Sponsorowany
Podróże jako sposób nauki języków
Podróże stanowią fascynujące doświadczenie, które może mieć ogromny wpływ na rozwój dziecka. Jednym z głównych argumentów przemawiających za tym, że dzieci uczą się języków najlepiej w podróży, jest możliwość zanurzenia się w kulturze i otoczeniu, w którym mówi się danym językiem. Gdy dziecko przebywa w kraju, w którym mówi się danym językiem, ma możliwość poznanie kultury, tradycji i zwyczajów narodowych. To sprawia, że nauka staje się bardziej atrakcyjna i naturalna. Poza tym, codziennie ćwiczy i niejako jest zmuszone do komunikowania się w języku obcym. Dzięki temu rozwija nie tylko umiejętności konwersacji, ale też interpersonalne.
Niestety, mało kto może być w podróży na tyle długo, często i intensywnie, aby wystarczyło to do wyedukowania dziecka i nauczenia go języków obcych. Można więc potraktować podróże jako sposób na utrwalanie wiedzy oraz przekonanie się, co zostało w głowie z nauki w szkole.
Tradycyjna nauka języków w nietradycyjnej szkole
Tradycyjna nauka języków w szkole ma swoje zalety i ograniczenia. Najwięcej korzyści osiągają jednak dzieci uczące się w placówkach dwujęzycznych. Takie klasy mają niezwykle bogaty program nauczania, a także wykwalifikowaną kadrę wraz z całym zapleczem technologicznym i interaktywnym. W szkole dostępne są podręczniki, ćwiczenia i materiały edukacyjne, które wspierają proces nauki. A to jeszcze nie wszystko. Takie szkoły dwujęzyczne często organizują np. międzynarodowe wymiany, wycieczki czy kolonie zagraniczne. Pozwalają one obcować z językiem, a jednocześnie pozostawać w znajomej, lubianej grupie rówieśniczej pod opieką nauczycieli.
Decyzja należy do rodziców i dziecka
Ostateczna decyzja dotycząca tego, gdzie dziecko najlepiej uczy się języków, zależy od indywidualnych predyspozycji, a także możliwości finansowych rodziców. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia, które byłoby odpowiednie dla wszystkich dzieci. I nie warto zamykać się na jedno, a łączyć kilka sposobów przyswajania wiedzy, w taki sposób, aby był to proces odkrywczy i interesujący nawet dla kilkulatków.
Partner artykułu: Butterfly School