Obowiązkiem każdego kierowcy przewożącego w swoim samochodzie dzieci, jest zapewnienie im maksimum bezpieczeństwa, poprzez skorzystanie z odpowiednich fotelików, dostosowanych do wieku, wzrostu i wagi małoletniego pasażera. Przy zakupie fotelika powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Jakimi?
Foteliki samochodowe - jak dobrać dla dziecka?
Istnieje wiele klasyfikacji fotelików samochodowych przeznaczonych do bezpiecznego przewożenia dzieci w pojazdach mechanicznych. Najważniejsza wyróżnia foteliki ze względu na kategorię wagową dziecka. Istnieją trzy główne typy fotelików wyróżnione pod takim kątem:
- od 0 do 13 kg - foteliki dla noworodków i niemowląt, na ogół do 1. roku życia, najczęściej w formie fotelika wpinanego w samochodzie tyłem do kierunku jazdy,
- od 9 do 18 kg - foteliki przeznaczone dla starszaków, dzieci w wieku od 1 do 3 lat, montowane tyłem lub przodem do kierunku jazdy, wyposażone w pięciopunktowe, wewnętrzne pasy bezpieczeństwa,
- od 15 do 36 kg - największe foteliki samochodowe dla dużych dzieci, w wieku przedszkolnym i szkolnym, które montowane są z reguły przodem do kierunku jazdy, a dziecko przypinane jest w nich przy użyciu fabrycznych pasów bezpieczeństwa samochodu.
U niektórych producentów są do nabycia także foteliki uniwersalne, „rosnące wraz z dzieckiem”, dostępne dla wagi od 9 do 25 kg oraz od 9 do 36 kg. Posiadają ruchome części, np. zagłówek, oparcie czy siedzisko, które pozwalają na dopasowanie ich wymiarów do gabarytów dziecka.
Jak montować foteliki samochodowe?
Kolejnym kryterium wyróżniającym rodzaje fotelików samochodowych jest typ ich montażu. Mogą być one mocowane za pomocą pasów bezpieczeństwa w samochodzie lub przy użyciu bazy ISOFIX, w której montowane są foteliki z wykorzystaniem zaczepów ISO Fixture. Foteliki z ISOFIXem można zastosować wyłącznie wtedy, gdy samochód posiada odpowiednie akcesoria do ich montażu. Warto sprawdzić to przed zakupem konkretnego fotelika.
Inna klasyfikacja wyróżnia foteliki montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Pierwsze z nich nazywane są fotelikami FWF, czyli forward way facing, zaś drugie RWF - rear way facing. Zgodnie z najnowszymi opiniami ekspertów, dzieci powinny jak najdłużej jeździć tyłem do kierunku jazdy. Zagłówek i oparcie lepiej chronią głowę i szyję dziecka oraz jego kręgosłup, nawet podczas zderzenia czołowego. Wbrew powszechnej opinii, foteliki przeznaczone do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy, występują nie tylko w najmłodszej grupie wiekowej i najmniejszej grupie wagowej, ale i w kolejnych.
Przy zakupie fotelika samochodowego trzeba też sprawdzić, jak wypada on w testach zderzeniowych wykonanych przez niezależne ośrodki badawcze, takie jak ANWB czy AA Trust oraz czy ma wszystkie niezbędne certyfikaty.