Mata edukacyjna świetnie wspomaga rozwój psychoruchowy malucha – pobudza zmysły i rozwija jego wyobraźnię. Jest to również gadżet, który pozwala dziecku przez chwilę zająć się sobą i nie wymagać stuprocentowego zaangażowania ze strony rodzica. W poniższym tekście radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze maty edukacyjnej dla niemowląt.
Sponsorowany
Cztery elementy, które warto sprawdzić przed zakupem
Ten przydatny gadżet jest zalecany już nawet dla trzymiesięcznych dzieci. Fragmenty materiałów o różnej fakturze, wypustki i szeleszczące elementy, zwykle umieszczane na tego typu matach, wzbudzają żywe zainteresowanie rozwijającego się maleństwa. Dzieci w tym wieku są już o wiele bardziej ruchliwe, znacznie wyostrzają się również ich zmysły. Nic więc dziwnego, że zwykłe grzechotki mogą być dla nich zbyt mało stymulujące. Maty wielofunkcyjne zapewnią z kolei świetną i bezpieczną zabawę. Poniżej lista elementów, którym warto się szczególnie dobrze przyjrzeć.
- Materiał – trzeba sprawdzić, czy mata edukacyjna została wykonana z gładkich i miękkich materiałów. Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i podatna na różnego rodzaju podrażnienia, dlatego w tym przypadku dobrze sprawdzi się np. bawełna lub plusz. Mata powinna również być odpowiednio gruba, by zapewnić maluchowi maksymalną wygodę. Dobrze też, żeby posiadała termoizolację, która zapobiegnie przenikaniu chłodu.
- Urozmaicenia – w tym wypadku chodzi o zabawki, które dodatkowo uatrakcyjnią dziecku czas. Grzechotki w różnorodnych kształtach, lusterka, a także elementy wydające odgłosy lub grające melodyjki po ściśnięciu czy włączeniu przyciskiem z pewnością przypadną maluchowi do gustu. Dobrze sprawdzają się również takie maty, które posiadają różnorodne wypustki – leżące na brzuszku niemowlę chętnie je chwyta. nie powinno również zabraknąć kolorowych nadruków, które świetnie rozbudzają wyobraźnię.
- Rodzaj pałąka – dwa krzyżujące się nad matą pałąki to najczęstsze rozwiązanie w matach edukacyjnych dla niemowląt. Przymocowane do nich grzechotki stanowią zwykle przedmiot zainteresowania leżącego na plecach maluszka. Najlepiej, aby wiszące zabawki były na tyle duże, by dziecko mogło je samodzielnie chwycić. Dzięki temu malec ćwiczy koordynację oko-ręka.
- Kojec – niektóre maty posiadają w zestawie dodatkowe elementy, a dokładniej – specjalne ścianki. Po odpowiednim przymocowaniu powstaje funkcjonalna konstrukcja, która jest swoistym placem zabaw dla dziecka. Maty edukacyjne z kojcem sprawdzają się najlepiej dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć.
Coś dla starszaków
Starsze dzieci – powyżej drugiego roku życia, są już na zupełnie innym etapie rozwoju, dlatego ich potrzeby są całkowicie różne od potrzeb niemowląt. Idealne dla nich okażą się maty piankowe w kształcie puzzli, które można układać w dowolny sposób. Elementy układanki posiadają również konkretne motywy – cyferki, zwierzątka, literki, co zachęca dziecko do nauki. Wielką zaletą piankowych mat edukacyjnych jest ich miękka i elastyczna struktura. Dzięki temu z puzzli można tworzyć dowolne kompozycje, np. domek, w którym maluch będzie się mógł chować.
Jeżeli poszukujesz maty edukacyjnej dla noworodka lub dziecka starszego i zastanawiasz się, jaki model wybrać, zajrzyj na: https://www.emag.pl/maty-edukacyjne-centra-zabawy-dla-dzieci/c i zapoznaj się z ofertą.