Gdy maluszek przychodzi na świat, jednym z Twoich pierwszych zadań jest zapewnienie mu dostępu do pożywienia. Najbardziej efektywną i najzdrowszą opcją dla Twojego dziecka jest karmienie piersią. Jako świeżo upieczona mama możesz jednak mieć pewne wątpliwości i – choć wydaje się to bardzo intuicyjne – nie do końca wiedzieć, jak karmić, aby było dobrze. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat karmienia piersią!
Sponsorowany
Mleko z piersi matki zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze, zapewnia też dziecku podwyższoną odporność. Dodatkowo wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka dopasowuje się składem do jego potrzeb. Udowodniono ponadto, że dzieci karmione piersią ogólnie lepiej radzą sobie w życiu i mają średnio wyższe wyniki na testach inteligencji, dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, warto wziąć pod uwagę tę formę karmienia niemowlaka.
Kiedy zacząć karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby pierwszą próbę karmienia piersią podjąć już w trakcie pierwszej godziny po porodzie. Ważne jest to, aby zachęcać niemowlaka, ale go nie zmuszać. Noworodek powinien mieć odruch odwracania głowy, gdy muśniesz jego policzek piersią oraz ssania, gdy w jego buzi znajdzie się pierś lub coś, co ją przypomina. Są to tak zwane odruchy noworodkowe, wykształcone po to, aby umożliwić niemowlakowi przetrwanie. Jeśli zauważysz ich brak - należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Będąc w szpitalu, masz też szansę skonsultować pozycje do karmienia piersią, personel może Cię z nich przeszkolić oraz wskazać, gdzie popełniasz błędy.
Czy karmienie piersią boli?
Jeśli prawidłowo przystawisz dziecko do piersi, to proces karmienia nie powinien być bolesny. Początkowo możesz odczuwać jednak pewien dyskomfort, ponieważ Twoja pierś nie jest przyzwyczajona do tej czynności, ale szybko on minie. Warto też testować różne pozycje do karmienia, aby dobrać tę najwygodniejszą dla siebie – w końcu spędzisz w ten sposób dużo czasu w najbliższej przyszłości.
W pierwszych tygodniach pokarmu może być bardzo dużo, skutkiem czego piersi będą ciężkie i pełne. Jeśli pokarm produkowany jest w ilości znacznie większej, niż dziecko tego potrzebuje, między karmieniami możesz odciągać go, aby przynieść sobie ulgę. Gdy dokucza Ci dyskomfort, możesz również zastosować zimne okłady na piersi.
Pamiętaj także o tym, że dziecko może mieć trudności z jedzeniem pokarmu, jeśli bardzo intensywnie tryska on z piersi. W takiej sytuacji także uprzednio odciągnij go, by maleństwo mogło spokojnie ssać pierś.
Jak często karmić piersią?
Częstotliwość karmienia piersią zależna jest od dziecka, jednak uniwersalną zasadą jest ta mówiąca, że karmimy niemowlaka „na żądanie“ – czyli zawsze wtedy, kiedy jest głodny i domaga się jedzenia. Warto pamiętać, że płacz jest ostatnim etapem informowania o głodzie, maluch daje subtelnie znać o głodzie dużo wcześniej.
W jakiej pozycji karmić piersią?
Dostępne są różne pozycje do karmienia piersią. Kluczowe jest natomiast to, aby i Tobie i dziecku było wygodnie. Najczęściej wybieraną pozycją jest pozycja siedząca, z dzieckiem przytulonym brzuchem do brzucha i główką opartą na Twoim łokciu – tzw. pozycja klasyczna. Możesz użyć do podtrzymania dziecka zarówno ręki od strony piersi, którą karmisz, jak i przeciwnej – wtedy lepiej podtrzymasz i zaasekurujesz dziecko, na przykład kiedy ma trudność ze ssaniem lub z napięciem mięśniowym.
Jeśli wybierzesz pozycję, w której dłonią będziesz podtrzymywać główkę dziecka – jest to tzw. pozycja krzyżowa. Możesz też karmić malucha w pozycji półleżącej lub na leżąco – na boku lub na plecach. Te pozycje do karmienia sprawdzają się, kiedy chcesz odpocząć, w czasie nocnego karmienia, czy gdy jesteś po cesarskim cięciu.
Bibliografia:
1. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO
2. Dr med. Nehring-Gugulska M., dr med. Oslislo A., lek Żukowska-Rubik M., Karmienie piersią – najczęstsze problemy, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/64298,karmienie-piersia-najczestsze-problemy, data dostępu: 24.05.2019