Późne rozszerzanie diety szkodliwe dla niemowląt?

Na łamach bardzo poważnego wydawnictwa „British Medical Journal” opublikowany został kontrowersyjny raport angielskich naukowców dotyczący rozszerzania diety niemowląt.

zbyt późne rozszerzanie diety niedobre

Na łamach bardzo poważnego wydawnictwa „British Medical Journal” opublikowany został kontrowersyjny raport angielskich naukowców dotyczący rozszerzania diety niemowląt.

Lekarze doszli do wniosku, iż niewprowadzanie do diety dziecka pokarmów innych niż mleko mamy przed 6 miesiącem życia niemowlęcia może być wręcz szkodliwe dla jego zdrowia, powodując między innymi anemię, alergię i wpływać na złe nawyki żywieniowe dzieci (sic!). Dlatego też uważają, że dieta niemowlęcia karmionego piersią powinna być rozszerzana po 4 miesiącu.

„Zanim pobiegniesz nakarmić kotletem swojego noworodka przeczytaj dalej”.

Przedstawienie tych informacji wzbudziło w UK bardzo duży sprzeciw środowisk promujących karmienie piersią. Wnioski tego raportu są zaskakujące i sprzeczne z zaleceniami min WHO, która w 2001 rok wprowadziła zalecenie wyłącznego karmienia piersią do 6 miesiąca życia dziecka.

W UK w 2003 roku wprowadzono oficjalne zalecenie zgodne z WHO. Przedtem rozszerzanie diety zalecane było po 4 miesiącu życia. Pikanterii wniosków wysnutych przez lekarzy dodaje fakt, że troje z czwórki przygotowującej raport w ostatnich latach było konsultantami lub/i otrzymywało fundusze od producentów żywności dla niemowląt. (!)

Czyżby raport powstał z uwagi na spadek dochodów lobby producentów żywności dla niemowląt, czy faktycznie jego powstanie było wynikiem żmudnych badań o szkodliwości rozszerzania diety po 6 miesiącu?

W Polsce zgodnie z zaleceniami z 2007 rok, których wydanie również wzbudziło dyskusję w środowisku lekarskim i promującym karmienie piersią, rozszerzanie diety powinno nastąpić pomiędzy 5 a 6 miesiącem życia z uwzględnieniem rodzaju karmienia.

Nie wiem, co sądzić o rewelacjach brytyjskich lekarzy i co tak naprawdę miało wpływ na powstanie raportu.

(Za środowiskami promującymi karmienie piersią nie stoją wielkie koncerny nastawione na zysk a jedynie biusty milionów mam na całym świecie.)

Wiem jednak, że ciągłe zmiany zaleceń zwiększają brak zaufania do nich, wprowadzają niepotrzebne zamieszanie młodym mamom i poniekąd podważają zupełnie niepotrzebnie zalety karmienia piersią. Które poza tym, że dostarcza dziecku pożywienia ma niebagatelny wpływ na zdrowie mamy i na rozwój dziecka.

źródło: http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2011/jan/14/six-months-breastfeeding-babies-scientists?INTCMP=SRCH

autor: Sylwia Porada

fot.
Fotolia