego zadaniem jest wytworzenie zwężenia, zwłóknienia i trwałego zamknięcia żyły. Innym podtypem EVS jest mikroskleroterapia, którą stosuje się w celu usuwania drobnych żył.
Nowoczesną metodą leczenia żylaków jest EVLT (endo venous laser treatment) znana również jako wewnątrzżylna laserowa obliteracja żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Metoda ta jest stosowana od 2002 roku i cieszy się coraz to większą popularnością. Wynika to z jej małej inwazyjności, wysokiej skuteczności i bardzo krótkiego okresu rekonwalescencji. Według niektórych szacunków w Stanach Zjednoczonych tą metodą leczy się nawet 90% pacjentów. W Polsce zabieg ten wykonywany jest w większości większych miast, na portalu tourmedica.pl można sprawdzić, które ośrodki znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania oferują leczenie tą metodą.
Wysoce innowacyjną metodą leczenia żylaków jest EVRF (endo venous radio frequency), określana jako wewnątrzżyla termoablacja z wykorzystaniem fal radiowych. Metoda ta stosowana jest zaledwie od kilku lat, natomiast ze względu na jej wysoką skuteczność oraz niską inwazyjność uznano ją w 2011 roku złotym standardem w leczeniu niewydolności żylnej. W Polsce zabieg ten można wykonać w wielu ośrodkach (lista znajduje się na tourmedica.pl). Przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu, do żyły pacjenta wprowadza się bardzo mały aplikator wysyłający fale radiowe. Powoduje to miejscowe podgrzanie i natychmiastowe obkurczenie i zwłóknienie żyły.
Sposób leczenia żylaków kończyn dolnych musi zostać dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta. W związku z tym, że zbagatelizowanie problemu żylaków może skutkować poważnymi powikłaniami, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią, konieczne jest podjęcie działań niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów. Wskazane jest również skorzystanie z konsultacji odpowiedniego specjalisty, który swoim autorytetem zagwarantuje dobór najlepszej metody, a co za tym idzie uzyskanie możliwie najlepszych efektów terapeutycznych.
Pacjenci coraz częściej są zajęci swoimi sprawami, a własne zdrowie odkładają najpóźniej jak to możliwe. Przez to często narażają się na powikłania i utratę możliwości powrotu do pełnego zdrowia. Wychodząc naprzeciw tym problemom został stworzony portal Tourmedica.pl. Oprócz informacji na temat najlepszych klinik z całej Polski, a także lekarzy niemalże ze wszystkich gałęzi medycy (w przypadku leczenia żylaków - baza blisko 100 placówek oraz ponad 200 lekarzy), portal zawiera również ceny usług medycznych. Dodatkowo, dla pacjentów ceniących swój czas została stworzona infolinia, która pozwala na znalezienie odpowiedniego lekarza i umówienie wizyty zaledwie podczas jednej rozmowy telefonicznej. Dzięki największej i kompleksowej bazie pacjent podejmuje leczenie znacznie szybciej i nie przepłaca za korzystanie z usług medycznych.