Dieta kobiety karmiącej powinna różnić się od diety stosowanej na co dzień. Dzieje się tak dlatego, że w czasie laktacji zmienia się regulacja hormonalna organizmu matki, a co za tym idzie, zmianom ulega także metabolizm, który jest nastawiony przede wszystkim na produkcję mleka.
Sponsorowany
Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa dieta kobiety karmiącej? Czy warto w tym czasie dodatkowo wspomóc organizm za pomocą suplementów diety?
Suplementacja dla matki karmiącej – wapń i witamina D
W diecie kobiety karmiącej powinno być dużo witamin i minerałów. Wprawdzie dieta tylko w niewielkim stopniu wpływa na jakość i objętość wytwarzanego pokarmu, ale za to niedobory określonych składników, mogą być groźne dla matki. W diecie matki, bardzo ważną rolę odgrywa wapń. Niedobór tego składnika może negatywnie wpłynąć na gęstość kości kobiety, a w rezultacie doprowadzić do osteoporozy. Żeby temu zapobiec, należy spożywać ok. 1300 mg wapnia dziennie. Badania pokazują, że dieta zaspokaja jedynie 50-60% dziennej normy, warto zatem zadbać o suplementację tego składnika. Do mineralizacji wapnia niezbędna jest witamina D, którą także powinny suplementować matki karmiące – ok. 20-25 mikrogramów na dobę. Suplementy z witaminą D, dopasowane do potrzeb matek karmiących, można znaleźć tutaj: http://bioaron.pl/.
Dieta kobiety karmiącej – kwas DHA
Idealne suplementy dla matki karmiącej powinny zawierać nie tylko wapń i witaminę D, ale też kwas DHA. To substancja, która przede wszystkim poprawia odporność mamy, ale też pozytywnie wpływa na jej stan psychiczny i m.in. zapobiega depresji. Kwas DHA jest jedną z niewielu substancji, której zawartość w mleku zależy od diety matki. Udowodniono, że DHA pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka, dlatego tym bardziej warto uzupełniać jego niedobory. Zalecana dawka DHA to 200-300 mg dziennie. W przypadku kobiet, które stosują dietę ubogą w ryby, dieta powinna być zwiększona do 500 mg dziennie. Wybierając suplementy dla matki karmiącej, warto pamiętać także o jodzie. To składnik szczególnie ważny dla matek, które ograniczają spożycie soli i jedzą mało ryb. Zalecana dawka jodu to 150 mikrogramów dziennie.
Odpowiednio dobrane suplementy dla matki karmiącej pozytywnie wpływają zarówno na organizm kobiety, jak i mogą wspomagać rozwój dziecka. To preparaty bezpieczne dla zdrowia, które warto stosować, by uzupełnić niedobór konkretnych substancji.