Pierwsze urodziny dziecka to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Kończy się okres niemowlęcy i dziecko wchodzi w kolejny etap rozwoju. Aby zadbać o jego potrzeby żywieniowe, wciąż należy dbać, by jego dieta była odpowiednio zbilansowana, pełna wartościowych odżywczo produktów. Jak to zrobić i z czego komponować obiadek dla dziecka?
Sponsorowany
Zalecenia ekspertów dotyczące żywienia rocznego dziecka
Instytut Matki i Dziecka w 2016 roku wykonał ogólnopolskie badanie pod hasłem „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia”. Można wysnuć z niego wniosek, że w wielu przypadkach dieta dziecka po 12 miesiącu życia jest opracowywana w sposób nieprawidłowy. Wykazano w badaniu, że:
- 94% dzieci ma w codziennej diecie niedobory witaminy D,
- 88% dzieci otrzymuje za mało warzyw,
- 83% dzieci je posiłki dosalane,
- 75% dzieci spożywa nadmierną ilość cukru,
- 42% dzieci ma niedobory wapnia w diecie.
To niepokojące, ponieważ nieprawidłowa dieta na tym etapie życia mieć może poważne konsekwencje w przyszłości.
Eksperci wskazują, że w wieku poniemowlęcym nastąpić powinna istotna zmiana we wzorach żywieniowych. U dziecka rocznego należy więc przejść z diety typowo mlecznej (płynnej) do żywienia bardziej urozmaiconego – diety przejściowej, zgodnie ze schematem:
- etap I: dieta niemowlęca
- etap II: dieta przejściowa
- etap III: dieta stołu rodzinnego.
Dieta przejściowa powinna przy tym być dostosowana do fazy rozwoju dziecka i zawierać produkty i potrawy bezpieczne pod względem wartości odżywczej i jakości zdrowotnej, o konsystencji półstałej i stałej.
Co powinno jeść nasze dziecko?
Dieta dziecka w wieku od 1 do 3 lat powinna być jak najbardziej urozmaicona pod względem doboru produktów. Pełnowartościowy jadłospis naszej pociechy uwzględnia wszystkie produkty z 5 podstawowych grup:
- warzywa i owoce – bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne,
- produkty zbożowe – źródło węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z grupy B, składników mineralnych: magnezu, żelaza, miedzi itd.,
- mleko i produkty mleczne – dostarczające pełnowartościowe białko oraz wapń, a także niektóre witaminy z grupy B,
- mięso, ryby, jaja – będące źródłem m.in. pełnowartościowego białka, witamin B12, PP, żelaza oraz cynku
- tłuszcze roślinne – zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E.
Tłuszcze są źródłem energii, jednak większość dziennego zapotrzebowania energetycznego powinna pochodzić z węglowodanów, najlepiej złożonych, m.in. z przetworów zbożowych.
Co jeszcze warto wiedzieć, przygotowując obiadek dla dziecka? Choć maluszek zna już większość produktów, które rodzic włączył do jego menu w czasie rozszerzania diety, wciąż zapewne istnieją takie, których smaku jeszcze nie zna. Ważne jest, by nowe, nieznane dotychczas dziecku produkty wprowadzać stopniowo, przyzwyczajając w ten sposób do nich maluszka i z uwagą śledziąc reakcje pociechy.
Jak przygotowywać obiadek dla dziecka?
Maluszek, który ukończył 1. rok życia jest o wiele bardziej aktywny niż kilkumiesięczne niemowlę. Jego ciekawość świata popycha go do działania, przez co potrzebuje on na co dzień więcej energii, którą trzeba mu dostarczyć wraz z pożywieniem. Dziecko powinno spożywać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 główne oraz dwa dodatkowe. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię u dzieci rocznych zależy od ich masy ciała. Według IMiD, u maluchów w wieku 13-36 miesięcy wynosi ono ok. 83 kcal na dobę na kilogram masy ciała. Zaleca się przy tym, aby obiadek dla dziecka i pozostałe dania, jakie serwujemy maluszkowi, były urozmaicone pod względem produktów spożywczych i zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze: pełnowartościowe białko, tłuszcze, głównie nienasycone oraz węglowodany pochodzące z produktów zbożowych. Jadłospis powinien być także uzupełniony o źródła witamin i składników mineralnych – znajdziemy je m.in. w warzywach i owocach.
Planując obiadek dla dziecka, trzeba mieć na uwadze to, by był pełnowartościowy. To, co powinno zainteresować rodzica, to pochodzenie produktów, jakie planuje uwzględnić w diecie małego dziecka. Warto sięgać po opracowane przez ekspertów dania gotowe Gerber JUNIOR, które z powodzeniem staną się elementem odpowiednio zbilansowanej diety naszego dziecka. Powstały one specjalnie z myślą o dzieciach po 1. roku życia. Ich skład, wartość odżywcza i konsystencja dopasowane zostały do potrzeb i możliwości maluszków w tym wieku. Do wypróbowania są m.in. takie ciekawe kompozycje jak Spaghetti po bolońsku czy Risotto z indykiem i warzywami. Wszystkie składniki wykorzystane do produkcji dań Gerber JUNIOR spełniają rygorystyczne normy żywności dla niemowląt i małych dzieci, dlatego rodzic wybierając je, może mieć pewność odnośnie ich wysokiej jakości.
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość