Sponsorowany
Zabawa na lodowisku
Okres dzieciństwa to dobry czas, aby wpoić w dziecku miłość do sportu. W końcu nic tak nie daje zastrzyku energii, jak ruch na świeżym powietrzu. Atrakcyjność konkretnych dyscyplin sportowych w oczach najmłodszych wiąże się z zabawą i beztroską. Przykładem takiej aktywności sportowej jest jazda na łyżwach. Warto zaznaczyć, że w okresie, kiedy u dziecka rozwija się motoryka, zmysł równowagi i orientacji w przestrzeni, łyżwy mogą być świetną okazją do treningu koordynacji ruchowej u malca.
Pamiętaj, że chociaż łyżwy dla dzieci mają im dać frajdę, na tobie spoczywa obowiązek zadbania o bezpieczeństwo. Wybierz zatem bezpieczne miejsce przeznaczone do jazdy oraz zadbaj o kask i ochraniacze. Nie przejmuj się i nie panikuj, jeśli dziecko parę razy upadnie. To normalne. Zachęcaj je do próbowania. Jeśli maluch się nie zrazi, w przyszłości być może zechce trenować łyżwiarstwo na miarę medalu olimpijskiego.
Jazda na sankach
Zima nieodmiennie kojarzy się ze śladami sanek na śniegu oraz z zadowoleniem najmłodszych. Czy jest coś wspanialszego od jazdy na saniach, które pociągnie mama lub tata? Zawsze można urządzić wyścig z rodzeństwem albo przyjaciółmi. A jeżeli na osiedlu znajduje się duża góra idealna do ślizgania się, warto skorzystać z okazji i zabrać tam dzieci. Jakie zalety może mieć zwykłe zjeżdżanie z górki w porównaniu ze wcześniej wspomnianą jazdą na łyżwach? Oto kilka z nich:
rozładowanie energii;
spędzenie czasu z rodziną lub rówieśnikami;
wysiłek fizyczny włożony w ciągnięcie sanek na górkę;
współpraca (oczekiwanie na swoją kolej, uważanie na innych uczestników zabawy).
Lepienie bałwana
Kiedy za oknem robi się biało, grzechem byłoby nie spróbować wykorzystać śniegu, który dopiero co spadł. Najpopularniejszą dziecięcą rozrywką jest lepienie bałwana – prawdziwego symbolu zimy!
Duży, mały czy średni, bałwan może przybrać różne formy - od smukłej sylwetki przypominającej drzewo, po krągłą i pękatą budowę. Nieodłącznym atrybutem tego zimowego tworu są oczywiście marchewkowe nosy, a gałązki doskonale spełnią rolę rąk. Dla tych, którzy marzą o eleganckim bałwanku, czarne guziczki z węgla lub kamyczki znalezione na ziemi to niezbędny dodatek. Jeśli dziecku zamarzy się bałwan-elegancik, koniecznie podarujcie mu pięknem czarne guziczki z węgla albo z kamyków znalezionych na ziemi. Aby bałwanek nie marzł w nocy, warto dać mu stary szalik wokół szyi, a na głowę kapelusz. Nie zaszkodzi, aby bałwan miał towarzystwo: bałwankową rodzinę i przyjaciół.
Co właściwie daje lepienie bałwanów? Przede wszystkim jest to zabawa, którą można praktykować bez względu na wiek. Lepienie śnieżnych figur łączy pokolenia – pozwala wnukom spędzić czas z dziadkami, a rodzeństwu znaleźć wspólny język. Postawienie bałwanów wymaga od uczestników ścisłej współpracy, pomysłowości i cierpliwości. Lepiąc bałwana, nie będzie wam nudno.
Jak widzisz, sposobów na to, aby zimą spędzić czas z dzieckiem, jest sporo. Niektóre wymagają większego zaangażowania i sprawności, inne nie. Łączy je natomiast jedno: dobra zabawa.