Czy niania powinna nosić dziecko w chuście?

Chustowanie jest bardzo chętnie praktykowane przez rodziców, ale czy nie ma przeciwwskazań, aby także niania korzystała z tego sposobu przenoszenia dziecka?

noszenie w chuście

Noszenie dzieci w chuście to coraz bardziej popularna metoda, która coraz częściej wypiera wózki i tradycyjne nosidełka. Chustowanie jest bardzo chętnie praktykowane przez rodziców, ale czy nie ma przeciwwskazań, aby także niania korzystała z tego sposobu przenoszenia dziecka?

Czy warto nosić dziecko w chuście?

Noszenie dzieci w chuście ma wielu zwolenników, ale też wielu przeciwników. Oponenci tej metody obawiają się przede wszystkim negatywnych skutków dla zdrowia dziecka, wskazując na nienaturalne ułożenie kręgosłupa oraz trudności w usamodzielnieniu się dziecka przyzwyczajonego do częstego noszenia na rękach. Zwolennicy noszenia dziecka w chuście wskazują z kolei na fakt, że wózki dziecięce, tak popularne w obecnych czasach, są wynalazkiem XIX wieku, a przed ich pojawieniem się maluchy w większości kultur były noszone właśnie w chustach lub innych fragmentach materiału. Najważniejszą zaletą chustonoszenia, z którą trudno się nie zgodzić nawet osobom, które nie są zwolennikami tej metody, jest możliwość nawiązania bliskiego związku rodzica z dzieckiem. Maluch podczas przenoszenia znajduje się blisko rodzica, dzięki czemu może słyszeć uspokajające bicie serca i czuć się bezpiecznie. Zaufanie, które tworzy się na tym etapie, bez wątpienia procentuje w postaci dobrych relacji także w przyszłości.

Czy niania może, tak jak rodzice, nosić dziecko w chuście?

Wszelkie badania wskazują, ze dzieci noszone w chuście znacznie lepiej rozwijają się zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Maluchy, które od małego miały okazję obserwować codzienne czynności rodziców, znacznie łatwiej nawiązują kontakty społeczne, zarówno z rówieśnikami, jak i z dorosłymi. Zalety chustonoszenia są trudne do podważenia, jednak nawet rodzice przekonani do tej metody często zastanawiają się, czy także niania powinna korzystać z tego sposobu podczas spacerów z maluchem, zakupów i wykonywania codziennych obowiązków. Rodzice obawiają się, że podczas noszenia w chuście pomiędzy dzieckiem a opiekunką wytworzy się zbyt bliska więź, która może zagrozić ich własnym relacjom z pociechą. Z psychologicznego punktu widzenia obawy te nie są uzasadnione. Nianie, które regularnie zajmują się maluchem i spędzają z nim dużo czasu, zawsze nawiązują bliskie relacje z podopiecznym, stając się dla niego wsparciem i ważną osobą w życiu. Fakt noszenia przez opiekunkę dziecka w chuście nie stanowi więc zagrożenia dla relacji malucha z rodzicami, a wręcz przeciwnie, pozwala on zadbać o rozwój dziecka oraz o jego poczucie bezpieczeństwa w czasie, kiedy rodzice nie mogą się nim zajmować, np. ze względu na obowiązki domowe. Obecnie coraz więcej opiekunek deklaruje, że posiada odpowiednią wiedzę z zakresu noszenie dziecka w chuście. Warto jednak sprawdzić tą wiedzę w praktyce i przekonać się, czy niania w Łodzi lub innym mieście, którą chcemy zatrudnić, w rzeczywistości wie, jak prawidłowo wiązać chustę i zadbać o bezpieczeństwo malucha.

fot.
materiały partnera/art sponsorowany