Oto przegląd produktów do pielęgnacji, które każda mama niemowlaka powinna mieć zawsze pod ręką i które warto włączyć do pierwszej wyprawki dla malucha.
Taki mały, a jego kosmetyczka już pęka w szwach! Nie bez powodu. W okresie niemowlęcym skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i skłonna do przesuszeń, dlatego wymaga szczególnej troski. Oto przegląd produktów do pielęgnacji, które każda mama niemowlaka powinna mieć zawsze pod ręką i które warto włączyć do pierwszej wyprawki dla malucha.
1. Sól fizjologiczna
Ma wiele zastosowań. Kropelka wpuszczona do każdej dziurki nosa pomaga go oczyścić. Gaziki nasączone solą fizjologiczną pomagają oczyścić oczy malucha. W przypadku infekcji przyda się też od inhalowania górnych dróg oddechowych.
2. Emolienty
Zwykłe mydła wysuszają wrażliwą i z natury skłonną do przesuszania skórą maluchów, dlatego warto sięgać po kosmetyki, które mają w składzie substancje natłuszczające i nawilżające, tworzące specyficzną barierę ochronną na skórze. Świetnie sprawdzą się emolienty do kąpieli, np. Eloderm. Preparaty z emolientami nie tylko zatrzymują wodę w naskórku, ale też wpływają na niego regenerująco i stanowią barierę dla alergenów.
3. Krem z filtrem
Obowiązkowy w czasie słonecznych dni od wiosny co najmniej do końca lata. Dobry krem powinien być przeznaczony dla dzieci (z oznaczeniem wieku na opakowaniu) chronić przed promieniowaniem UVA i UVB. Najlepiej jeśli zawiera filtry mineralne (fizyczne), a nie chemiczne. Dla dzieci wskazane są wysokie filtry: od 25 do 50+ SPF. Uwaga: maluchów do szóstego miesiąca nie zaleca się wystawiać na działanie słońca.
4. Krem na wiatr i mróz
Tzw. kremy na niepogodę chronią skórę przed wpływem czynników zewnętrznych i stosuje się je przed wyjściem na spacer w chłodne dni. Najlepsze są te kremy, które są tłuste i zawierają jak najmniej wody w składzie. Warto zwrócić uwagę na opis na opakowaniu – wiele tego typu kremów przeznaczonych jest dopiero dla dzieci od 6. miesiąca życia.
5. Krem do pupy
Chyba najczęściej używany niemowlęcy kosmetyk. Do codziennej pielęgnacji przy przewijaniu poleca się kremy o prostym składzie, bez tlenku cynku, nakładane cienką warstwą, która pozwoli skórze oddychać. Po kremy z tlenkiem cynku najlepiej sięgać wtedy, kiedy skóra niemowlaka jest odparzona.
6. Balsam do ciała
Zdaniem dermatologów noworodków ze zdrową skórą nie trzeba niczym smarować, ale dla wielu rodziców delikatny masaż z użyciem balsamu po wieczornej kąpieli to przyjemny rytuał, który pomaga budować więź z dzieckiem i oswaja go z dotykiem. Lepiej, żeby był to delikatny krem np. emolientowy niż oliwka, która zatyka pory skóry.
7. Środek odkażający do pielęgnacji pępka
Dawniej do pielęgnacji pępka używano wacików nasączonych spirytusem, dziś częściej polecane są preparaty odkażające, aby zabezpieczyć dziecko przed bakteriami, np. Octenisept lub chlorheksydyna. Wystarczy pępek osuszyć i spryskać.
8. Płatki kosmetyczne
Małymi można przemywać oczy starszym dzieciom. Duże są świetne do oczyszczania dziecięcych pośladków. Wystarczy je zamoczyć w ciepłej wodzie i sprawdzą się lepiej niż mokre chusteczki.
9. Jałowe gaziki
Bardzo praktyczne do pielęgnacji oczu (pamiętaj, jeden gazik na jedno oko!). Przydadzą się także do osuszania kikuta pępowiny, szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka.
10. Patyczki do uszu
Wbrew nazwie, przydają się nie tylko do czyszczenia uszu. Przy czym jak w przypadku dorosłych, myjemy nimi tylko małżowinę i przestrzeń za nią, nigdy nie wkładamy patyczka do przewodu słuchowego! Świetnie się też sprawdzają do przemywania pępka.