Sponsorowany
Przyjmowanie leków w ciąży, czyli na co powinna uważać przyszła mama?
Przyjmowanie wielu leków w ciąży jest absolutnie niewskazane, ze względu na potencjalne skutki uboczne dla płodu, jakie może to wywołać. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama nie ma możliwości leczenia. W przypadku chorób przewlekłych, jak np. niedoczynność tarczycy czy choroby kardiologiczne, leczenie można i wręcz powinno się kontynuować. Możliwe jednak, że lekarz prowadzący zaleci modyfikację zażywanych leków lub ich dawki.
W przypadku doraźnych dolegliwości bólowych, czy przeziębienia, również możliwe jest zażywanie pewnych leków, jak np. paracetamol. Przyszłe mamy mogą - pod nadzorem lekarza - przyjmować także nospę, a także niektóre preparaty na ból żołądka w razie niestrawności.
Warto na początku ciąży sprawdzić, które z regularnie przyjmowanych leków można nadal zażywać, które należy odstawić, a w razie konieczności - skonsultować się z lekarzem.
Na początek przeczytaj: Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne w ciąży?
Ryby, lody i surowe warzywa. Co warto zaprosić na talerz, a z czego konieczne trzeba zrezygnować?
Przyszła mama powinna odżywiać się niekoniecznie "za dwoje", ale na pewno "dla dwojga". Oznacza to wprowadzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, a także źródeł wartościowego białka do swojej diety. Na talerzu przyszłej mamy warzywa mogą gościć bez ograniczeń - oczywiście uprzednio odpowiednio umyte. Natomiast z pewnością niewskazane jest spożywanie surowych ryb, surowego mięsa (np. tatara), surowych jaj (kogel-mogel). Warto pamiętać, że w niektórych lodach, szczególnie rzemieślniczych, mogą znajdować się surowe jaja i niepasteryzowana śmietanka. Zamiast tego typu słodyczy, lepiej wyjątkowo sięgnąć po lody z pasteryzowanych składników.
Jesteś kawoszką i martwisz się, że nie będziesz mogła pić swojej ulubionej małej czarnej? Przeczytaj artykuł: Kawa w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić?
Przygotowanie do porodu i pierwszych dni z maluchem
Ostatnim sporym tematem, o którym warto poczytać w ciąży, jest kwestia przygotowania do porodu. Istnieją konkretne techniki, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe w porodzie. Dodatkowo warto dokładnie znać objawy rozpoczynającego się porodu i umieć rozróżnić objawy, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.
Poród to również kwestie formalne: wybór szpitala, możliwość wyboru położnej do porodu, przygotowanie torby szpitalnej. Dla wielu przyszłych mam, te przygotowania stanowią istotny sposób na uspokojenie i zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: 9 miesiąc ciąży krok po kroku - dolegliwości, zalecenia, objawy porodu.
Z pewnością merytoryczna wiedza na temat porodu, ale także żywienia kobiety w ciąży czy skutecznego leczenia powszechnych dolegliwości sprawia, że przyszłe mamy są mniej podatne na funkcjonujące mity. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł, które oferują najnowszą wiedzę medyczną.