Jak sprawnie zorganizować codzienność z dziećmi?

Istnieją trzy wyznaczniki tego, że nie radzisz sobie z organizacją codzienności z dziećmi. Pierwszy – ciągle jesteś bardzo zmęczona. Drugi – stale masz do zrobienia mnóstwo rzeczy i poczucie, że niczego nie doprowadzasz do końca. Trzeci – czujesz się złą mamą. Bo nie masz czasu na zabawę, bo spodenki prasujesz o 6 rano, bo ciągle się denerwujesz. Znasz to? Zatem czas na małe zmiany.

jak organizować codzienność z dzieckiem

Codzienne rytuały

Od kilku lat zachwycamy się wielkim znaczeniem rytuałów w życiu dziecka. Nie myślimy jednak o tym, aby te rytuały wprowadzić w swoim, dorosłym życiu – a szkoda. Stałe schematy plus kilka ważnych zasad poskutkują ustabilizowaniem się także i twojego (waszego) życia i – w końcu! Czerpaniem radości ze zwykłego „dzisiaj”. A zatem – gotowa?

Codzienność z dziećmi

Oto kilka punktów, które pozwolą ci zaprowadzić porządek w waszym codziennym życiu. Dwie rzeczy są pewne – stosowanie wszystkich nie jest łatwe, ale jeśli ci się uda – niemal fizycznie poczujesz zmiany.

  • Regularny tryb życia

Świetnie zorganizowana mama to ta, która wstaje wcześnie rano. Nieistotne, czy jesteś sową, skowronkiem czy jeszcze czymś innym – jeśli przestawisz swój zegar biologiczny, to będziesz wstawać bez trudu. A to z kolei oznacza, że znajdziesz czas na małe przyjemności (gorąca kawa!), na zadbanie o swój wygląd (makijaż, uczesanie) i na pełne przygotowanie dzieci do wyjścia. Co ci to da? Satysfakcję i spokój. Bez nerwowej atmosfery („spóźnimy się, szybciej!”) i bez wyrzutów sumienia („znowu wszystko poszło nie tak, jak miało, wściekałam się na wszystkich”). Uwierz, że twój poranny spokój to bardzo dużo – poczujesz się lepszą mamą.

Najodpowiedniejsze godziny dla młodej mamy to sen nocny zaczynający się o 22-23 i pobudka o godzinie 6. Wstaniesz bez najmniejszego problemu, pełna sił. Po dwóch tygodniach utrzymywania takiego rytmu przyzwyczaisz do niego organizm.

  • Wieczorne przygotowania

Przez „wszystko” rozumiemy ubrania dla dzieci, plecaczki, swoje ciuchy, a nawet kontrola, czy jest coś na śniadanie. Wieczorem zajmie ci to maksymalnie dziesięć minut, a rano podziękujesz sobie za to za każdym razem.

  • Kalendarz mamy

Zamów sobie kalendarz z dużymi budkami i powieś go w widocznym miejscu. Stosuj kolory, wykrzykniki i podkreślaj ważne wydarzenia. Co dzięki temu osiągniesz? To proste – nic cię nie zaskoczy. Żadnego „ojej, dzisiaj Olek miał mieć szczepienie!”, „kurcze, przecież Madzia ma dziś to wyjście do teatru!”.

Uważaj na dwie pułapki. Pierwsze to „zapiszę to później” – nie, zapisuj od razu. Druga – „nie chce mi się zapisywać w kalendarzu, ta karteczka wystarczy” – nie wystarczy. Zniknie, zgubi się, zje ją dziecko. Kalendarz. Dzięki niemu wpadek będzie mniej. A ty poczujesz się o wiele lepiej zorganizowana.

  •  Sprawny plan dnia

Przykład – twoja pobudka o 6, pobudka dzieci o 7, śniadanie, wyjście na spacer i zakupy, 11 – drzemka dziecka, 14 – obiad, 15 – spacer, 17 – ogarnianie mieszkania, 18 – czas z dziećmi, 19 – kolacja, kąpiel, sen dzieci. Tak, to jest szalenie monotonne. I tak, to jest trochę nudne. Ale korzyści z tego układu są o wiele większe! Oczywiście taki plan trzeba zmodyfikować w zależności od potrzeb waszej rodziny, niemniej jedno jest pewne – niech w domu zagości stałość. Monotonia to nie tylko minus, ale także zapewnianie dzieciom i sobie stabilności każdego dnia. Poczujesz się świetnie zorganizowana i znajdziesz czas na wszystko.

  •  Porządek w domu

Nie, absolutnie nie będziemy cię przekonywać, abyś stała się perfekcyjną panią domu. Wręcz przeciwnie, powiemy raczej – przyzwyczaj się, że idealny ład to przeszłość!

Ale z drugiej strony, nie doprowadzaj mieszkania do ruiny, bo sama się w nim zgubisz. Poważny bałagan to niezadowolenie, brak poczucia stabilności i kontroli nad sytuacją. To w wielu przypadkach gorszy humor i brak motywacji i siły do podjęcia codziennych zadań. Musisz ustalić sobie zatem kilka ważnych rzeczy, które muszą być robione codziennie, a reszta – w wolnej chwili.

Do ważnych punktów należą: utrzymywanie porządku w szafach (!), regularne pranie i odkurzanie podłóg, zmywanie naczyń. Innymi słowy – musisz zawsze wiedzieć, co gdzie leży i nie dopuszczać do zalewu brudnych naczyń czy piaskownicy na podłodze.

  • Podział obowiązków domowych

Niestety, bardzo łatwo przejść od „posprzątam za nią, jest jeszcze taka mała” do „dlaczego robię wszystko sama w tym domu?!”. Kiedy tylko twoje dziecko stanie się przedszkolakiem, wprowadź mu kilka obowiązków. Podziel się też obowiązkami z mężem.

To ważne, ponieważ poczucie dźwigania na barkach obowiązków całego świata odbiera siły. A ty potrzebujesz ich sporo.

  •  Czas dla siebie

Najłatwiej wtedy, gdy dzieci śpią. Uważasz, że nie ma możliwości położenia ich o 20? Przeczytaj, jakie błędy robisz (tutaj). Każde dziecko może chodzić spać o „przyzwoitej” godzinie! Kiedy dojdziecie z tym do ładu, znajdziesz chwilę na swoje przyjemności. A to z kolei oznacza, że będziesz spokojniejsza, bardziej odprężona, zrelaksowana. A przecież szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, prawda?

Matka nieidealna

Nie mam matek idealnych. Nie istnieje też metoda na to, aby każdy dzień był idealny. Możesz jednak zrobić wszystko, bo przewidywać, planować i przygotowywać się. To już będzie oznaczało naprawdę wielką zmianę.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia